Ilustracija (Pexels)
Hladno vrijeme može biti iznimno surovo za našu kožu. Niska razina vlage u zraku, kako vani tako i u grijanim prostorima, često rezultira suhom, ljuskavom i iritiranom kožom.
Osobama koje se nose s dermatološkim problemima, zimski uvjeti mogu dodatno otežati njegu kože. Kako nam zima kuca na vrata, važno je prilagoditi rutinu njege kože kako bismo održali njezinu hidrataciju i zdravlje.
Promijenite proizvode za njegu kože s promjenom godišnjeg doba. Primjerice, zamijenite lagane hidratantne kreme bogatijim, kremastijim formulama koje bolje štite kožu od isušivanja.
Također, razmislite o prilagodbi načina pranja lica. Za osobe sa suhom i osjetljivom kožom, preporučuje se korištenje čistača na bazi kreme ili ulja, umjesto gelova koji mogu dodatno ukloniti prirodna ulja s kože.
Neki čak mogu razmotriti smanjenje upotrebe čistača – ujutro je dovoljno lice isprati vodom, dok bi sapun ili čistač trebalo koristiti navečer.
Kada birate proizvode za njegu kože tijekom zime, obratite pažnju na sastojke poput ceramida i masnih kiselina, koji jačaju kožnu barijeru. Također, humektansi poput hijaluronske kiseline i glicerina privlače vodu iz okoline i dubinskih slojeva kože, pružajući dodatnu hidrataciju.
Osim toga, proizvodi s okluzivnim sastojcima, poput vazelina ili shea maslaca, stvaraju zaštitni sloj na koži koji pomaže zadržati vlagu. Zimi birajte gušće kreme s više okluzivnih svojstava, jer pomažu zadržati vlagu bolje nego laganije formule koje koristimo ljeti.
Za osjetljivu kožu, prednost dajte proizvodima bez mirisa. Manji broj sastojaka smanjuje rizik od alergijskih reakcija, što je osobito važno za osobe s ekcemom ili osjetljivom kožom.
Njega kože ne završava samo na odabiru pravih proizvoda. Male promjene u svakodnevnim navikama također mogu pomoći u očuvanju hidratacije. Primjerice, nosite rukavice na otvorenom, a kod kuće gumene rukavice dok perete suđe kako biste zaštitili ruke. Nakon svakog pranja ruku, obavezno nanesite hidratantnu kremu kako biste spriječili pucanje kože.
Izbjegavajte pretoplu ili prehladnu vodu pod tušem, a nakon kupanja odmah nanesite hidratantnu kremu dok je koža još vlažna – tako najbolje ćete zadržati vlagu.
S obzirom na to da grijanje isušuje zrak u našim domovima, preporučuje se korištenje ovlaživača zraka kako bi se smanjio učinak suhog zraka.
Ako primijetite da je vaša koža osjetljivija nego inače, ne brinite – prirodno je da kožna barijera s godinama slabi, što kožu čini sklonijom iritacijama. Prilagodbe u njezi kože tijekom zime osobito su korisne kod zrelije kože.
Nije rijetkost da osobe koje ranije nisu imale problema s kožom u kasnijim godinama osjete simptome suhoće ili tzv. zimski svrbež. S ovim savjetima vaša koža može ostati hidratizirana, zdrava i blistava čak i u najhladnijim zimskim danima!