U GALERIJI CVAJNER: UMJETNIK MARKO VOJNIĆ GIN I UDARNI PULSKI DJ TROJAC

Ajme, dobro je da postoji Ame


Mnogi još ne znaju, no nije ni mali broj onih koji iskustveno dobro znaju da u samom središtu Pule, već posljednjih pet godina, postoji i stasava jedno od rijetkih dobrih urbanih mjesta s kvalitetnom glazbom i artom, koje ne robuje prevaziđenim rock i disco obrascima s jedne, ili agresivnom a površnom turbo folku s druge strane.

Umjetničko-plesno mjesto

Riječ je o dobrom i jednostavno osmišljenom umjetničko-plesnom mjestu za subotnji noćni izlazak mladih, i to u jednomjesečnom ritmu od prosinca do travnja u kavani/galeriji Cvajner. Za tih maksimalno pet događaja tijekom zime, uz etablirana gostujuća DJ imena predstavlja se svaki put jedan, često mlađi likovni umjetnik, uz zajednički naziv programa AME, što na francuskom znači "duša". Program vodi domaćin Borut Cvajner koji se i sam, kao pasionirani ljubitelj glazbe, dugo bavi i kreira elektronsku muziku.

Sinoćnji Ame u Cvajneru obilježile su ekskluzivno domaće persone - u izložbenom dijelu na zidovima galerije radovima predstavio se etablirani pulski umjetnik Marko Vojnić Gin, dok je u glazbenom bloku za ugodni uvodni ambijent, a kasnije i ples bio zadužen četveročlani kolektiv Music After Dinner, četvorica mladih pulskih glazbenika koji posljednjih pet godina konstantno obogaćuje gradsku scenu kroz evente, nastupe i odnedavno radijsku emisiju na Radio Maestralu. Kvalitetnu i žanrovski različitu glazbu birali su Innaca, Damian, LaSeech i PeaceFor.

S iskustvom, pak, 20-godišnjeg izlagačkog djelovanja, Marko Vojnić Gin već se duže vrijeme bavi vizualnim jezikom odnosno umjetnošću i tekstom (Art&Txt), a u Cvajneru se predstavlja različitim radovima koje je kreirao posljednjih 17 godina, od 2001. do 2018. godine. Njihov izbor u Cvajneru, kako nam kaže autor, koncepcijski je uokviren obiteljskom intimnom porukom/okružjem.

Vojnić je izložio dosta aproprijacija (umjetnički postupci reinterpretacije drugih radova kroz cijelo 20. stoljeće s kulminacijom u Warhalovom Pop-Artu), pa je tako jedan rad preuzet od Crassa, engleskog art collectivea i anarcho-avant-punk benda (1977.-1984.) koji je tada kritizirao punk subkulturu i kulturu mladih općenito.

Tu je i pjesma Massive Attacka "Angel" pa jedno svjedočanstvo o životu umjetnika (potpisano 'Samom sebi za rođendan') talijanskog džezera Sergia Cammarierea, kojeg je Vojnić imao prilike upoznati, kao i slika "Dovoljno je za početak, dovoljno je za kraj", čija se autorska poruka slučajno pokazala istovjetna stihu Darkwood Duba. U prednjem dijelu galerije izloženi su i Vojnićevi raniji radovi, "Bandiera rossa": američku zastavu koju je autor donio iz New Yorka preslikao je, zagasio crvenom bojom. Usput, jedan je američki autor to učinio 60-ih godina s bijelom bojom.

Fight War, Not Wars

- On se predao, ja nisam, šali se Marko Vojnić, koji je u Cvajneru izložio je i rani rad "Rak ratu", reinterpretaciju Crassova pokliča 'Fight War, Not Wars'.

Marko Vojnić (Pula, 1980.) je 2007. godine na Akademiji likovne umjetnosti u Zagrebu diplomirao na nastavničkom odsjeku slikarstva, a godinu kasnije na toj je akademiji upisao poslijediplomski doktorski studij. Izlagao je na brojnim skupnim i samostalnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu, djela mu se nalaze i po muzejskim i galerijskim zbirkama, a za svoj rad bio je više puta nagrađivan. Član je pulske Zadruge Praksa, udruge Bukanoise i HZSU-a. Trenutno radi kao profesor u pulskoj Školi primijenjene umjetnosti i dizajna te u Rojcu, zajedno s članovima udruge Bukanoise, vodi galeriju 5Kat. (Zoran ANGELESKI)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter