Dauphine: Roglič preuzeo vodstvo, Veroni predzadnja etapa

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)

Slovenac Primož Roglič (Jumbo-Visma) preuzeo je vodstvo u ukupnom redoslijedu biciklističke utrke Criterium du Dauphine osvojivši drugo mjesto u predzadnjoj etapi voženoj u subotu od  Saint-Chaffreya do Vaujanyja (134,8 km) u kojoj je slavio Španjolac Carlos Verona (Movistar) i tako stigao do prve pobjede u karijeri na utrkama iz WorldTour serije.

Verona je bio jedini biciklist koji je uspio ostati ispred glavnine vozača od inicijalne skupine bjegunaca i doći na cilj zadnjeg i najlakšeg od tri kategorizirana uspona. U prvoj od dvije završne, planinske etape, biciklisti su prvo svladali uspon na vrh Galibier (2642 m n. v., 23 km s prosječnim nagibom 5,1%), a potom i na vrh Croix de Fer (2067 m n. v., 29 km s prosječnim nagibom 5,2%), da bi etapu završili usponom druge kategorije (5,7 km s prosječnim nagibom 7,2%).

Verona je izdržao napada Primoža Rogliča koji se na 1,5 km odvojio od svoje skupine i krenuo u lov za Španjolcem, ali je glavnom favoritu za ukupnu pobjedu ponestalo metara da bi uspio u tome. No, Rogliču je i to bilo dovoljno da preuzme vodstvo uoči posljednje etape, jer je, očekivano, njegov momčadski kolega Belgijac Wout van Aert, ostao zarobljen u francuskim Alpama i prepustio žutu majicu. No, ona ostaje u rukama vozača Jumbo-Visme, koji osim Rogliča imaju još jednog aduta u liku Danca Jonasa Vingegaarda koji za Slovencem zaostaje za 44 sekunde. Treći u ukupnom redoslijedu je Australac Ben O'Connor (AG2R-Citroen) koji za Rogličem zaostaje već minutu i 24 sekunde.

U nedjelju je pred biciklistima još jedna planinska etapa s četiri kategorizirana uspona, a na vrhu najtežeg, dugačkog 11,3 km s prosječnim nagibom od 9,2%  je i cilj utrke. Etapa je dužine 137,5 km sa startom u Saint-Alban-Leysseu u ciljem na Plateau de Solaisonu.

Roglič je i prije dvije godine bio na putu prema pobjedi na ovoj utrci, ali se zbog ozljeda zadobivenih pri padu u predzadnjoj etapi nije pojavio na startu zadnje dionice. Slovenac sada ima priliku ispraviti pogrešku iz 2020.

Criterium du Dauphine - 7. etapa (Saint-Chaffrey - Vaujany, 134,8 km)