Ilustracija (Unsplash)
Zima je sezona toplih i mekanih džempera koji nas štite od niskih temperatura i čine da se uvijek osjećamo kao u utješnom zagrljaju.
Nezaobilazni u zimskoj garderobi odraslih i djece, zapravo su prilično osjetljivi odjevni predmeti, koji riskiraju da budu uništeni zbog nepravilnog pranja, agresivnih deterdženata, nepravilnog skladištenja.
Upozorenje: ne predlažemo da prestanete prati svoje vunene džempere samo da ih ne uništite – po cijenu hodanja uokolo s prljavom i smrdljivom odjećom.
No, postoji svojstvo vune, odnosno tvari sadržane u ovom materijalu, koje je prirodno antibakterijski i zbog kojeg bi prečesto pranje bilo nepotrebno.
Govorimo o lanolinu, masnom materijalu koji se dobiva pročišćavanjem i rafiniranjem vunenih vlakana: sadrži antibakterijska sredstva koja sprječavaju razmnožavanje bakterija u mreži.
Na taj bi način vuneni džemperi dulje ostali čisti i bez mirisa.
Objašnjava to Marie-Thérèse Chaupin, koordinatorica udruge Atelier Laines d’Europe, u nedavnom intervjuu za francuski list Le Figaro.
Lanolin nije ništa drugo nego sloj masti koji okružuje vlakna vune i koji predstavlja zaštitu ovcama od znoja i prljavštine.
U industrijskoj proizvodnji džempera vunena vlakna se pročišćavaju, a lanolin se potpuno eliminira.
Drugim riječima, vunena odjeća koja dolazi od velikih trgovaca ne čisti se sama jer joj nedostaje dragocjeni lanolin.
Da biste pronašli ovaj antibakterijski materijal u vašoj vunenoj odjeći, Chaupin preporučuje da se obratite obrtnicima koji proizvode džempere kao što su nekada radili, ručno izvlačeći vunena vlakna iz flisa.
Ručno pranje je poželjno kada su džemperi u pitanju, posebno ako su osjetljivi i skupi: korištenje perilice može dovesti do rastezanja, neželjenog filcanja i oštećenja vunenih vlakana.
Nadalje, vruća voda može uzrokovati filcanje ili skupljanje vunenih vlakana. Hladna voda, naprotiv, omogućuje vam očuvanje mekoće i izvorne veličine zimskih džempera.
Centrifugu apsolutno treba izbjegavati kada je riječ o pranju osjetljivih džempera jer bi previše uvrnula vunena vlakna i deformirala cijeli odjevni predmet.
No čak i ako džempere perete ručno, trebali biste izbjegavati njihovo snažno cijeđenje.
Kako to učiniti? Nakon što ga nježno držite rukama kako bi višak vode ocijedio, stavite džemper na čisti, suhi frotirni ručnik i smotajte ga.
Zatim rukama pritišćete dobivenu “rolu” dok vlakna ručnika ne upiju gotovo svu vodu koju je zadržao džemper.
I na kraju, džempere treba sušiti vodoravno na stolu, preko čistog pamučnog ručnika.