(Možemo)
Na prošlotjedne otkaze kirurga u Županijskoj bolnici Čakovec jutros se u Puli osvrnula dr.med Ivana Kekin, saborska zastupnica stranke Možemo! i predsjednica Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskog sabora, kazavši da su otkazi "akutni simptom, ali da je bolest hrvatskog zdravstva kronična, a to je HDZ". Podsjetimo, zbog nezadovoljstva imenovanja doktora Roberta Grudića pročelnikom Službe kirurških djelatnosti u bolnici, opisavši da proces nije bio transparentan i pravedan, deset kirurga te bolnice podnijelo je zahtjeve za otkaze.
- Nakon oduzimanja bolnica njihovim osnivačima, HDZ svojim kadroviranjem po bolnicama i lošim upravljanjem nastavlja produbljivati krizu u hrvatskom zdravstvu i ugrožavati zdravlje pacijenata. Svojim nametanjem novog šefa kirurgije u Županijskoj bolnici Čakovec, dr. Grudića, HDZ-ov ravnatelj bolnice Nikola Hren isprovocirao je otkaze čak desetorice kolega kirurga. Riječ je o više od polovice ukupnog broja specijalista kirurgije u Čakovcu, čime je ozbiljno ugrožena skrb za pacijente u Međimurskoj županiji, poručila je Kekin. Aktualnu ministricu zdravstva Irenu Hrstić prozvala je za nastavak politike kakvu je dosad vodio HDZ, promijenilo se samo, kako je rekla, glavno lice.
- Ministrica za cijelo vrijeme trajanja krize nije komunicirala s kirurzima, nego je u javnosti kolege nazivala pobunjenicima, propitivala njihove razloge za bolovanje i uvjeravala javnost da krize nema nego da oporba politizira zdravstveni sustav. Istodobno upravo HDZ-ov ravnatelj silom i protiv volje velike većine liječnika tog odjela nameće za šefa HDZ-ovca koji je dokazano loše upravljao i tim odjelom i bolnicom i za vrijeme čijeg upravljanja je već otišlo 8 kirurga s odjela, a 20 liječnika iz bolnice. Hrabro NE kolega u Čakovcu upozorenje je ministrici Hrstić da ne mogu silom nametati HDZ-ovce kako im se prohtije no također i poruka zdravstvenim radnicima diljem Hrvatske da imamo pravo tražiti da se javnim zdravstvenim sustavom, našim zajedničkim resursom, upravlja odgovorno i na korist pacijenata i radnika!, naglasila je Kekin. Istaknula je i da su zbog nezadovoljstva kadrovskim promjenama otkaz dali kirurzi od kojih je jedan bio pred mirovinom, dok je drugi u toj bolnici proveo cijeli radni vijek.
- HDZ prvo dekretom preuzme bolnicu, zatim imenuje ravnatelja koji je ujedno bio HDZ-ov kandidat za zamjenika župana na izborima, zatim na odjel kirurgije nametne pročelnika s poviješću lošeg upravljanja - i bolnicom i ljudima - a zatim uopće odbije na razgovor pozvati kirurge koji su dali otkaze kako bi uopće čula razloge njihove odluke i nezadovoljstva? Što nam to govori o načinu upravljanja nove ministrice? Govori nam da je sve isto kao i prije, promijenjeno je glavno lice no ovo je kontinuitet HDZ-ovog modusa operandi; neodgovorno, štetno i opasno upravljanje našim najvažnijim resursom, javnim zdravstvenim sustavom. Kao predsjednica Odbora za zdravstvo i socijalne politike Hrvatskog sabora pozivam ministricu Hrstić da u najhitnijem roku otvori dijalog i osigura ostanak liječnika i liječnica u ŽB Čakovec te normalno funkcioniranje ključne zdravstvene ustanove u Međimurskoj županiji, zaključila je Ivana Kekin.
U sjedištu pulskog Možemo!, uz Kekin se novinarima obratila i saborska zastupnica te gradska vijećnica Dušica Radojčić, koja je upozorila na dramatično stanje s primarnom zdravstvenom zaštitom i nedostatkom liječnika obiteljske medicine u Istarskoj županiji.
- U Istri imamo ozbiljan problem s nedostatkom zdravstvenog kadra. Najviše nedostaje upravo liječnika opće prakse, medicinskih sestara i specijalista, osobito u ruralnim područjima. U Istarskoj županiji trenutno nedostaje 39 liječnika, 33 medicinskih sestara i 23 njegovatelja. Zbog odlaska u mirovinu, do 2028. godine ukupno će nam nedostajati 139 liječnika, jednako toliko medicinskih sestara i 77 njegovatelja, navela je Radojčić. Napomenula je da više od pola milijuna pacijenata u Hrvatskoj nema svojeg stalnog obiteljskog liječnika, na što je u više navrata upozorila Koordinacija hrvatske obiteljske medicine.
- Njeni su se predstavnici, u prosincu 2024., nakon njezinog imenovanja, obratili novoj ministrici zdravstva, koja je navela da će joj primarna zdravstvena zaštita biti prioritet, ali još nije poduzela nijednu mjeru da zaustavi propadanje primarne, rekla je Radojčić. Istaknula je i da poseban problem u Istri stvara ljetna turistička sezona, tijekom koje broj ljudi raste do tri puta, dok broj pružatelja zdravstvene zaštite ostaje isti. Prema njenim riječima, zbog nedostatka zdravstvene skrbi, osobito u ruralnim područjima, stanovnici se iseljavaju, što stvara i dodatni demografski problem.