Ilustracija (Pixabay.com)
Osim u mediteranskoj kuhinji, maslinovo ulje se sve više počinje upotrebljavati u kozmetici jer sadrži antioksidans koji regenerira stanice, hrani i štiti kožu od starenja, regulira prirodni sustav hidratacije kože, ublažava crvenilo i iritacije kože, djeluje protuupalno, zacjeljuje rane i opekotine
U rovinjskom Domu kulture nedavno je održana radionica prirodne kozmetike s maslinovim uljem na kojoj su polaznici učili kako uklopiti maslinovo ulje u razne kozmetičke pripravke.
Kako se moglo čuti, osim u mediteranskoj kuhinji, maslinovo ulje se sve više počinje upotrebljavati i u kozmetici jer sadrži antioksidans koji regenerira stanice, hrani i štiti kožu od starenja, regulira prirodni sustav hidratacije kože, ublažava crvenilo i iritacije kože, djeluje protuupalno, zacjeljuje rane i opekotine. Kozmetika od maslinova ulja savršen je izbor za gotovo svaki tip kože, a koristi se i u njezi kose i noktiju.
Njega suhe i oštećene kože
- Maslinovo ulje se uglavnom koristi za njegu suhe, dehidrirane i oštećene kože kojoj fali masnoće, a ne preporuča se kod jako upaljene i masne kože. Isto tako mazanjem kože nakon boravka na suncu, smanjuje se rizik nastanka tumora kože jer ono neutralizira štetni učinak UV zračenja.
U kozmetici je važno koristiti visokokvalitetno maslinovo ulje jer u protivnom može doći do različitih alergijskih reakcija i kožnih problema, ispričala je voditeljica radionice Marija Kolarović.
Kemijski sastav maslinovog ulja prvenstveno ovisi o vrsti i kvaliteti ploda, ali i regiji u kojoj je maslina rasla, vremenu tijekom kojeg je rasla, kao i vremenu branja te procesu tiještenja. Uz ulje, u kozmetici se koristi i ekstrakt lišća masline od kojeg se rade kreme za lice i mlijeka za tijelo, a isto tako štite kožu i sprečavaju njeno isušivanje, omekšavaju i poboljšavaju njenu čvrstoću i elastičnost. Mljevene koštice masline koriste se kao sastojak za piling kože.
- Blagodati maslinovog ulja mogu se koristiti u raznim pripravcima kao što su sapuni, uljni macerati, balzami, emulzije, pilinzi, maske, pakunzi za kosu, serumi za lice, ističe Kolarović.
Balzam i uljni gel
Voditeljica radionice podijelila je i način izrade tri različita pripravka koja su se izrađivala na samoj radionici, a svaki polaznik je dobio svoj primjerak za upotrebu. Omjer svih sastojka koji se koristio naveden je u postotcima. Rok uporabe balzama i gela je šest mjeseci od izrade, a kreme tri mjeseca.
Balzam koji smiruje iritacije i upale koristi se za regeneraciju kože, kod ožiljaka, suhe i oštećene kože, upale živaca i mišića. Nanosi se dva do tri puta dnevno, a ne preporuča se izlagati kožu suncu barem 12 sati nakon korištenja. Potrebni sastojci u fazi A su macerat kantarion (80 posto), karite maslac (8 posto), pčelinji vosak bijeli (10 posto), CO2 ekstrakt ružmarina (0,2 posto) te faza B eterično ulje prave lavande (2 posto). Postupak izrade: izvagati sastojke faze A i staviti u čašu te otopiti uz miješanje na vodenoj kupelji (temperatura 70 stupnjeva). Kad se vosak otopi, čašu izvaditi iz vode i dodati eterično ulje lavande te promiješati i dok je toplo uliti u posudice. Tek kad se balzam potpuno ohladi ambalaža se zatvara.
Uljni gel se koristi za intenzivnu njegu suhe, oštećene i zrele kože. Sastojci za fazu A su ulje masline (50 posto), ulje marelice (19,5 posto), karite maslac (10 posto), olivem 900 (10 posto), skvalan (6 posto), pčelinji vosak bijeli (3 posto), CO2 ekstrakt ružmarina (0,2 posto). B faza: CO2 ekstrakt nevena (1 posto) i eterično ulje ružinog drva (0,5 posto). Postupak izrade: izvagati sastojke faze A i staviti u čašu te otopiti uz miješanje na vodenoj kupelji (temperatura 70 do 75 stupnjeva). Kad se svi sastojci otope, čašu izvaditi iz vode i miješati još nekoliko minuta. Kad se smjesa ohladi (cca 35 stupnjeva) dodati sastojke faze B i dobro promiješati. Tekstura će biti gusta, ali ne tvrda, poput balzama. Ukoliko se želi tvrđa teksturu potrebno je staviti veći postotak karite maslaca ili voska. Za masnu kožu smanjiti količinu voska (1%) i maslaca.
Hranjiva krema za suhu kožu
Krema je prikladna za njegu suhe i zrele kože, a sastojci faze A su: ulje masline (15 posto), macerat smilja (8 posto), olivem 1000 (9 posto), CO2 ekstrakt ružmarina (0,2 posto). Fazu B čine hidrolat ruže (30 posto), voda demineralizirana (32,1 posto), glicerol (2 posto) te fazu C ulje ploda divlje ruže (2 posto). koenzim Q10 (1 posto), cosgard (0,6 posto) i eterično ulje smilja (0,3 posto).
Postupak izrade: izvagati sastojke faze A u jednu, a sastojke faze B u drugu čašu. Promiješati fazu B da se glicerol otopi. Staviti obje faze u vodenu kupelj (temperatura 70 stupnjeva). Lagano miješati fazu A u vodenoj kupelji . Kada je emulgator u potpunosti otopljen u ulju, potrebno je izvaditi čaše iz vode i dodavati vodenu fazu uz miješanje u roku dvije do tri minute. Odmah početi miješati ručnim mikserom, pritom paziti da se krema ne pjeni. Kada je dodana cijela vodena faza i emulzija ohlađena na 35 stupnjeva dodati fazu C i dobro promiješati te uliti u posudice.