Ilustracija (Pexels)
Mediteranska prehrana može pomoći u ublažavanju tjeskobe, kao i poboljšati vaše fizičko blagostanje, pokazuje studija koju je objavio Daily Mail u tekstu koji potpisuje Shaun Wooller.
Prednosti mediteranske prehrane već su poznate jer smanjuje rizik od srčanog, moždanog udara i drugih stanja. Međutim, pokazalo se da se konzumiranje obroka bogatih voćem, povrćem, žitaricama i maslinovim uljem čini manje tjeskobnim i stresnim.
Studija je usporedila slijeđenje ovog režima s tradicionalnom zapadnjačkom prehranom, s visokim udjelom prerađene hrane niske kvalitete i slatkih poslastica.
Od 1591 ispitane odrasle osobe, analiza je pokazala da su oni koji su jeli komponente mediteranske prehrane obično prijavili niže razine percipiranog stresa i mentalnog stresa.
Posjedovanje zapadnjačkih prehrambenih navika povezano je s višim razinama, rekla je istraživačica profesorica Lina Begdache sa Sveučilišta Binghamton u New Yorku.
Prednosti mediteranske prehrane već su poznate jer smanjuje rizik od srčanog, moždanog udara i drugih stanja. Međutim, pokazalo se da držanje obroka bogatih voćem, povrćem, žitaricama i maslinovim uljem čini manje tjeskobnim i stresnim
Profesorica Begdache rekla je da njezina otkrića pokazuju da ljudi mogu smanjiti svoju percepciju o tome koliko stresa mogu tolerirati slijedeći mediteransku prehranu.
- Smatra se da je stres preteča mentalnih tegoba, a istraživanja, uključujući i naša, pokazala su da mediteranska prehrana smanjuje mentalne tegobe. Dakle, jedan element zagonetke može se objasniti činjenicom da se mediteranska prehrana može povezati sa smanjenjem negativnih komponenti percipiranog stresa i poboljšanjem njegovih pozitivnih atributa, dodala je.
Iako je dijeta u stilu Medi bila poznata po svojim dobrobitima za mentalno i fizičko zdravlje, do sada se malo znalo o njezinom učinku na percipirani stres, što je ideja o tome koliko ste pod stresom u određenom trenutku.
Profesor Begdache rekao je da rezultati, objavljeni u medicinskom časopisu Nutrition and Health, ‘"atvaraju prazninu" u literaturi jer se većina studija o prehrani i stresu usredotočila na to kako stres utječe na izbor i kvalitetu prehrane.
Od 1591 ispitane odrasle osobe, analiza je pokazala da su oni koji su jeli komponente mediteranske prehrane obično prijavili niže razine percipiranog stresa i mentalnog stresa.
Studijski rad kaže: "Rezultati su pokazali značajne negativne korelacije između percipiranog stresa i mentalnog stresa s nekoliko komponenti mediteranske prehrane, kao što su cjelovite žitarice, plodovi mora, voće, povrće i grah. Unatoč tome što se pripisuje zapadnjačkoj prehrani, meso je proizvelo negativnu korelaciju s percipiranim stresom i mentalnom tjeskobom. Međutim, otkrivene su značajne pozitivne korelacije između percipiranog stresa i mentalnog stresa i zapadnjačke prehrane, poput brze hrane i hrane s visokim glikemijskim indeksom. Naši nalazi dokazuju da obrasci prehrane moduliraju odgovor na stres i sugeriraju da je uključivanje komponenti mediteranske prehrane korisno za mentalno zdravlje i smanjenje stresa."
Profesorica Begdache i njezin tim sada proučavaju različite aspekte moždanih funkcija i ponašanja u odnosu na obrasce prehrane, kaže Daily Mail.