Ilustracija (Pexels)
S prvim hladnijim noćima i dolaskom jesenskih kiša, vrijeme je da svoje balkonske biljke pripremimo za zimu.
Baš kao što se priroda polako povlači u odmor, i vaše zelene prijateljice trebaju malo pažnje prije nego što ih uhvati zimski san.
Ako imate biljke koje nisu otporne na niske temperature, poput pelargonija, fuksija ili lavande, vrijeme je da ih unesete unutra. Najbolje je da ih smjestite na svijetlo i hladnije mjesto, poput stubišta ili negrijane sobe. Prije unosa, pregledajte biljke na znakove štetnika i odrežite suhe ili oštećene dijelove.
Biljke koje mogu ostati na balkonu tijekom zime, poput trajnica i zimootporne grmova, trebaju malo pripreme.
Smanjite zalijevanje, jer biljke tijekom hladnijih mjeseci troše manje vode. Prestanite ih gnojiti — zima je vrijeme kada usporavaju rast, pa im dodatna hranjiva nisu potrebna. Odrežite sve uvenule cvjetove i osušene listove kako biste spriječili razvoj plijesni.
Hladnoća može oštetiti korijenje biljaka, osobito ako su posađene u glinenim ili plastičnim lončaricama. Za dodatnu zaštitu, omotajte tegle jutom, vunenim tkaninama ili posebnim izolacijskim materijalom za biljke. Možete koristiti i stare deke ili balon foliju kako biste tegle izolirali od hladnoće. Stavite biljke bliže zidovima zgrade ili na zaštićeno mjesto kako biste ih dodatno zaštitili od vjetra.
Dodajte sloj malča ili borovih iglica na tlo u teglama kako biste zaštitili korijenje i zadržali vlagu. Malč će djelovati kao izolacija i pomoći da tlo ne smrzne tako lako. To je posebno važno za trajnice i biljke koje prezimljuju na balkonu.
Ako je vaš balkon izložen jakim zimskim vjetrovima, razmislite o postavljanju zavjetrine ili improviziranih paravana kako biste smanjili izloženost hladnom zraku. Plastične folije, pregrade ili čak i saksije postavljene jedna uz drugu mogu pružiti dodatnu zaštitu.
Iako biljke zimi traže manje vode, važno je da zemlja ne postane potpuno suha. Zalijevajte ih povremeno, ali pazite da voda ne stagnira, osobito ako prijeti mraz. Višak vode može smrznuti i oštetiti korijenje.
Ako imate biljke koje ostaju na balkonu, poput maslina u tegli ili lovora, omotajte im krošnje laganim materijalom koji diše, poput agril platna. Tako ćete spriječiti da ih hladni vjetrovi i niske temperature oštete.
Iako zimi većina insekata miruje, štetnici poput paukova mogu pronaći utočište na vašim biljkama. Redovito pregledavajte biljke i, ako je potrebno, očistite ih blagom otopinom sapuna.
Priprema balkonskih biljaka za zimu ne samo da će im pomoći da prežive hladnoću, već će vas osloboditi brige i stresa kada temperature padnu ispod nule. Uz malo truda, vaše biljke će u proljeće ponovno procvjetati, spremne za novi ciklus rasta i bujanja. Zimski san možda je nužan, ali proljeće je uvijek pred vratima, pa neka vaša mala zelena oaza strpljivo čeka toplije dane.