PREDSTAVLJA SE I PULSKA EKIPA

Slavica Ćurković, direktorica Monte Librića, o suradnji s Međunarodnim festivalom djeteta: Formati u Šibeniku su potpuno drugačiji i STVARAMO IH ZAJEDNO S PUBLIKOM

Šibenski festival nezaobilazan je za sve nas koji se bavimo stvaralaštvom za djecu. Jedan je od rijetkih u svijetu s tako dugom tradicijom, poznat po svom konceptu žive umjetnosti za djecu po trgovima i ulicama grada, veli Slavica Ćurković

| Autor: Vanesa BEGIĆ
Monte Librić/Slavica Ćurković

Monte Librić/Slavica Ćurković


I ove godine Monte Librić gost je šibenskog Međunarodnog festivala djeteta, no, za razliku od proteklih izdanja, ovdje će se realizirati programi koji će potom najesen biti dio samoga Monte Librića i bit će to sasvim posebno izdanje. Tom smo prilikom razgovarali s direktoricom Monte Librića Slavicom Ćurković.

Zahtjevna publika

- Šibenski festival nezaobilazan je za sve nas koji se bavimo stvaralaštvom za djecu. Jedan je od rijetkih u svijetu s tako dugom tradicijom, poznat po svom konceptu žive umjetnosti za djecu po trgovima i ulicama grada, snažnog međunarodnog i inovativnog domaćeg programa. Zato nam je produbljivanje partnerstva s Međunarodnim šibenskim dječjim festivalom, koje traje već neko vrijeme, toliko značajno. Prošle godine, na 60. obljetnicu MDF-a, pozvani smo da proširimo programe s kojima smo se godinama predstavljali u programu Festivala i osmislimo Sajam dječje knjige po uzoru na Monte Librić. Nažalost, prvo izdanje prošlo je u znaku COVID-19 ograničenja. U Šibenik smo došli s dva Faustusa - štandovima koji oblikom podsjećaju na padobran Fausta Vrančića i programom koji je sadržajno bio vrlo raznolik, ali koji smo zbog okolnosti morali sažeti. Publika nas je istinski prigrlila i prihvatila, neposredno je i sa simpatijama reagirala na naš program. Na to smo posebno ponosni jer se radi o zahtjevnoj, obrazovanoj dječjoj publici, navikloj na "čudesa" svog festivala. Iz Šibenika smo, s legendarne Male Lože, na kojoj se odvijao i sajamski i programski dio našeg gostovanja, ponijeli sjajne dojmove.

Što se tiče ovogodišnjeg programa Monte Librića i našeg gostovanja u okviru MDF-a, to su odvojene priče. Formati u Šibeniku su potpuno drugačiji i stvaramo ih zajedno s publikom. Za Monte Librić pripremamo potpuno novu igrano-animiranu narativnu formu u kojoj kombiniramo žive likove (autore i ilustratore), postojeće tekstualne predloške, lutkarsko kazalište i zvuk. Te priče bit će posebno snimane i formatirane te će adaptacijom teksta i svim audio i vizualnim segmentima cjelovito predstavljati autore i njihova djela.

- Predstavite vaše šibensko gostovanje.

- Ovaj put dolazimo s još više knjiga, izvedbi, radionica i Faustusa. Tih osam Faustusa, koliko će ih biti, s oko 10.000 izloženih knjiga, dio su programa koji iz raznih dijelova Hrvatske, a preko Pule, dolaze do jedinog grada koji, barem dva tjedna u godini, pripada djeci. I lokacija je nova, u jednom smo od najljepših dalmatinskih parkova - Perivoju Roberta Visianija.

Svaki dan počinjemo radionicama u kojima gostuju pisci i ilustratori, dok studenti Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, pod vodstvom profesora Hrvoja Seršića i Nenada Pavlovića, izvode lutkarske etide. S najnovijim slikovnicama hrvatskih pisaca upoznat će se najprije kroz lutkarsku etidu studenata Akademije u Osijeku, pa zatim i kroz razgovore s piscima i ilustratorima. Nakon što lutke izvedu dio priče i nakon što autori otkriju tajne svog umijeća, djeca će uz pomoć ilustratora crtati, oblikovati, stvarati… Radionicu vodi Nikolina Vračar Manojlović, također autorica dječjih knjiga, likovna umjetnica i performerica, a kroz Nikolininu radionicu proći će: Ante Tomić, Anita Kojundžić Smolčić, Hana Lukas Midžić, Dominik Vuković, Ljerka Rebrović i Ivana Pipal.

Gordana Trajković u večernjim satima izvodi program Baka Librić putuje i priča, dok će studenti osječke Akademije interpretirati priče po principu improteatra i mimskih tehnika i na taj način od svakog programskog dana stvarati zasebne cjeline. Kad se izgubite u Bakinoj priči, likovi jednostavno ožive. Izvest ćemo i dvije lutkarske predstave tijekom trajanja programa, a bit će i dosta glazbe…

Redefinirano

- Kako je koncipirano ovogodišnje izdanje Monte Librića?

- I mi smo se poput mnogih organizatora prilagođavali novim pravilima. Tako smo lani redefinirali termin, ali i koncept. Prvi put smo, držeći se preporuka Stožera, radili u Parku Petra Krešimira IV. U neizvjesnim i teškim uvjetima radili smo najbolje što znamo i učinili sve da ne iznevjerimo našu vjernu publiku. To je bilo nevjerojatno dragocjeno iskustvo. Potom je uslijedila neizvjesna 2021., koja je, sjetimo se, započela lockdownom. Iscrpljujuće je planirati u nepoznatim uvjetima, međutim naš tim pokazao je da se doista može nositi sa svim izazovima. Mislim da smo to najbolje pokazali prošle godine s Librićem u Parku i programima u Dvojci, ali i ove kada smo, odgođeni 26. Sa(n)jam, realizirali u nekadašnjoj Arena Trikotaži. Ovogodišnji, 14. Monte Librić, ima novi format, dijelom će se odviti na internetskim platformama, a dijelom uživo, na jesen, u sklopu 27. Sa(n)jam knjige u Istri.

- Dosadašnja izdanja Monte Librića bila su vrlo bogata i raznolika, i stalno uvodite neke novosti. Budućnost takve manifestacije?

- Od početaka Monte Librića eksperiment je naša vodilja. Tu našu zaigranost, ludizam djeca prepoznaju, prihvaćaju i mislim da je tu tajna uspjeha našeg festivala. Sasvim je sigurno da ćemo tako nastaviti. Dvojezičnost festivala, njegova talijanska komponenta, čine nas također unikatnima u Hrvatskoj. U stvaranju Librića imamo izvrsne partnere iz Zajednice Talijana Pula, programske selektorice Lianu Diković i Tamaru Brussich koje nam svake godine dovode izvrsne suvremene talijanske autore, kazališne predstave, filmove i inovativne radionice na talijanskom jeziku. Za budućnost Librića ne brinem, imamo toliko toga još reći, toliko već osmišljenih sadržaja i posebnih programa za djecu koje želimo ostvariti. Trebaju nam samo dobre okolnosti da ih ostvarimo.

- Manifestacije za djecu u uvjetima (post) korone?

- U samoj pandemiji za koju se nadam da je prošla ili barem oslabila, najteže nam je bilo što nismo mogli surađivati sa školama i vrtićima. Naše svima dobro znane formate, poput Piknika s autorom, nismo mogli realizirati i doista nam je prošle godine nedostajalo onih, gotovo 5.000 mališana, koji su svake godine organizirano dolazili na Librić. Zato ove godine i stvaramo novi vizualni format s kojim ćemo doprijeti do školske i vrtićke djece i vjerujemo, vrlo će brzo doći vrijeme kad će se opet na Libriću čuti onaj nesputani smijeh, žamor i pljesak usred promocija, kad ćemo na jednom događaju moći primiti i više od 100 mališana. Do tada prilazit ćemo djeci na sve načine, opet eksperimentirajući, koristeći sve dostupne platforme, ali uvijek s mišlju da je stvarni dodir s knjigom i autorom, onaj uživo, naš prioritet.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter