U sklopu europskog projekta vrijednog 1,9 milijuna kuna u dijelu dnevnog boravka uređena je senzorna soba, a dosad smo dobrim dijelom osposobili stručnjake za rad s dementnima, kaže ravnateljica "Štiglića" Vesna Grubišić Juhas
Senzorna soba (Snimio Dejan Štifanić)
U novouređenom dnevnom boravku Doma za starije osobe "Alfredo Štiglić" u Mažuranićevoj 10 predstavljene su aktivnosti koje su dosad provedene u sklopu projekta ZaBoravak: uređen je i opremljen postojeći prostor, odnosna senzorna soba za oboljele od demencije. Cilj je projekta prevenirati porast broja korisnika institucijskog smještaja kroz razvoj ove nove socijalne usluge. Smatra se da će se time unaprijediti socijalna uključenost i povećati kvaliteta života starijih osoba s demencijom. Dnevni boravak opremljen je za sveukupno 25 novih korisnika za koje je usluga za trajanja projekta besplatna.
Projekt je prijavljen Europskom socijalnom fondu u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. – Unaprjeđenje postojećih i širenje usluga izvaninstitucionalne srbi na području odabranih urbanih aglomeracija/područja Osijek, Pula, Rijeka, Slavonski brod, Split, Zadar i Zagreb u partnerstvu s Gradom Pula.
Ravnateljica Doma i voditeljica projekta Vesna Grubišić Juhas kazala je da Odjel za demencije Doma "Alfredo Štiglić" obuhvaća više vrsta usluga: dnevni boravak za 25 osoba, namijenjen oboljelima od Alzheimerove demencije i drugih demencija u prizemlju, odjel za smještaj 18 korisnika, dok je na drugom katu smješten novi dio - ZaBoravak, koji je logičan slijed nastavka pružanja izvaninstitucionalnih usluga u zajednici.
Sonja Grozić Živolić, Ivica Šain, Gordana Antić, Vesna Grubišić Juhas, Ivana Sokolov i Doris Apostolovski (Snimio Dejan Štifanić)
- Ovaj bi projekt trebao trajati do 2. srpnja 2023. godine, a u sklopu njega uređen je dio prostora dnevnog boravka sa senzornom sobom upravo za ljude koji su oboljeli od Alzheimerove demencije i ostalih demencija. Dosad smo dobrim dijelom osposobili i stručnjake za rad s demencijama. Potencijalna vrijednost ovog projekta je milijun i devetsto petnaest tisuća kuna: 40 posto tog iznosa ulaže se u uređenje prostora i opreme. Naglasak je na radu zaposlenika koji pružaju usluge i njihovoj edukaciji, a koji će raditi s posebno osjetljivom skupinom korisnika, dementnim osobama i članovima njihovih obitelji. Tek nakon pružanja same usluge bit će moguće povući cijeli taj iznos, što je uobičajena praksa s Europskim socijalnim fondom, pojasnila je Grubišić Juhas. Za sada je predviđeno 15 korisnika dnevnog boravka, 13 njih već je u programu, a budući da je prostor kompletno priveden svrsi, uz edukaciju osoblja za rad u senzornoj sobi, predviđeno je deset korisnika senzorne sobe i 25 članova njihovih obitelji koji bi primili uslugu savjetovanja i edukacije u svojstvu neformalnih odgojitelja.
U uređenje prostora i opremu senzorne sobe Grad i Županija uložili su po 250.000 kuna.
- Grad Pula prepoznao je važnost i vrijednost ovog projekta, koji je prvi put predstavljen prošle godine u Gradskoj palači u povodu Svjetskog dana Alzheimerove bolesti tako da mi je drago da zajednički koračamo u smjeru deinstitucionalizacije. Ovaj projekt svakako prevenira ranu institucionalizaciju i zasigurno doprinosi integraciji u lokalnu zajednicu. Sve je to i u skladu s našim strateškim dokumentima, kako onim Grada Pule, tako i Istarske županije. Nadam se da ćemo i nakon završetka projekta naći načina da on bude održiv", osvrnula se na projekt Ivana Sokolov, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti i mlade Grada Pule.
- Projekt ZaBoravak učinit će čuda: to je ono što ne vide oni koji nemaju osobne kontakte jer se možete preko noći naći u situaciji da netko vaš treba pomoć, a nitko vas nije naučio kako da to činite. Svima nam to treba, a i još takvih projekta bi dobrodošlo u široj populaciji, da svi naučimo kako se ponašati. Jedno društvo je dovoljno dobro i humano onako kako se brine o osobama starije životne dobi, a naročito osobama koje su dementne, koje gube svoj identitet i kojima smo mi pritom velika podrška, rekla je Gordana Antić, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Istarske županije.
Smatra se da je oblik parcijalne skrbi najbolji jer omogućava oboljelima da čim duže budu u svojim obiteljima, s pozicije predstojnika Odjela za psihijatriju objasnio je dr. Ivica Šain. Za "Štiglić" veli da su, uključe li se Savjetovalište i senzorna soba, usluge upotpunjene.
- Mislim da u Hrvatskoj nema sličnih ustanova u kojima je sve objedinjeno na jednom mjestu. Što se tiče Opće bolnice Pula, imamo neke nove metode za otkrivanje demencije u ranim fazama. Dostupan nam je SPECT/CT uređaj i zajedno s neurolozima, psihijatrima i psiholozima negdje bismo i mi upotpunili tu uslugu, tako da je velika stvar da se u jednom gradu može dobiti sve u sklopu brige za dementne osobe. Grad Pula, neovisno o tome tko je nositelj vlasti, kao i Županija, uvijek su podržavali naše projekte. Na zdravstvenim skupovima uvijek se naglasi da je riječ o velikom javnozdravstvenom problemu. Paralelno se govori o medicinskom pristupu, ali i političkoj podršci, tako da bez politike nema pristupa liječenju ove bolesti, jer je riječ o velikim sredstvima, rekao je Šain.
Najvažniji prediktor za ovu bolest je starija dob pa je za očekivati da će i većina nas biti stara i u potrebi, podsjeća Šain. Rad s takvim osobama je težak i frustrirajući te je stoga bitno da unutar Doma postoji tim za koji se nada da će se i dalje razvijati i uspješno pružati usluge korisnicima.
- Statistika u Istarskoj županiji govori da je oko 1.500 oboljelih od neke vrste demencije, što je strašan broj. Sive brojke, koje još nisu prepoznate, a idu u smjeru razvoja bolesti, ne možemo ni pretpostaviti. Mi dajemo maksimum, a ovim putem pozivam ljude koji su voljni pomoći da volontiraju, rade neke projekte, da bilo kako doprinose u toj skrbi. Neka nam se jave, poziva Doris Apostolovski, psihologinja i voditeljica Odjela za demencije Doma Alfreda Štiglić.
U povodu Svjetskog dan Alzheimerove bolesti koji se obilježava 21. rujna, najavljen je Dan otvorenih vrata Odjela za demencije Doma za starije osobe "Alfredo Štiglić" 27. rujna. Tada će zainteresirani moći posjetiti Odjel za demencije te upoznati uslugu smještaja za osobe s demencijom, dnevnog boravka i novouređeni dnevni boravak i senzornu sobu projekta ZaBoravak.