(N. LAZAREVIĆ)
Radovi nisu prekinuti nijedan dan, osim možda nakratko za lošeg vremena. Nakon što su arheolozi iz srednjovjekovnih grobova uklonili kosti i artefakte, posao je nastavljen. Nakon rušenja dimnjaka i kotlovnice slijedi kopanje temelja za dva velika krana koja će se uskoro postaviti, kaže Miodrag Čerina, direktor Studentskog centra
Usprkos koronavirusu,koji je zaustavio značajan dio gospodarskih djelatnosti, građevinari nastavljaju raditi kao da se ništa dogodilo nije. Ubrzano se dovršava sanacija zgrade Dječjeg kreativnog centra koji većina Puljana i danas naziva Pionirskim domom. Radovi se nastavljaju i u pulskom Sveučilišnom kampusu, podiže se zgrada Medicinske škole.
U Kampusu, gdje su srušeni stara kotlovnica i dimnjak te pomoćni objekti koji su nekad bili dio bolnice, za potrebe studenata izgradit će se restoran i dva paviljona Studentskog doma s ukupno 248 ležajeva i drugim sadržajima. Riječ je o opsežnoj investiciji, vrijednoj 75,3 milijuna kuna, a radovi, povjereni splitskim tvrtkama Lavčević i Lavčević inženjering, trebali bi potrajati godinu dana.
Ravnatelj Studentskog centra Miodrag Čerina kaže da su nakon završetka arheoloških istraživanja na brdu sv. Mihovila nastavljeni radovi koji se odvijaju planiranom dinamikom.
- Radovi nisu prekinuti nijedan dan, osim možda nakratko za lošeg vremena. Nakon što su iz grobova uklonjene kosti i artefakti, posao je nastavljen. Svaki četvrtak virtualno se sastaje koordinacija koja utvrđuje što je dosad učinjeno te dogovara daljnje poteze. Nakon rušenja dimnjaka i kotlovnice slijedi kopanje temelja za dva velika krana koja će se uskoro postaviti na gradilištu, pored praonice i na mjestu srušene kotlovnice, objašnjava Čerina.
Kao što je najavljeno, praonica se neće rušiti jer je riječ o zaštićenom dobru. No, radi preuređenja u paviljon s 54 ležaja u 27 soba, u toj su zgradi pod nadzorom konzervatora srušeni pregradni zidovi i međukatna konstrukcija. U budućem paviljonu koji će imati prizemlje i dva kata bit će i dvije učionice, dnevni boravak, čajne kuhinje i spremišta. Na mjestu kotlovnice niknut će još jedan paviljon sa 194 ležaja u 97 smještajnih jedinica.
Srušene su i oronule prizemnice preko puta praonice, stara skladišta podignuta nakon Drugog svjetskog rata. Na tom će se mjestu izgraditi novi studentski restoran s više od stotinu sjedaćih mjesta, odmah preko puta postojećeg. Nudit će ponešto drugačiju hranu, brzu liniju s ćevapčićima, pizzom, hamburgerima, salatom i paštom.
Gradi se i nova zgrada Medicinske škole na istoj parceli u blizini Opće bolnice gdje je 2016. srušena stara škola. Iz Županije, osnivača ustanove, kratko su priopćili da sve "teče planiranom dinamikom". Kamen-temeljac položen je 10. veljače, a zdanje vrijedno 56 milijuna kuna trebalo bi biti podignuto u roku od 15 mjeseci.
Nastavlja se i uređenje bivšeg Pionirskog doma. Iz Grada napominju da se sve odvija prema planiranoj dinamici. Obišli smo gradilište i na skeli zatekli radnike tvrtke De Conte kako završno uređuju fasadu. Izoliraju vanjske zidove kamenom mineralnom vunom i obrađuju špalete otvora. Pripremaju se zamijeniti preostalu vanjsku stolariju, izraditi podkonstrukciju stropa podruma, a sanirat će i rampu za ulazak osoba smanjene pokretljivosti.
U unutrašnjosti se također radi punom parom: stropovi se oblažu pločama od gipsa i kartona, zidovi se gletaju te obrađuju unutarnje špalete vrata prije postavljanja podnih obloga te izrade konstrukcije novog gledališta Teatra Naranča. Radi se uz maksimalno poštivanje svih propisanih mjera zaštite od širenja zaraze, napominju iz Grada.
Investicija teži 8,7 milijuna kuna, od čega je 2,7 milijuna bespovratnih sredstava, dok je ostatak osiguran iz gradskog proračuna. Naime, programom energetske obnove i korištenja obnovljivih izvora energije u zgradama javnog sektora Europski fond za regionalni razvoj odobrio je 1,4 milijuna kuna. Dodatno je osigurano 1,3 milijuna na javnom pozivu za sufinanciranje provedbe EU-projekata na regionalnoj i lokalnoj razini za 2019. godinu.
U sklopu energetske obnove obnavlja se fasada Pionirskog doma, zamjenjuje dotrajala stolarija i kompletan krov koji dobiva termoizolaciju. Ugrađuje se energetski učinkovitija rasvjeta, rekonstruira kotlovnica za prelazak na prirodni plin. Osim sanacije zidova i stropova, zamjene unutarnjih vrata i grijaćih tijela, obnavlja se pet sanitarnih čvorova i pozornica teatra, a gledalište dobiva nove stolce. Sanirat će se ogradni zid, postaviti nova ograda, ulazna vrata u dvorište i LED rasvjeta. Rekonstruirat će se rampa za osobe smanjene pokretljivosti za pristup prostorijama na katu, a betonskim stubama povezati parkiralište i glavni ulaz.
Korisnici su privremeno premješteni na nove adrese, međutim, zbog koronakrize ni ondje više ne borave. U konačnici, u Pionirski dom trebali bi se vratiti u listopadu.
Aleksandar Matić, pročelnik Ureda Grada i direktor Castruma 97 koji upravlja zgradom, kaže da je zadovoljan dinamikom radova.
- Ovaj model obnove predstavlja priliku kojom osiguravamo značajna bespovratna sredstva iz fondova EU-a i smanjujemo teret gradskog proračuna, a projekt u konačnici rezultira energetskim uštedama od oko 67 posto te manjim režijskim troškovima koji se mogu puno kvalitetnije iskoristiti za podizanje društvenog standarda naših najmlađih. Budući da kroz Dječji kreativni centar dnevno prođe 500-tinjak mališana, govorimo o projektu od iznimnog značaja za naše najmlađe sugrađane, veli Matić.