Ilustracija (Pexels)
Posjete stomatologu ne treba zakazivati ??tek kada su problemi već prisutni, jer se redovitim pregledima sprječavaju apscesi desni, karijes, gingivitis i općenito svi problemi koji mogu zahvatiti zube i desni.
Zahvaljujući periodičnim posjetima, stomatolog ima mogućnost identificirati probleme u njihovoj početnoj fazi i odmah provesti terapije usmjerene na očuvanje integriteta i zdravlja zuba.
Ako se tijekom posjeta ne utvrde nikakvi problemi, jednostavno će pristupiti temeljitom čišćenju zubi i svim ostalim intervencijama koje pacijent zatraži, poput izbjeljivanja.
Pažljiva prevencija zahtijeva obavljanje povremenih kontrola više ili manje pažljivo, ovisno o individualnoj situaciji.
Općenito govoreći, zdrava osoba koja nema posebnih problema sa zubima i desnima trebala bi ići stomatologu najmanje dva puta godišnje, odnosno svakih šest mjeseci, počevši od djetinjstva.
Ne samo odrasli, već i djeca trebaju biti na čestim kontrolama jer bi kod njih stomatolog mogao rano uočiti nepravilan položaj zuba te preporučiti njihovu korekciju mobilnim ili fiksnim zubnim aparatima.
U slučaju određenih patologija, kao što je parodontoza, stomatolog može preporučiti češće posjete kako bi se provele potporne terapije i držao poremećaj pod kontrolom, izbjegavajući njegovu ponovnu pojavu ili pogoršanje.
Prevencija ne dolazi samo iz stomatološke ordinacije, već se sastoji i od malih svakodnevnih navika koje pomažu održavanju usta čistima, smanjujući razmnožavanje bakterija i stvaranje zubnog kamenca.
Pranje zubi nakon glavnih obroka i prije spavanja, korištenje zubnog konca ili, po potrebi, ispiranje usta vodicom dobre su navike koje uz povremene posjete stomatologu mogu održati vaše zube i desni zdravima.