Ilustracija (Pexels)
Metabolički sindrom je skupina stanja koja povećavaju rizik od srčanih bolesti, moždanog udara i dijabetesa. Ta stanja uključuju visoki krvni tlak, visoku razinu šećera u krvi, višak masnog tkiva oko struka i abnormalne razine kolesterola. Prevencija metaboličkog sindroma uključuje izbor zdravog načina života, dakle, izbjegavanje određene hrane, prenosi Index.hr.
Stoga su gastroenterolog dr. Madathupalayam Madhankumar, dijetetičarka i nutricionistica Johanna Angman te liječnik dr. Kubanych Takyrbashev otkrili koje namirnice bismo trebali izbjegavati ako želimo smanjiti rizik od metaboličkog sindroma.
Crveno meso može potaknuti upalu u tijelu. Kronična upala povezana je s različitim metaboličkim poremećajima, uključujući metabolički sindrom.
"Crveno meso je prepuno nezdravih masnoća koje bi mogle opteretiti srčane funkcije. Redovita konzumacija crvenog mesa ima tendenciju povećanja udjela lošeg kolesterola u tijelu, što zauzvrat pridonosi debljanju i pretilosti. Pretilost je kritični element u metaboličkom sindromu; sve što utječe na tjelesnu težinu može izravno pogoršati metabolički sindrom", rekao je dr. Madhankumar za SheFinds.
Za razliku od kruha od cjelovitog zrna, bijeli kruh ima malo vlakana. Vlakna pomažu regulirati razinu šećera u krvi i održavaju osjećaj sitosti. Bez dovoljno vlakana, mogli bismo se prejedati i udebljati, osobito u području trbuha, što povećava rizik od metaboličkog sindroma.
"Hrana napravljena od bijelog brašna, poput bijelog kruha, u tijelu se brzo razgrađuje u šećere. Taj skok razine šećera u krvi i inzulina može pridonijeti debljanju i otpornosti na inzulin. Odabir cjelovitih žitarica, poput kvinoje i smeđe riže, može stabilizirati razinu šećera u krvi i promicati cjelokupno zdravlje", ističe Angman.
Prerađeno meso, kao što je slanina, često sadrži visoke razine natrija, što može dovesti do povišenog krvnog tlaka - ključne komponente metaboličkog sindroma. Višak natrija također potiče zadržavanje tekućine i pridonosi hipertenziji.
"Prerađeno meso, poput slanine, bogato je nezdravim mastima, natrijem i konzervansima, što može povisiti krvni tlak i povećati rizik od inzulinske rezistencije. To meso također doprinosi upalama u tijelu. Preporučujem odabir nemasnih proteina, kao što su piletina, riba, mahunarke i biljne alternative, za ublažavanje ovih rizika", napominje Angman.
Za razliku od smeđe riže, bijela riža ne sadrži vlakna koja su važna za regulaciju šećera u krvi i održavanje sitosti. Nedostatak vlakana može dovesti do prejedanja i debljanja što bi moglo uzrokovati metabolički sindrom.
"Predlažem da konzumaciju bijele riže svedete na minimum. Ti su proizvodi lišeni vlakana i hranjivih tvari, što rezultira višim glikemijskim indeksom, što znači nagli porast šećera u krvi. S vremenom će to pridonijeti inzulinskoj rezistenciji i povećanoj upali", zaključio je dr. Takyrbashev.