Ilustracija (Pixabay)
Ono što je sigurno je da je plač društveni signal koji može ukazivati ??na potrebu za podrškom.
Iz tog razloga ima funkciju privlačenja pomoći ili ponašanja bliskosti, ali je također, bez obzira na to, trenutak "emocionalnog pražnjenja" koji ima dugi niz prednosti.
Da vidimo koje su to:
Plakanje je dobar način da samoregulirate svoje emocije, smirite se, smanjite svoju tjeskobu, napetost, ljutnju ili bilo koju drugu jaku, utjecajnu emociju.
Aktivira parasimpatički živčani sustav i pomaže vam da se opustite.
Vjerojatno je to iskustvo mnogih, ali potvrda dolazi i iz istraživanja: emocionalne suze praćene su otpuštanjem oksitocina i endorfina, koji opuštaju, smiruju, čine da se osjećate bolje, pa čak i ublažavaju fizičku (kao i emocionalnu) bol.
Suze koje se pojavljuju kao oslobađajući odušak u izazovnim, teškim situacijama, pune su hormona stresa i drugih srodnih kemikalija.
Prema istraživanjima, čini se da bi plakanje moglo smanjiti stresnu razinu trenutka.
Istraživanje iz 2015. pokazalo je da plač može pomoći bebama da bolje spavaju.
Iako još nije istražen učinak na odrasle, lako je zamisliti da bi umirujući, pozitivni učinci na ublažavanje raspoloženja i smanjenje boli mogli pomoći svakoj osobi da lakše zaspi.
Pa da, plakanje djeluje antibakterijski i antimikrobno i održava vaše oči čistima.
Suze održavaju oči vlažnima i to pomaže da se bolje vidi. Inače bi vid postao mutniji.
Prema nekim istraživanjima, oni koji češće plaču imaju manje gastrointestinalnih i dišnih problema od onih koji ne plaču ili malo plaču.
Kad plačemo, možemo postati svjesniji svojih "slabosti" i to nam omogućuje da se pozabavimo problemom, pronađemo drugačiju i prikladniju perspektivu na određene situacije.
Naravno, govorimo o emocionalnim suzama: one su povremene, oslobađajuće i zbog toga se osjećate bolje.