Roman o odrastanju jedne generacije

Predstavljena knjiga Boška Kedže "Berači zaboravljenog grožđa"

| Autor: Gordana Čalić Šverko
(Snimio Saša Nikolić)

(Snimio Saša Nikolić)


"Berači zaboravljenog grožđa", knjiga buzetskog autora Boška Kedže, predstavljena je u vijećnici Narodnog doma u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta "Augustin Vivoda" Buzet. U svojoj najnovijoj knjizi autor priziva sjećanja iz vremena odrastanja u Dalmatinskoj zagori, od najranije mladosti sve do završetka srednje škole i dolaska pred prag odraslog života.

"Berači zaboravljenog grožđa", roman o odrastanju jedne generacije, četvrta je knjiga umjetnika, pisca i slikara Kedže koji je prethodno objavio zbirke priča "Kolovoz u Zagori" i "Samo sam ružno sanjao" te kratki roman "Ukazanje Gospe u Zagori". Izdavač najnovije publikacije je Weboffset Buzet, urednik i izdavač Damir Prodan, lektorica Davorka Prusić, autor predgovora Ljubo Žaja, a ilustraciju naslovnice potpisuje buzetski slikar Srećko Sabljak. Knjigu je tiskao buzetski Weboffset u nakladi od 200 primjeraka.

(Snimio Saša Nikolić)(Snimio Saša Nikolić)

Pred mnogobrojnom publikom, knjigu su uz uvodne riječi ravnateljice Učilišta Dijane Kolaković Prodan, predstavili urednik Damir Prodan te knjižničar Gradske knjižnice Mirjan Flego.

- Roman se sastoji od dvadeset i jedne kronološki povezane priče u kojima Kedžo sažeto daje prikaz svog predškolskog, osnovnoškolskog i srednjoškolskog razdoblja, do prvog zaposlenja. A kakav su utisak ta razdoblja ostavila na Kedžu najbolje kaže on sam u posljednjoj rečenici knjige: "Zaspao sam možda negdje pred zoru, a samo buđenje mi je donijelo gorku spoznaju da je jedan dio mog života i to vjerojatno onaj najljepši, s jučerašnjim danom bio završen i da započinje neko novo poglavlje romana koji se zove Život, a u kojem će sve manje biti mjesta za sve one trenutke iz vremena - Berača zaboravljenog grožđa", prenio je urednik i izdavač knjige Damir Prodan.

Pomalo dirljivo

Roman o odrastanju jedne generacije, kao podnaslov knjige, nadovezao se knjižničar Mirjan Flego, poručuje kako autorova sjećanja na prostor i vrijeme odrastanja mogu biti i univerzalna, a ne samo njegova, jer neke od opisanih epizoda doživjeli su i mnogi drugi autorovi suvremenici. Djelo vodi od najranijih sjećanja na odrastanje, školskih avantura i dolaska pred prag odraslog života kada nas pitanje što želimo dalje od života iznenada dočeka koliko god da smo se za njega pripremali.

Kedžo se zahvalio svima koji su pripomogli da kratki roman "Berači zaboravljenog grožđa" ugleda svjetlo dana. Među ostalima i svojoj užoj obitelji koja mu je omogućila da može uzeti dovoljno vremena da se bavi pisanjem i slikanjem pa ne mora kao mnogi poslije svoje 65. godine i dalje raditi zbog ostvarivanja dodatnih prihoda, nego si na jedan način može dozvoliti da mu je i dalje "glava u oblacima".

- Radi se o memoarskoj prozi, gdje pišem o svom djetinjstvu kao i o odrastanju jedne generacije, kronološki od 1964. godine i prvog razreda osnovne škole do 1976. godine i mature. Pišući o šezdesetim i sedamdesetim godinama prošlog stoljeća htio sam podsjetiti one koji su dijelili to vrijeme sa mnom, na one trenutke i događanja koji su nas formirali, a istovremeno našoj djeci i unucima pokazati koliko je to bilo drukčije i na neki način sadržajnije od onog kako to oni danas mogu i znaju činiti, poručio je Kedžo.

Simpatično je, pomalo dirljivo, zapisao je u predgovoru romana Ljubo Žaja, svo to Kedžino sjećanje na školovanje u Ostrogašici i Unešiću, u drniškom kraju, svakodnevno pješačenje u školu i vožnja prašnjavom cestom u starom autobusu. Potom sjećanje na učitelja Vladu Bulina, na jubilej škole, na za današnje vrijeme, čudne pedagoške metode, danas nezamislive u obrazovanju - šibu kao pedagoško oruđe. Izvrsno je, zapisao je također u predgovoru Žaja, i povezivanje priča s tadašnjim svjetskim događajima, od Olimpijade u Munchenu i osvajanja zlatne medalje boksača Mate Parlova, do prijenosa spuštanja na Mjesec, kao i gledanja prijenosa oproštaja najboljeg svjetskog nogometaša Pelea.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter