Ilustracija (Pexels)
Poslovica kaže ako je nešto daleko od očiju, onda je i daleko od uma, a to ne može biti istinitije kada je u pitanju osjetljiva koža ispod vaše kose. Zapravo, skloni smo ići korak dalje kako bismo mazili svoje pramenove skupim salonskim tretmanima, kućnim dubinskim regeneratorima i dosljednim šišanjem. Sve to vrijeme naš skalp se pita kada će doći na red na njega.
Šalu na stranu, ali činjenica je da postajemo sve svjesniji o važnosti njege tjemena i vlasišta. Unesite “scalpcials” ili tretmani vlasišta u tražilicu i primijetit ćete kako ovi tretmani nisu samo trenutak za uživanje, već su ključni aspekt održavanja vaše kose i vlasišta zdravima. U nastavku, govorimo o iznenađujućim prednostima rutinskog tretmana vlasišta i o tome kako napraviti svoj vlastiti.
Slično tipičnoj njezi lica na vašoj koži, njega vlasišta služi kao resetiranje često zanemarene kože na vašem vlasištu. Njega vlasišta je tretman koji uklanja višak naslaga kao što su prljavština, mrtve stanice kože, sebum i naslage proizvoda s vašeg vlasišta. Njega može uključivati masažu vlasišta i specijalizirane alate koji pomažu poboljšati tretman.
Njege vlasišta također često uključuju specifične tretmane prilagođene vašim trenutnim potrebama. Na primjer, određeni tretmani i proizvodi mogu ciljano utjecati na iritaciju vlasišta, prekomjernu proizvodnju sebuma, ljuštenje ili čak akne. U biti, cilj je održati ugodno, uravnoteženo vlasište i stvoriti zdravo okruženje za zdrav i jak rast vaše kose.
Kao i tretmani lica, njegu vlasišta možete napraviti kod profesionalca ili se možete odlučiti sami. Prvo je zgodna opcija po potrebi i služi kao temeljitije, preciznije i ugodnije iskustvo. Triholog obično ima dijagnostičke alate potrebne za prepoznavanje vaših specifičnih potreba za vlasištem i kosom, mjerenje vašeg osnovnog stanja vlasišta i gustoće kose te bi imao profesionalne alate i proizvode za njegu vlasišta kojima klijent ne bi imao pristup kod kućne upotrebe. Profesionalac također ima pristup medicinskim tretmanima i uređajima. U tom smislu, profesionalna njega vlasišta prilika je da obavite “rad” na svom vlasištu i bolje ciljate na specifične probleme i ciljeve.
S druge strane, DIY njega vlasišta idealna je za svakodnevno održavanje i maženje. Idealno je da tretman za vlasište kod kuće odradite svakih jedan do dva tjedna.
Za početak, naše tjeme je izloženo mnoštvu proizvoda za kosu koji potencijalno mogu izazvati upalu, iritaciju ili pucanje kože. A ponekad prođe i malo predugo vremena između pranja i umjesto toga nanesemo sloj suhog šampona preko sve te prljave kože i naslaga proizvoda. Da ne spominjemo, prilično je teško temeljito očistiti naše vlasište jer nam kosa smeta. Osim redovitog pranja i njege kose, važno je sačuvati malo energije za vlasište putem njege.
Poboljšava udobnost
Svrbež i iritacija vlasišta su užasni. Za one koji imaju perut, tretmani za vlasište će biti korisniji jer će hidratizirati vlasište, ukloniti ljuskice, ukloniti svrbež i iritaciju.
Potiče rast kose
Zdravo i uravnoteženo vlasište zapravo može pozitivno utjecati na rast kose. Kada odčepite folikule vlasišta, pomažete vlasima kose stvarajući savršeno okruženje za rast kose.
Povećava sjaj i zdravlje kose
Kada je kosa zdrava i proizvodnja sebuma uravnotežena, uživat ćete u sjajnoj i živahnoj kosi. Usporedite to s pramenovima koji su isušeni i bez sjaja zbog suhoće ili mlitavi i masni zbog viška ulja.
Otpušta napetost
Bez sumnje će vam masaža vlasišta pomoći da se osjećate opušteno. Ljudski fizički dodir je vrlo terapeutski. Postoje endorfini, ublažavanje stresa i otpuštanje napetosti povezani s fizičkim pokretima u tretmanima koji su povezani s dobrobiti mentalnog zdravlja.
Korak 1: Tretman prije pranja
Započnite identificiranjem i ciljanjem specifičnih potreba vašeg vlasišta. Na primjer, ako imate problema sa suhoćom, onda je ulje za kosu ili hranjiva maska vaš najbolji izbor. Ako imate problema s aknama ili iritacijama, odlučite se za tretman koji djeluje protiv akni i/ili umiruje.
Korak 2: Masaža
Uzmite si vremena i umasirajte tretman u kosu. Možete koristiti svoje prste ili se odlučiti za alat za masažu vlasišta kao što je n silikonski masažer za vlasište. Masirajte koliko osjetite da vam je potrebno, ali idealno bi bilo barem pet minuta.
Korak 3: Operite
Koristite svoj uobičajeni šampon da isperete tretman s kose. Ako se ulje zadrži, možda ćete morati napraviti nježno dvostruko čišćenje. Ako primijetite da imate puno ostataka proizvoda na kosi i vlasištu, posegnite za pročišćujućim šamponom koji će razgraditi naslage i isprati ih.
Korak 4: Piling za vlasište
Zatim nanesite nježni piling za stvarno detoksikaciju kože na tjemenu. Birajte piling za vlasište s glikolnom kiselinom ili avokado piling koji će umiriti tjeme.
Korak 5: Nahranite vlasište
Temeljito isperite i njegujte kosu regeneratorom koji preferirate. Ako vam je vlasište masno, nanesite samo od gornje sredine do vrhova kose.
Korak 6: Tretman koji se ne ispire
Kao šećer na kraju, završite njegu vlasišta lijepim tretmanom koji se ne ispire i koji je prilagođen potrebama vašeg vlasišta.