stručnjaci definirali

Znate li što je prekomjerno spavanje? Evo zašto do toga dolazi

| Autor: Novi list
Ilustracija (Unsplash)

Ilustracija (Unsplash)


Kvalitetan san nedvojbeno je jedan od najvažnijih stvari za mentalnom ali i fizičko zdravlje te kvalitetu života.

Njime punimo baterije za novi dan, poboljšavamo kognitivne funkcije, pomažemo srcu i krvnim žilama da obavljaju svoj posao, potičemo optimalnu razinu hormona u tijelu te općenito govoreći, dobar san osigurava cjelokupno zdravlje organizma.

Ako redovito spavate dulje od devet sati, a ipak se budite umorni, to i nije baš najoptimalnija situacija za organizam te može ukazivati na potencijalni problem.

Koliko je sna previše sna?

Stručnjaci definiraju prekomjerno spavanje kao spavanje više od devet sati u razdoblju od 24 sata.

To vam sigurno tu i tamo nije strana pojava, pogotovo kada se vratimo sa putovanja, ili pak kada je riječ o nekoj prehladi i slično.

Međutim, kada je devet i više sati spavanja vaša uobičajena praksa, radi se o prekomjernom spavanju.

Što uzrokuje prekomjerno spavanje?

Prekomjerno spavanje obično ukazuje da na nešto drugo što se događa u tijelu, kao što je temeljni poremećaj spavanja ili drugo zdravstveno stanje.

Stoga, stručnjaci će često prekomjerno spavanje karakterizirati simptomom prije nego dijagnoza (osim u slučajevima kada se radi primjerice o spavanju kao posljedici pijenja određenih lijekova ili pak kakvom psihijatrijskom ili neurološkom poremećaju).

Prema istraživanjima, prekomjerno spavanje najčešće prati pretilost, bolest srca, dijabetes, bruksizam, kroničnu bol, poremećaj spavanja, depresiju, navodi Everyday Health.

Koji su znakovi?

San od devet i više sati je pokazatelj prekomjernog spavanja, ali ne i jedini signal na koji je potrebno reagirati.

Najčešće je popraćeno i umorom tijekom dana, glavoboljom, smanjenjem energije, promjenama raspoloženja, teškim ustajanjem, nemogućnosti ustajanja na zvuk alarma i slično.

Koje su potencijalne posljedice?

Prekomjerno spavanje može dovesti do povećanog umora, smanjenja imunološke funkcije, povećanog uzroka od kroničnih bolesti itd.

Ono što možete probati implementirati u rutinu jest izbjegavati "snooze" gumb na alarmu, buditi se svaki dan u isto vrijeme, čak i kada se slobodni te se pokušati probuditi uz prirodno svjetlo.

Ako i nakon ovih promjena nastavite prekomjerno spavati, savjetujemo da se obratite liječniku.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter