(Hina/EPA)
Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu (MSU) otvara u utorak izložbu "Arhipelag" Matka Vekića, jednog od najistaknutijih slikara srednje generacije na aktualnoj hrvatskoj likovnoj sceni.
Na svojoj prvo samostalnoj izložbi u MSU predstavlja sedamdeset radova velikih formata nastalih u tehnici akrilnih kitova na drvenim panelima, nastalih u posljednje dvije godine.
"Iako je do sada već bilo poznato Vekićevo tematiziranje raznovrsnih pojava te istraživanje drugačijih slikarskih postupaka u svakom novom ciklusu, zasigurno će ova izložba predstavljati veliko iznenađenje te izazvati oduševljenje", ističu iz MSU-a.
Po riječima Snježane Pintarić, kustosice izložbe, Vekić je autor koji svakom svojom novom izložbom donosi drugačiju i aktualnu tematiku, istražujući pritom i sam medij slikarstva.
"Vekić se pozicionirao kao jedan od autora koji svakom svojom novom izložbom donosi drugačiju, vrlo često društveno relevantnu i aktualnu tematiku, paralelno s tim kontinuirano istražujući pritom i sam medij slikarstva", ustvrdila je.
Pintarić kaže kako u ovom ciklusu umjetnik polazi od mediteranskog pejzaža pretvarajući motive poznatog krajolika u apstraktne slike u kojima i motiv i površina slike postaju znakovi, nositelji značenja.
Kako je objasnila, "Arhipelag" se sastoji od niza slika u kojima se isprepliću motivi mitskih stabala i materičnih površina izmjenjujući se u ozbiljnom i staloženom ritmu svojevrsne ode prirodi i ode samom slikarstvu kao načinu umjetničkog izražavanja koje se i u današnjem vremenu, vremenu obilja digitalnih slika i online komunikacije, pozicionira kao relevantno u odnosu na druge medije.
Matko Vekić ( 1970.) diplomirao je slikarstvo 1995. na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, u klasi profesora Đure Sedera, gdje je danas redoviti profesor.
Od 1996. do 1999. radio je kao nastavnik crtanja i slikanja u Školi za primijenjenu umjetnost i dizajn u Zagrebu, a od 1999. do 2003. honorarno je predavao slikarstvo u statusu asistenta, zatim docenta na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu. Redoviti je profesor na zagrebačkoj ALU i i predstojnik Katedre za crtanje i slikanje.
Od 1995. godine do danas priredio je više od 40 samostalnih izložaba, sudjelovao u nizu likovnih kolonija u Hrvatskoj i inozemstvu, izlagao na brojnim skupnim izložbama u Hrvatskoj i na međunarodnim likovnim manifestacijama.
Studijski je boravio u Japanu, Turskoj i dvaput u Indiji, a za svoj rad više je puta nagrađivan. Djela mu se nalaze u fundusima Moderne galerije u Zagrebu, Galerije umjetnina u Splitu, u Zbirci suvremene hrvatske umjetnosti Filip Trade, Zbirci Erste Bank te u brojnim drugim javnim i privatnim zbirkama u Hrvatskoj i inozemstvu.
Dvaput je predstavljao Hrvatsku na međunarodnom bijenalu u Kairu; 2006. i 2010. godine, a 2009. godine i u Veneciji, na 53. Međunarodnoj izložbi likovne umjetnosti.
Imao je nekoliko monografskih izložbi: 2005. "Životinjski krug – zodijak” u Umjetničkom paviljonu, 2008. "Simbol, znak, amblem, ornament i zločin” u Gliptoteci HAZU-a, 2016. "Orijentalizacija” u Muzeju za umjetnost i obrt te 2019. "Dvojbe i komplementarnosti” u Laubi.
O njegovom radu govori monografija "Matko Vekić" autora Petra Preloga, dok mu je Galerija Canvas izdala grafičku mapu "Kavezi / Simbol, znak, amblem, ornament i zločin", s prigodnim tekstom Margarite Sveštarov Šimat.
Realizirao je scenografije za predstavu "Ljepotica iz Leenanea” Martina McDonagha u HNK u Mostaru, "Mrtve ribe plivaju na leđima” Josipa Mlakića u istom kazalištu te u Bosanskom narodnom pozorištu u Zenici i Narodnom pozorištu u Mostaru.