(Hina/EPA)
U Biblioteci Poezije Hrvatskog društva pisaca objavljena je po prvi puta na hrvatskom knjiga poezije jednog od ključnih španjolskih pjesnika druge polovice 20. stoljeća Leopolda Maríe Panera "Smrt u Tangeru", te zbirke "Dobri objekti" Dinka Krehe i "Spavajte u čarapama" Maje Marchig.
Još kao vrlo mlad autor, Leopold Maria Panero (1948.-2014.) uvršten je u vjerojatno ponajvažniju antologiju suvremenog španjolskog pjesništva, a njegove prve dvije knjige zbirke pjesama vrlo su brzo stekle status kultnih djela. Panerova disruptivna sintaksa, krajnje nesentimentalan i opor stil, kao i bizarne i teške životne okolnosti, učinile su ga jednom od najupečatljivijih španjolskih književnih pojava druge polovice 20 st.
Zahvaljujući šizoidnim parataktičkim skokovima, jezičnoj inventivnosti i neočekivanim asocijativnim obratima, Panerova poezija još uvijek se čitatelju nadaje kao gotovo savršena neurastenična poslanica ovom našem podjednako izglobljenom i kaotičnom vremenu, ističu iz HDP-a.
Zbirka "Smrt u Tangeru", u prijevodu Damira Šodana i Mehmeda Begića, premijerno je objavljivanje njegove poezije na hrvatskom jeziku.
Dinko Kreho (1986.) piše i objavljuje poeziju, književnu kritiku, esejistiku i kratku prozu, te prevodi s francuskog jezika. Piše za stranice booksa.hr i proletter.me, kao i za tjednik Novosti, a u sklopu Centra za kazališta potlačenih, čiji je član od 2017., bavi se i kazališnim radom. Pjesme i eseji prevođeni su mu na slovenski, engleski, francuski, njemački, grčki i estonski jezik. Dobitnik je više nagrada i priznanja.
Njegova zbirka poezije "Dobri objekti" odabrala je za svoj prošivni bod ideju i citate Melanie Klein o dobrim objektima - koji bude libidinalni nagon, i lošim objektima - koji bude agresivni nagon, te njihovu rodbinu po asocijativnosti. Te citate do kraja nejasnog podrijetla i njihove ironične aplikacije, Kreho je provukao kroz cijelu knjigu i kontrapunktirao im svoju poeziju.
Pod egidom HDP-a objavljena je i zbirka pjesama "Spavajte u čarapama" Maje Marchig, u kojoj autorica "katkad jednostavnim jezikom, a katkad onim koji stvara kompleksnije slike kroz floru i faunu, i uopće geografiju, poziva na prisutnost u trenutku, na sagledavanje života u cjelini, na tišinu odraslosti i zamišljenost djeteta".
Maja Marchig (1973.) piše poeziju i kratke priče. Objavljivala je u brojnim časopisima u regiji, a nekoliko puta bila je finalistica hrvatskih i regionalnih književnih natječaja. Njena kratka priča "Terapija" osvojila je drugu nagradu na natječaju KROMOmetalFORA2020.