Ilustracija (Pixabay)
Mnogi ljudi odbacuju sjemenke grožđa jer ih smatraju gorkim ili jer vjeruju da se ne mogu jesti.
U stvarnosti, sjemenke grožđa su jestive, imaju neutralan okus i mogu se pohvaliti raznim svojstvima.
Dovoljno je reći da se iz sjemenki grožđa dobiva dragocjeno ulje, kao i ekstrakti od kojih se proizvode suplementi.
Čak i kožica grožđa, koju neki eliminiraju jer je manje mekana od pulpe, donosi dobrobit našem tijelu. Posebno se nikada ne smije odbaciti kožica crnog ili crvenog grožđa.
Sjemenke i kožica grožđa sadrže flavonoide, molekule poznate po svom antioksidativnom djelovanju, sposobne suprotstaviti se štetnom djelovanju slobodnih radikala, zaustavljajući oksidativne reakcije koje zahvaćaju stanice našeg organizma.
Antioksidativne tvari omogućuju nam sporije i bolje starenje, podupiru sve naše organe i štite nas od niza poremećaja i patologija u koje je uključen oksidativni stres.
Prehrana namirnicama bogatim flavonoidima poput sjemenki i kožice grožđa stoga nam omogućuje mlađu kožu, zdraviju kosu i bolji izgled, ali i da dulje ostanemo zdravi.
Flavonoidi sadržani u sjemenkama i kožici grožđa također imaju protuupalno, kao i antioksidativno djelovanje.
To znači da konzumacija sjemenki i kožice grožđa može pomoći u smanjenju upalnih stanja u tijelu, odgovornih za mnoge patologije.
Nadalje, sjemenke i kožica grožđa poznati su po svojim svojstvima razrjeđivanja krvi, a njihova konzumacija može poboljšati zdravlje mozga, ali i krvnih žila.
Protuupalno djelovanje sjemenki i kore grožđa, u kombinaciji s antioksidativnim djelovanjem, može primjerice zaštititi od nastanka neurodegenerativnih i kardiovaskularnih bolesti i smanjiti rizik od tumora.
Oni koji vode sjedilački način života ili provode previše sati stojeći ili sjedeći na poslu mogu patiti od oticanja i osjećaja težine u nogama na kraju dana.
Ovu boljku možete ublažiti konzumiranjem sjemenki i kožice grožđa, što je razlog više da ih jedete, a ne da ih odbacite.