Ilustracija (Pixabay)
Dobiva se cijeđenjem osušene pulpe kokosa i ima mnoga korisna svojstva za zdravlje kože i kose.
Naime, bogato je antioksidativnim tvarima koje usporavaju starenje i čini se da nudi izvrsne rezultate u borbi protiv dermatitisa, herpesa, crvenila i akni.
Općenito, naširoko je korišteno i cijenjeno zbog svojih hranjivih i zaštitnih učinaka.
Kokosovo ulje postalo je proizvod koji morate imati u kupaonici, upravo zbog svojih nebrojenih omekšujućih i hidratantnih svojstava.
Također je sve popularniji sastojak u kuhinji, posebno u pripremi recepata s pikantnim i egzotičnim okusom.
U slučaju blažih infekcija, malo vate namočene u kokosovo ulje može se natapkati na područje koje se tretira, a ako se nanese na opekline, to daje prilično brzo olakšanje.
Masaža tijela ovim uljem, pak, blagotvorno djeluje na kožu, ali i na cirkulaciju krvi i limfe. Može se koristiti čisto ili pomiješano sa suncokretovim uljem i obogaćeno eteričnim uljima.
Masaža kokosovim uljem posebno je pogodna za kožu koja će djelovati mekše, glađe i elastičnije, a postoje i prednosti u slučaju zadržavanja vode i celulita.
Također je prirodna krema za hidrataciju i njegu kože lica ili se može koristiti kao sredstvo za skidanje šminke.
Može se koristiti čak i za zaštitu kose od ultraljubičastih zraka kada ste na plaži, na suncu.
Zapravo, kokosovo ulje izvrstan je saveznik za kosu. Laurinska kiselina koju sadrži ima hranjivo, omekšavajuće i obnavljajuće djelovanje na kosu.
Posebno je indicirano za suhu kosu ili kosu oštećenu preagresivnim bojama ili tretmanima: vlaži kosu i čini je sjajnom i mekom.
Međutim, nije osobito pogodno za masnu kosu.