Đir po mrkatu

Čekaju se bolji dani: Na pulskoj tržnici i ribarnici malo prodavača, mali izbor, ali i malo kupaca

| Autor: Zoran Oljača
(Snimio Zoran Oljača)

(Snimio Zoran Oljača)


Dok Vlada Republike Hrvatske razmišlja koju će cijenu odrediti za kruh i na koji način smanjiti inflatorni pritisak, mi smo skočili do pulskog markata ne bi li pogledali kakvo je stanje na tamošnjim štandovima. Situacija je teška, rekli bi neki. Malo prodavača, mali izbor, ali i malo kupaca.

No, tko hoće uvijek će nešto naći. Još uvijek ima onih kojima je veći gušt pojesti nešto sa štanda naših prodavača, nego li proizvode koje nude megapopularni trgovački centri. Slično je i u ribarnici odnosno, tamo je pustoš zavladala na koncu turističke sezone, početkom listopada.

(Snimio Zoran Oljača)(Snimio Zoran Oljača)

Verona radič osam eura

Pojedinci vole reći da je ovotjedna bura rastjerala sve živo, a drugi pak, da su se novčarke nakon Dočeka dobrano ispraznile. Vratimo se Narodnom trgu. Pola je štandova doista bilo prazno. Crveni radič prodavao se, prema veličini, po četiri, šest ili osam eura. Vrste su okrugli salatar i Verona. Prema nekima, lani je radič bio na razini četiri ili pet eura, a s Novom godinom dobio je i novu cijenu. Tako da ovaj se put nitko ne može braniti uvođenjem eura. Eto nam inflatornog pristiska. Blitva iz domaće kampanje stajala je četiri eura za kilogram. Za kilogram domaće salate indivije trebalo je izdvojiti pet eura, a baby špinat prodavao se za 1,5 eura za 10 dekagrama. Mlada kapula išla je za dva eura za kilogram, a mlada salatina i rokula za 1,5 euro za 10 dekagrama. Isto toliko bilo je potrebno za miješanu salatinu. Cikla, poriluk i cikorija prodavali su se po četiri eura za kilogram. Crveni i bijeli luk išao je po cijeni od tri eura, krumpir po 1,5 eura za kilogram, a za kilogram karote trebalo je dati tri eura. Od 0,50 do 1 ili 1,5 eura prodavao se kus česna, ovisno o veličini. Cvjetača, i crna repa koštaju tri eura. Pastrnjak, korabica, celer i korijen peršina koštaju šest eura po kilogramu, ali bez njih je teško ćete jesti kokošju juhu s povrćem, onu noninu. Brokula i kornet paprika koštaju četiri eura.

Kada govorimo o ponudi voća naišli smo na jabuke na akciji čija se cijena kretala od 1,80 do 2,50 eura, mandarine i klementine bile su 2,50, šipak 3,50 i limun za tri eura. Od početka zime, a možda i sredine jeseni, zvijezda na pulskom markatu sjaji za njegovo veličanstvo - kupus. Kupus, onaj zeleni prodavao se isto kao i onaj kiseli narezani, za tri eura. Ona je, kažu, jedna od najomiljenijih namirnica koja se stavlja na istarsku trpezu. S njim se može svašta i s pravom ga smatraju dijelom istarske kulinarske tradicije. Ide u jotu sa suhim svinjskim mesom ili domaćim kobasicama, na nekim jelovnicima ide uz restani krumpir, nude ga uz bruskete sa zapeštom, pancetom i radičem, spremaju ga s istarskom kobasicom, fažolom po starinski i senfom, s ombolom i palentom. U nekim konobama Istre rade crostine s namazom od čvaraka i kiselim kapuzom. Kiseli kapuz ide uz i koljenicu u kremi od kuhanog vina na pečenom voću. Kupus vole gotovo svi, a vole ga, vjerovatno, i oni koji nemaju odgovor na pitanje zašto je inflacija u Hrvatskoj daleko veća nego u eurozoni.

Ribarnica po starom

U ribarnici je sve po starom. Cijena škampa, ovisno o veličini, kretala se od 33 do 40 eura za kilogra. Kozice su se prodavale po 22 eura, a lignja po 21 euro za kilogram, a sipa 16 eura. Kapešante su se mogle naći po 22 eura, a brancin za 12 ili 15 eura za kilogram. Tuna i dalje drži cijenu od 20 eura, a toliko je bilo potrebno izdvojiti i za kilogram rošpa. Cipal je bio šest eura, kilogram dagnji prodavao se po pet eura, a orade od 12 do 13 eura. Dok se odgovorni obračunavaju s inflacijom do kraja mjeseca trebala bi se obznaniti lista sa zamrznutim cijenama 50 proizvoda. Mnogi se pitaju, hoće li prije poskupjeti još neki proizvodi. Vidjet ćemo.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter