Svečano otvorenje Međunarodnog znanstvenog skupa "Kultura mare internum - humanističke ideje, veze, paralele" održano je jučer u svečanoj dvorani "Tone Peruško" pulskog Sveučilišta Jurja Dobrile. Skup organizira Odsjek za klasičnu filologiju. Znanstveni skup traje od 12. do 14. listopada, a tema interesa je razdoblje ranoga novog vijeka, te naročito doba humanizma i renesanse, što sadržava u sebi zametak suvremenoga europskog zajedništva i kulture.
- Za naše Sveučilište svakako je vrlo važno održavanje ovoga skupa, to je korak dalje i za Odsjek za klasičnu filologiju te čestitam kolegama na radu i trudu oko organizacije ovoga skupa. Ovdje će tijekom tri dana trajanja govoriti uvažene kolege, te gosti iz raznih zemalja predstavljajući raznolike teme, kazala je dekanica pulskog Filozofskog fakulteta prof. dr. Klara Buršić Matijašić prilikom otvorenja.
Nazočne je potom pozdravio i doc. dr. Zvonimir Milanović, koji je istaknuo da Istra zemljopisno i kulturno povezuje dvije jadranske obale, te naveo je dobar odaziv izlagača, kao i činjenicu da je to prvi put da Odsjek za klasičnu filologiju pulskog Sveučilišta organizira takav međunarodni skup. Tematske cjeline koje će biti obrađene su antika - Grčka i Rim, neolatinizam, vernacularia, humanistički kontakti i veze, etnos, humanitas i političke strategije te renesansna filologija.
Uslijedilo je predavanje talijanskog znanstvenika Paola Mastandree sa Sveučilišta Ca’ Foscari u Veneciji, koji je istaknuo da je pet ključnih riječi za njegov referat očuvanje, učenje, kao i poetski latinski jezik. U svome se izlaganju osvrnuo na Homera, karakteristike klasične grčke i latinske književnosti, na važnost starih tekstova za razvoj jezika, kultura i književnosti, kao i na važnost filologije, posebice one klasične, spomenuvši pri tome i neke od institucija koje čuvaju i skrbe o takvoj vrsti kulture i umjetnosti. (V. B.)