(Hina/EPA)
Na Hrvatskom veterinarskom institutu održava se regionalni seminar nuklearnih i s njima povezanih tehnika za ranu dijagnozu i utvrđivanje bolesti kvrgave kože goveda, boginja ovaca i koza te kuge malih preživača, koji suorganiziraju Agencija za atomsku energiju (IAEA) i FAO.
U seminaru sudjeluje 20-ak stručnjaka iz jednako toliko zemalja Europe i Azije - od Azerbajdžana i Rusije preko Turske i Grčke do Letonije i Portugala, priopćio je Hrvatski veterinarski institut.
Predavači na seminaru su predstavnici eminentnih znanstvenih i stručnih organizacija među kojima su IAEA, FAO, istraživački institut Sciensano koji je ujedno i nacionalni institut za javno zdravstvo Belgije, te istraživački institut u Pirbrightu u Velikoj Britaniji.
Ravnatelj Hrvatskog veterinarskog instituta Boris Habrun kaže da je ovo već druga radionica u nizu koja se na Hrvatskom veterinarskom institutu održava u sklopu velikoga regionalnog projekta čiji su nositelji Agencija za atomsku energiju i Međunarodna organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) UN-a.
"Hrvatski veterinarski institut ima dugogodišnje iskustvo u primjeni metoda koje se predstavljaju na seminaru. Ponosni smo što imamo stručnjake koji svoje znanje i iskustvo mogu podijeliti s kolegama iz svijeta“, istaknuo je Habrun.
Radionica znanstvenike upoznaje s najnovijim spoznajama o bolestima koje su prošloga desetljeća nanijele veliku štetu uzgajivačima stoke diljem Euroazije. Riječ je o bolestima koje se ne mogu prenijeti na čovjeka, no koje je zbog gospodarske štete koju mogu nanijeti, potrebno znati brzo detektirati.
"Nakon naglog širenja bolesti kvrgave kože goveda 2017. s područja Azije, preko Turske i Grčke u države istočne Europe, danas je bolest pod kontrolom, ali pojave i dalje nisu isključene. Kuga malih preživača nije do danas zabilježena na području EU, ali prisutna je u pojedinim dijelovima Turske i Izraelu, dok su boginje ovaca sporadički dokazane u Rusiji, Grčkoj i Bugarskoj, a sam izvor infekcije nije prepoznat. Stoga, te virusne bolesti predstavljaju stalnu prijetnju i za Europu", istaknula je hrvatska znanstvenica, predstojnica Odjela za virologiju Hrvatskog veterinarskog instituta Lorena Jemeršić.
Ona je inicijatorica i koordinatorica regionalnog projekta „Jačanje kapaciteta pripravnosti veterinarskog sektora za suočavanje s novim i ponovo pojavljujućim bolestima domaćih i divljih životinja“ u sklopu kojega se održava seminar u Zagrebu.
Jemeršić kaže da radionica sudionike seminara upoznaje s najosjetljivijim i najspecifičnijim metodama koje omogućuju promptnu dijagnostiku tih bolesti, međusobno razlikovanje srodnih sojeva virusa, razlikovanje cijepljenih od inficiranih životinja te praćenje infekcije i uspješnosti njezina suzbijanja. Ističe kako je sigurna i brza dijagnostika preduvjet uspješnog suzbijanja bolesti.