(Snimio Milivoj Mijošek)
Zatvor u Puli ustrojstvena je jedinica Uprave za zatvorski sustav i probaciju Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije. Prema stupnju sigurnosti i ograničenju slobode kretanja zatvorenika zatvorenog je tipa, osnovan i ustrojen radi izvršavanja istražnog zavora, prekršajnog zadržavanja, izvršavanja kazne zatvora izrečene punoljetnim osobama u kaznenom, prekršajnom ili drugom sudskom postupku te punoljetnim osobama kojima je izrečena novčana kazna u kaznenom, prekršajnom ili drugom sudskom postupku zamijenjena kaznom zatvora.
U Zatvoru su ustrojeni razni odjeli - upravnih poslova, tretmana, osiguranja, zdravstvene zaštite zatvorenika i financijsko-knjigovodstvenih poslova. O životu unutar ove povijesne zgrade, onih koji su lišeni slobode, razgovarali smo tijekom našeg obilaska s upraviteljem Goranom Terkovićem i njegovim pomoćnikom Ivicom Horvatom. S upraviteljem, koji je na tom radnom mjestu deset godina, i njegovim pomoćnikom, u pulskom smo zatvoru proveli nekoliko sati, a sve kako bi zabilježili živote osoba unutar tih kamenih zidova.
Upravitelj i njegov zamjenik u razgovoru s našim novinarom (Snimio Milivoj Mijošek)
- Zgrada pulskog Zatvora nastala je u doba Austro-Ugarske Monarhije, točnije, izgrađena je 1868. godine, u vrijeme nastanka Mornaričke bolnice, Mornaričkog parka i Mornaričkog groblja. Zgrada je zaštićeni spomenik kulture. Treba napomenuti kako od dana nastanka do danas ima samo jednu namjenu, služi za izvršavanje zatvorske kazne. Jedino što se do danas mijenjalo je naziv. Zagrada Zatvora adaptirana je u prvoj polovici 90-ih godina, no, kontinuirano se obavljaju i manji građevinski radovi. Mi se trenutno nalazimo u centralnom dijelu zatvora gdje se obavljaju uredski poslovi. U zapadnom dijelu zgrade smještene su osobe koje su pravomoćno osuđene, a u istočnom dijelu nalaze se istražni zatvorenici i kažnjenici.
Trenutno se u pulskom Zatvoru nalazi i 12 žena. Njih 11 je u istražnom zatvoru, a jedna je na izdržavanju zatvorske kazne. Imamo zatvorske sobe u kojima borave dva zatvorenika, a ima i onih sa 12 ležaja. Prilikom smještaja zatvorenika u sobu, obavlja se procjena na temelju koje određujemo koji će zatvorenik biti s kojim u sobi. U istočnom dijelu imamo ukupno 39 zatvoreničkih soba, a na zapadnom 20. Trenutno, u našem je zatvoru 221 osoba lišenih slobode, 116 istražnih zatvorenika, 105 zatvorenika te šest kažnjenika, rekao nam je upravitelj Terković.
(Snimio Milivoj Mijošek)
- Kada govorimo o strukturi, zbog pokušaja ubojstva i pokušaja teškog ubojstva, trenutno u Zatvoru imamo dva zatvorenika i devet istražnih zatvorenika. Zbog protuzakonitog ulaženja, kretanja ili boravka u Republici Hrvatskoj u istražnom se dijelu zatvora nalazi devet zatvorenika, dok je njih 27 pravomoćno osuđeno. U istražnom dijelu, zbog prijetnji, imamo 15 zatvorenika, a pravomoćno ih je kažnjeno njih četiri. Zbog nasilja u obitelji i povrede djetetovih prava na odsluženju zatvorske kazne imamo 10 zatvorenika, a u istražnom ih je dijelu 22. Zbog krađe, teške krađe i razbojništva pravomoćno osuđenih zatvorenika je 26, a 17 ih se nalazi u istražnom dijelu.
Zbog kaznenog djela protiv spolne slobode i spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, u istražnom se zatvoru nalazi 12 počinitelja, dok ih je pravomoćno osuđeno dvoje. Na izdržavanju zatvorske kazne zbog neovlaštene proizvodnje i prometa drogama nalazi se 12 počinitelja, a u istražnom ih je zatvoru devet. Među našim zatvorenicima bilježimo i 55 recidivista, među kojima imamo jednog povratnika koji je osuđivan čak 24 puta, kazao je upravitelj Terković.
Soba za dvoje zatvorenika (Snimio Milivoj Mijošek)
- Najduža kazna zatvora koja se izdržava je 11 godina i osam mjeseci. Najstariji zatvorenik ima 84 godine, a najmlađi 18 godina i osam mjeseci. Lani nam je najmlađa osoba koja je bila u istražnom zatvoru imala 16 godina. U istražnom zatvoru imamo 27 istražnih zatvorenika stranih državljana iz čak 21 zemlje, a među pravomoćno osuđenima na izdržavanju zatvorske kazne nalazi se 29 osoba stranih državljana. U našem zatvoru imamo zatvorenike iz Velike Britanije i Sjeverne Irske, Sirije, Moldavije, Maroka, Litve, Italije, Gruzije, Ukrajine, Belgije, Egipta, Rusije, Rumunjske i drugih zemalja, dodaje upravitelj.
- Nekima će biti zanimljiv podatak da se unutar pulskog zatvora nalazi i posebna prostorija bez nadzora, takozvana "ljubavna soba", koju mogu koristiti samo zatvorenici kojima je utvrđena pogodnost boravka s bračnim ili izvanbračnim drugom, odnosno životnim ili neformalnim životnim partnerom u posebnoj prostoriji bez nadzora, a čije korištenje iziskuje adaptaciju, kaže upravitelj te u nastavku govori o Odjelu tretmana.
- Bitan dio naše ustanove je Odjel tretmana. U njemu su naši specijalizirani službenici - psiholog, socijalni pedagog, ali i stručnjaci drugih profila. To su službenici koji rade na resocijalizaciji zatvorenika, što je osnovna intencija izvršavanja zatvorske kazne. Sa zatvorenicima se provode programi koji imaju za cilj pripremiti ih za normalan život na slobodi, život u skladu sa zakonom i drugim društvenim normama. Na taj način svi zajedno pridonosimo povećanju sigurnosti zajednice. Navedeni stručnjaci imaju veliki spektar poslova. Provode posebne programe sa zatvorenicima koji su ovisni o alkoholu ili drogama, sa zatvorenicima koji su počinili nasilna kaznena dijela ili kaznena djela s elementima seksualnog zlostavljanja.
Sve se zaključava (Snimio Milivoj Mijošek)
Službenici tretmana prošli su razne edukacije i posjeduju adekvatnu specifičnu naobrazbu, a sve kako bi radili na zatvorenikovom devijantnom ponašanju. Tu bih spomenuo da se za svakog zatvorenika na izdržavanju kazne donosi pojedinačni program izvršavanja kazne koji omogućava individualni pristup. Bitan segment tog programa je uključivanje u posebne programe, edukacije i radni angažman. Dio pojedinačnog programa odnosi se na procjenu rizika zatvorenika pa se tako procjenjuju vrsta i razina sigurnosnih rizika za vrijeme izvršavanja kazne, razina rizika od kriminalnog povrata, zatim razina rizika od počinjenja ozbiljne štete za druge izvan penalnih uvjeta i razina rizika zlouporabe pogodnosti. Važan dio pojedinačnog programa je i izrada plana pripreme za otpust. S pojedinačnim programom se upoznaje zatvorenika, kao i ono što se od njega očekuje prilikom izvršavanja zatvorske kazne, kaže upravitelj.
Na osnovu poštivanja svih uvjeta i primjerenog ponašanja, za svakog se zatvorenika na kraju donosi ocjena uspješnosti programa izvršavanja, koja se procjenjuje na četiri razine: ne zadovoljava, zadovoljava, uspješan i naročito uspješan. Na osnovu utvrđene razine uspješnosti, ali i ostalih kriterija, zatvoreniku se utvrđuju i pogodnosti.
- Gleda se kako se pojedini zatvorenik ponaša prema drugim zatvorenicima, kako se odnosi prema zaposlenicima Zatvora, kako se odnosi prema radu te prema kaznenom djelu koje im se stavlja na teret. Sve ocjene i programi izvršavanja periodično se preispituju i po potrebi mijenjaju. Na taj način želimo da sami zatvorenici imaju motiv za promjenom i da teže nečemu. Nije intencija da se nekoga zatvori i da jednostavno on kaznu prespava. Imamo, naravno, zatvorenike koji ne žele sudjelovati u programu, ne žele ništa. Ali onda za takve pogodnosti ne postoje. Temeljite procjene su vrlo važne, osobito na primjeru davanja pogodnosti izlaska u grad na par sati ili na vikend u mjesto prebivališta.
Sve se pomno prati sa zida (Snimio Milivoj Mijošek)
Mogu reći da za sada, u mojih deset godina rada, nitko nije zlorabio takve pogodnosti, jer su stručno i temeljito procijenjeni. Jedna od većih pogodnosti je izlazak u grad s posjetiteljem. Zatvorenik može u grad s bratom, ocem, majkom. Mi mu otvaramo vrata zatvora i on u biti može pobjeći. Funkcioniramo po sistemu povjerenja i moramo procijeniti je li taj zatvorenik spreman za izlaz. Najviši stupanj pogodnosti je kada zatvoreniku omogućimo izlazak u mjesto prebivališta. Ali ponavljam, mi pogodnost zatvoreniku ne dajemo, nego je on, prema uspješnosti pojedinačnog programa izvršavanja kazne, u suštini zasluži. Tretman je prema svim zatvorenicima isti. Bili oni nepismeni, političari, poduzetnici i slično, govori nam upravitelj i dodaje kako u Zatvoru postoje i manje pogodnosti, tj. pogodnosti ublažavanja uvjeta unutar zatvora.
- Kod ovih manjih pogodnosti, vidjeli ste, one se tiču ublažavanja uvjeta života unutar samog zatvora kao što su, primjerice, držanje kuhala za vodu unutar zatvorske sobe ili tv prijemnika. Tu je i mogućnost dodatne minutaže koja im se daje za telefonski razgovor. Zatvorenik na početku izdržavanja kazne ima, u tjednu, na raspolaganju 30 minuta za telefonski razgovor. Žele razgovarati s rodbinom, djevojkama, prijateljima, i onda im tih 30 minuta u tjednu ne znače puno, dapače, traže više. Dodatne minute odobravamo na osnovi ocjene koju je dobio ili specifičnih okolnosti. To je taj motiv koji ih tjera da budu korektni. U interesu svih nas, ali i njih samih, je da u zatvoru imamo mir, kaže Terković.
Unutar pulskog Zatvora nalazi se i ambulanta u kojoj radi jedan liječnik, dvije medicinske sestre i jedan medicinski tehničar. U ustanovu dolaze i psihijatar i stomatolog. Postoji nadalje i kuhinja, praonica, prodavaonica te kapelica za vjerske obrede, kao i prostorija za video posjete za osobe lišene slobode kojima obitelji žive daleko od Pule ili za video linkove sa sudovima.
Medicinska sestra Vedrana Vučić u zatvorskoj ambulanti (Snimio Milivoj Mijošek)
- Po pitanju zatvorske prodavaonice, mogu reći da zatvorenici tjedno u njoj mogu potrošiti 210 eura, odnosno dva puta po 105 eura. Svoj novac mogu trošiti samo putem zatvorske kartice jer gotov novac ovdje ne postoji. Sve ide preko naše službe, tj. novčanog pologa. Novac im sjedne na račun, odnosno, na novčani polog zatvorenika, i mogu ga trošiti koristeći zatvorsku karticu, za telefoniranje ili kupovinu u prodavaonici. U našem zatvoru postoji i polog stvari, a predstavlja neku vrstu sefa ili skladišta za vrijednosti. U njega zatvorenici prilikom dolaska odlažu nedozvoljene predmete kao što su mobiteli, novac, nakit itd. Na primjer, nije dozvoljeno držanje bočica i spreja za brijanje, jer nije dozvoljeno držanje predmeta koji su pod tlakom, pojašnjava upravitelj Terković.
- Kada se među četiri zida zatvora dogodi neki incidentni događaj, npr. fizički sukob, mnogim osobama koji ne znaju način funkcioniranja zatvora nije jasno kako se to može dogoditi kad je po njima cijeli zatvor pod video nadzorom, i pitaju nas kako je to moguće. U sobama zatvorenika nema video nadzora jer po zakonu zatvorenici imaju pravo na privatnost. Pod video nadzorom su sve ostale prostorije, osim zatvoreničkih soba i kupaonica. Svaka zatvorenička soba ima sanitarni čvor i pitku vodu, a mora se paziti i na temperaturu zraka. Tako je tijekom zime propisana temperatura od 22 stupnja, tijekom dana, i 15 stupnjeva tijekom noći, kaže nam naš sugovornik.
Evo kako zatvoreniku izgleda jedan dan u zatvoru: Ustajanje je u 7 sati, spremanje kreveta i osobna higijena traju do 7.15, zatim slijedi doručak do 7.45, čišćenje i uređenje soba je do 8.30 sati. Svako uređuje svoju sobu. Boravak na svježem zraku, na šetnici zatvora, je dva sata na dan. Za to postoji raspored po odjelima. Kada je zatvorenik na zraku, ima pravo šetati, može trčati, tu su i sprave za vježbanje. Ručak je od 13 do 14 sati, dnevni odmor, na koji svi imaju pravo, traje od 16 do 18 sati, večera je od 18 do 18.30 sati. Slijedi gledanje televizije koja se gasi u 23 sata, jer od tada do 7 sati ujutro traje noćni odmor.
(Snimio Milivoj Mijošek)
Posjeti odvjetnika dozvoljeni su svaki dan osim utorkom i oni se održavaju u posebnoj sobi s pregradom koja ih odvaja. Posjeti odvjetnika vizualno se nadziru, ali ne nadzire se sadržaj razgovora. Posjeti istražnim zatvorenicima održavaju se svaki utorak te prvu i treću nedjelju u mjesecu, a posjeti zatvorenicima drugu i četvrtu nedjelju u mjesecu i blagdanom. Posjeti s maloljetnom djecom održavaju se svake subote. Zatvorenici imaju pravo i na jednomjesečno primanje paketa.
Upravitelj Terković napominje kako se za osobe lišene slobode nudi i mogućnost rada izvan zatvorskih zidina.
- Projekt rada izvan zatvora davno je pokrenulo naše resorno ministarstvo i smatra se kako je riječ o jako dobrom programu. Pulski je zatvor dugih deset godina imao ugovor s Arheološkim muzejom Istre iz Pule. Zatvorenici su godinama radili na iskopinama, oko Arene, a dobar dio svog osmosatnog rada odradili su na velikom projektu obnove Malog rimskog kazališta. Mogu s ponosom reći da su zatvorenici veći dio tog brda prokopali i počistili. Konkretno, svakodnevno je šest zatvorenika, u pratnji pravosudnog policajca, odlazilo tamo raditi. Kod ovog programa svi su na dobitku. Na dobitku je vanjski poslodavac, a na dobitku su i zatvor i zatvorenici koje na taj način i resocijaliziramo. Oni rade za društvenu zajednicu i u stvari zarađuju za sebe i za zatvor jer dio zarade, 80 posto iznosa, ide zatvoru, a njima ostaje 20 posto tog novca.
Tih 80 posto zarađenog novca zatvor kasnije utroši u poboljšanje uvjeta života zatvorenika, dok ostatak ide samim zatvorenicima koji ga kasnije mogu, primjerice, potrošiti u prodavaonici ili, recimo, posluži za kupnju televizora za sobu ili ih zadrže pa imaju neku svotu novca koja ih čeka na odlasku iz zatvora. Usput rečeno, mi smo im neka vrsta "prisilne" štedionice gdje akumulirani novac zatvorenik podigne prilikom izlaska, odnosno na kraju odslužene kazne jer se 30 posto od naknade za rad zatvorenika odvaja kao obvezna štednja s kojom ne mogu raspolagati tijekom boravka u zatvoru, ističe upravitelj.
Trenutno je 25 zatvorenika radno angažirano. Tako je unazad nekoliko godina Arheološki muzej angažirao zatvorenike, a naknada je iznosila oko 135 eura mjesečno. No, situacija se unazad par godina promijenila jer u sustavu nedostaje kadrova. - Prijašnjih godina imali smo više upita za vanjski rad od strane pulskog komunalca Herculanee, u potražnji za našim zatvorenicima su bili i općine Medulin, Vodnjan. Na žalost, zbog manjka pravosudnih policajaca, koji moraju biti sa tim zatvorenicima na vanjskom radu, morali smo ih odbiti, kaže Terković.
Sve je manje zainteresiranih za posao pravosudnog policajca (Snimio Milivoj Mijošek)
- Za nas koji ovdje radimo, život je vrlo zahtjevan, specifičan i ograničen. Vidjeli ste i sami kada ste dolazili do mog ureda da ste morali proći kroz sedam zaključanih vrata. Kada čovjek ovdje dođe raditi, odnosno uđe u naš sustav, vrlo brzo shvati da boravak ovdje nije jednostavan. Jer na kraju krajeva i vi ste u zatvoru, a posao je vrlo zahtjevan, dinamičan i traži 24-satnu prisutnost službenika. Pravosudni policajci na zatvoreničkim odjelima budu u smjeni koja traje 12 sati, a moraju imati i humanu crtu, jer životne priče onih koji su lišeni slobode znaju biti izuzetno teške, tako da pravosudni policajac vrlo često mora biti pedagog i psiholog i na neki način osoba koja će zatvorenika razumjeti i saslušati.
Oni, na određeni način, godinama žive sa zatvorenicima i s njima dijele njihove, najčešće teške, životne priče. Tako npr. imate zatvorenika koji je osuđen na dugotrajnu kazne zatvora. Upoznali ste ga prilikom početka vašeg radnog vijeka, i na kraju odete u mirovinu, a on je i dalje u zatvoru, zaključio je na kraju našeg obilaska upravitelj pulskog zatvora Goran Terković.