ZAGREB

Jelsa prva Međunarodna zajednica tamnog neba u RH i cijeloj Južnoj Europi

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Općina Jelsa na otoku Hvaru proglašena je Međunarodnom zajednicom tamnog neba (International Dark Sky Community), a tom se prestižnom ekološkom titulom može podičiti ne samo kao prva lokalna sredina u Hrvatskoj, nego i u cijeloj južnoj Europi te 37. u svijetu.

Hrvatski astronomski savez u ponedjeljak je priopćio da je titulu Jelsi dodijelila Međunarodna organizacija za zaštitu noćnog neba (International Dark Sky Association -IDA).

Inače, međunarodnom zajednicom tamnog neba smatra se općina, grad ili slični politički entitet koji je pokazao izvanrednu posvećenost očuvanju tamnog neba kroz implementaciju kvalitetnih politika rasvjetljavanja, edukaciju o očuvanju tamnog neba i podršku građana idealu očuvanja tamnog neba.

Direktorica programa zaštite IDA-e Ashley Wilson u priopćenju je navela da Jelsa postavlja visok standard koji bi trebale pratiti druge lokalne samouprave u Hrvatskoj i ovoj regiji svijeta.

"Čast nam je istaknuti Jelsu kao istaknutog lidera u davanju primjera kako ispravno korištenje rasvjete koristi dobrobiti ljudi, kao i dobrobiti noćnog okoliša u našim zajednicama i izvan njih", poručila je Wilson.

Postupak za proglašenje Jelse međunarodnom zajednicom tamnog neba pokrenut je na inicijativu direktorice jelšanske Turističke zajednice Marije Marjan, a postupak i aktivnosti vezane za proglašenje vodio je Hrvatski astronomski savez.

Nakon nešto više od godine dana rada na projektu u suradnji s općinom, njenom turističkom zajednicom te javnim ustanovama i poduzećima, Savez je u prosincu 2021. predao dokumentaciju za kandidaturu Jelse IDA-i te je ista i prihvaćena, a titula je dobivena nakon što su ispunjeni dodatni uvjeti.

Mnogobrojne aktivnosti za ostvarenje tog projekta provodile su se kroz javna promatranja teleskopom, predavanja, izložbe, manifestacije, malu školu astronomije za osnovnoškolce, detaljni popis rasvjete, pa sve do izrade smjernica za ekološko uređenje rasvjete i petogodišnjeg plana rada te mnogih drugih aktivnosti,

Program zaštite međunarodnih mjesta tamnog neba (International Dark Sky Places) pokrenut je 2001. kao neregulativni i dobrovoljan program koji će potaknuti zajednice, parkove i zaštićena područja diljem svijeta na očuvanje i zaštitu prirodnog noćnog neba kroz usvajanje efikasnih politika rasvjetljavanja, ekološki odgovornu vanjsku rasvjetu i obrazovanje.

Upozoravaju, naime, da neopreznim korištenjem umjetna rasvjeta može poremetiti čitave eko-sustave, loše utjecati na ljudsko zdravlje, bespotrebno trošiti novac i energiju, značajno doprinositi klimatskim promjenama te onemogućiti nam pogled i vezu sa svemirom u kojem živimo.

Jelsa se tako pridružuje svjetskoj zajednici od preko 195 zaštićenih područja koja su pokazala izniman doprinos u zaštiti tamnog neba od svjetlosnog onečišćenja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter