(Snimila Petra Tadić)
O festivalu dječje knjige Monte Librić koji je postao punoljetan, a održat će se od 12. do 18. svibnja u pulskoj Zajednici Talijana, razgovarali smo s njegovom direktoricom Slavicom Ćurković.
- Monte Librić puni 18 godina, a mi rođendan ne želimo proslaviti sami ili u nekom zatvorenom krugu ljudi, već sasvim suprotno. Odlučili smo izađi na ulicu i ući u izuzetno zanimljiv, no prečesto zanemareni svijet njene umjetnosti. »Lov na slova« je tako ne samo naziv naše teme, već i ime avanturističkog istraživanja jedne dinamične, vizualno snažne umjetničke forme koju ćemo, naravno, spajati s knjigama i klasičnom književnosti za najmlađe. Sve ćemo to, kao i uvijek, raditi s dozom igre, pa ćemo slova loviti kroz različite urbane oblike suvremene umjetnosti: grafite, murale, stripove, fanzine, umjetničke knjige i knjige o umjetnosti, jer sve to jeste dio vizualne kulture koja s publikom komunicira na neposredan i angažiran način. Razgovarati s djecom o uličnoj umjetnosti znači potaknuti ih da podignu pogled, da promatraju grad na novi način, jer umjetnost nije samo u muzejima – ona je i na zidovima, fasadama, plakatima... Pri tome je dostupna svima, ali da bismo je razumjeli, jednostavno moramo naučiti njezin jezik.
(Snimila Petra Tadić)
- Prije svega moram izdvojiti autora koji neće biti fizički prisutan na Festivalu, ali ono što stvara bit će itekako živo. Dakle, britanski autor Rob Biddulph će nas on-line podučavati crtanju! Poznat po brojnim slikovnicama, uključujući i serijal o djevojčici Peanut Jones, Biddulph je na početku pandemije pokrenuo dvotjedni on line program crtanja kako bi zabavio i angažirao djecu diljem svijeta. Njegov projekt #DrawWithRob postao je pravi hit, a 21. svibnja 2020. je oborio Guinnessov rekord s najvećim on line satom umjetnosti: čak 45.611 sudionika i sudionica crtalo je s njim, naravno uživo, na YouTubeu! Izdvojila bih i slikovnicu »Djeca s igrališta Madine Hussiny«« Olje Savičević Ivančević, koju je ilustrirala Ena Jurov. Moram priznati da u ovih 18 godina, koliko vodim Monte Librić, nisam naišla na nešto što me se toliko dojmilo. Ime djevojčice Madine danas je simbol stradanja na granicama i migrantskim putovima, a u njezinu čast pokrenuta je inicijativa – čiji je dio i ova slikovnica - da se dječje igralište u zagrebačkom parku Ribnjak nazove Madine Hussiny.
Ipak, Olja i Ena nisu ispričale ovu priču kako bi nas rastužile već i zbog iscjeliteljskog djelovanja na društvo u kojem su sudbine poput Madinine moguće. Izdavačka kuća Oaza books, koja vrlo uspješno kombinira dizajn, suvremenu umjetnost i izdavaštvo, predstavlja se s dvije knjige: »Kolači od blata« Gorana Ferčeca i ilustratorice Apolonije Lučić, u kojoj je devet recepta predstavljenih u poetskim fragmentima, te slikovnicom »Kokoš Marica« koju je ilustrirao Marin Remić (Tužni Marin u čizmama) prema tekstu Dubravke Ugrešić. Planetopija donosi slikovnicu »Detektiv pauk« Lucije Matučec Veljavečki i Ane Salopek. O ravnoteži između virtualnog svijeta i stvarnog života govori slikovnica Želimira Periša i Monike Markić »Dan kad se ugasio ekran«. Slikovnica »Brod za avanture« Maje Biondić, dobitnice Nagrade »Grigor Vitez« za ilustraciju, priča je o mašti koja nas može odvesti puno dalje nego što mislimo, dok je »U ritmu meandra s Julijem Kniferom« peta slikovnica serije o likovnoj umjetnosti Malih zvona. U njoj Sanja Lovrenčić i Dominik Vuković prikazuju opus jednog od najoriginalnijih i najcjenjenijih hrvatskih stvaralaca dvadesetog stoljeća. Pulska autorica Katarina Radetić i ilustrator Vibor Juhas predstavit će slikovnicu o nogometu i klubu NK Istra 1961, nazvanu »Grgova priča«. Školska knjiga uvijek iznenadi s nekom raskošnom knjigom, a ove godine to će biti oslikana knjiga o vremenskim ciklusima nebeskih tijela, biljaka, životinja i ljudi ‘’Strpljenje«’ autorica Rachel Williams i Leonie Lord, u prijevodu Marka Marasa.
Program »Più che una storia« ponovno donosi nešto iznimno dobro. Predstavljamo dvoje izvanrednih talijanskih autora koji svojim djelima i nastupima osvajaju publiku svih generacija. Christian Galli, jedan od najistaknutijih suvremenih strip autora predstavlja strip »Didi 1. Nachita«. Stella Nosella nas vodi u svijet mladog Leonarda na potpuno neočekivan način, kroz roman »Lo strampalatissimo diario di Leonardo da Vinci«. Sjajan odabir ovih autora možemo zahvaliti kreativnom partneru Monte Librića, Zajednici Talijana Pula te članicama programskog odbora Tamari Brussich i Liani Diković.
- Ilustratorica i muralistica Tea Jurišić oslikala je mural »Lov na slova« na zidu jedne grčke škole, a zatim ga fotografirala i prenijela na festivalski plakat, kojeg je dizajnirao Matko Plovanić. Njezin proces rada motivirao nas je da nešto slično napravimo u Puli, pa će mural »Lov na slova« postati trajni dio urbanog krajolika grada, a Tea Jurišić će ga oslikati na zidu Tomasinijeve ulice, čime će Monte Librić ostaviti svoj umjetnički potpis i, nadamo se, doprinijeti kulturnoj i urbanoj sceni Pule. Također bih istaknula da je ovogodišnja scenografija inspirirana upravo Teinim muralom. Scenografkinja Petra Pletikos izdvojila je njegove karakteristične elemente te ih osmišljeno prevela u scenski jezik, čime je mural dobio svoj trodimenzionalni odraz na festivalskoj pozornici.
(Snimila Petra Tadić)
- Kao što se naša publika mijenja, tako se i mi moramo mijenjati. Monte Librić, da tako kažem, ne smije ostarjeti, a ponavljanje je jedan od oblika starenja. Kako smo, dakle, prinuđeni biti vječito mladi, što nas itekako veseli, tako iz godine u godinu stvaramo nove i drugačije formate. Program kojim razlažemo ovogodišnju temu zove se Urbani Librić: pod vodstvom renomiranih umjetnika sudionici će kroz igru bojama, oblicima i porukama istraživati granice umjetnosti i otkrivati bogatstvo urbane kulture. Ulična umjetnost je takva da se do kraja može doživjeti samo iz prve ruke, pa polaznici neće samo slušati o njoj, već će je i stvarati na radionicama koje će se održavati u popodnevnim satima i biti dostupne svima koji žele uroniti u svijet grafita, murala, sitotiska i uličnih postera. A da bismo doživljaj učinili još autentičnijim, terasu Circola pretvaramo u veliki atelje na otvorenom!
Naš cilj je, dakle, spojiti različite oblike urbanog stvaralaštva i omogućiti polaznicima da ih istraže kroz praksu, pa će svaka radionica donijeti nešto jedinstveno. Na primjer, na »Graffiti art radionici’’ koju vodi Krešimir Golubić, jedan od pionira hrvatske grafiti scene, polaznici će naučiti osnove tehnike rada, ali i dublje razumjeti kontekst grafita kao umjetničkog izraza. Pod vodstvom Dominika Vukovića održat će se radionica murala kroz koju ćemo se fokusirati na stvaralaštvo velikog umjetnika Julija Knifera, čime polaznicima pružamo priliku da istraže kako mural može biti više od pukog oslikavanja zida i da može prenositi priču, ideju ili čak filozofiju. ‘’Street Poster Art’’ radionicu vodit će poznati pulski ilustrator Vibor Juhas. Polaznici će učiti kako osmisliti, ilustrirati, dizajnirati i postaviti ulični poster, stvarajući time privremenu umjetničku galeriju u javnom prostoru. Za one koji vole skateboard kulturu pripremili smo radionicu »Skate & Create«, na kojoj će oslikavati skate board daske. Nju smo pripremili u suradnji s fažanskim Skateboard klubom »August Šenoa« te Nikolom Racanom jednim od pokretača moćne fažanske skate scene i Festivala »Vladimir«.
Radionicu će voditi upravo Nikola, zajedno s umjetnicima Markom Zubakom i Ninom Jurlinom. Ideja je spojiti street art s kulturom skateboardinga, dajući polaznicima priliku da svoje daske pretvore u prava mala umjetnička djela. Još jedna novost koja će sigurno razveseliti našu malu publiku je kreativno-zabavna radionica ‘’Legići’’!. Za razliku od roditelja koji se groze njihova skupljanja, djeca – a ona su na Monte Libriću najvažnija - obožavaju LEGO kocke jer im omogućuju beskrajnu mogućnosti građenja. Djeca, naime, vole stvarati i to na svoj način, a mi im, u suradnji s udrugom Kockica, pripremamo razne kreacije, igre i natjecanja u slaganju legića. Bude li moguće, možda s njima i mi nešto izgradimo. Poslije ćemo, obećavam, sve skupiti.
- Strip je magično privlačan upravo zbog načina na koji priča priču, a pri tome je neizostavni dio vizualne umjetnosti. Jako smo sretni što ćemo ove godine ugostiti Darka Macana koji je svojim opusom i širokim spektrom različitih umjetničkih djela obogatio svjetsku strip scenu. Za Librić smo odabrali strip »Borovnica«, priznajem i zbog moje nostalgije, ali i zato što je taj naslov omiljen među generacijama čitatelja. Naravno, Macan će održati i radionicu stripa, vrlo duhovitog naziva »Zločesti strip«. Još jedan važan akter hrvatske strip scene dolazi na Librić: Tihomir Tikulin Tico će sa svojom Stripaonicom publiku uvesti u svijet stripa. I Ena Jurov će voditi svoju radionicu stripa, a veseli nas i dolazak ekipe iz Mozaik knjige, koja priprema dvije radionice: Micko Kid Klub stripoljubaca i Čovpas.
- Marin Remić, poznat i kao Tužni Marin u čizmama, je predložio, a mi odmah prihvatili s radošću, da donese sitotisak. Ta tehnika ima snažan »uradi sam« element, što je djeci uvijek jako privlačno, a pri tome savršeno funkcionira unutar našeg plana da djeca uče stvarajući. Naziv njegove radionice je »Koka na situ«, a inspirirana je slikovnicom »Kokoš Marica« autorice Dubravke Ugrešić. Djeca će kroz nju imati priliku upoznati se s osnovama sitotiska, a ono što je posebno uzbudljivo jest to što će moći prenijeti ilustrirane motive iz priče direktno na majice – i tako izraditi vlastiti, unikatni odjevni predmet.
- Vjerujemo u snagu izvedbene umjetnosti i, evo, 18 godina dokazujemo koliko ona može biti učinkovit način povezivanja djece s pričom, pa su predstave, scenske izvedbe, storytelling, koncerti i glazba i dalje neizostavan dio našeg programa. Ove godine Librić Teatrino donosi dvije sjajne predstave: Dječje kazalište Dubrava stiže s predstavom »Dome, slatki dome«, inspiriranom istoimenom slikovnicom Svjetlana Junakovića, dok drugu izvodi kazalište La Contrada iz Trsta – riječ je o glazbenoj priči »Četiri godišnja doba« koja je dio programa Piu’ che una storia.
Storytelling segment ove godine zastupljen je kroz Kamišibaj, umjetničko pripovijedanje Ive Nemec, dramske pedagoginje i profesorice čija izvedba djeci na poseban način približava snagu izgovorene riječi i ilustracije. Librofonia, također, donosi dva koncerta! Zahvaljujemo našoj mladoj nadi Zoe Šestan koja će održati koncert Zoe djeci pjeva rock. Osim što je glazbeno izuzetno talentirana, Zoe je i strastvena čitateljica te »dijete Monte Librića«, koju smo gledali kako raste zajedno s festivalom. Drugi koncert, Let’s Play, izvest će polaznici Yamaha Music School. Bit će to, vjerujem, zabava i za male i za velike posjetitelje. Uostalom, Librić je festival na kojem mali rastu, a odrasli postaju djeca, pa se uvijek zajedno zabavljamo.
- Ideja za Štrik BOOKtik proizašla je iz želje da zajedno s poznatim second hand & vintage buvljakom - Štrik Butik pružimo prostor roditeljima, djeci i svima koji vole dječje knjige da na jednom mjestu mogu kupiti, prodati ili darovati rabljene knjige. No, osim razmjene knjiga, htjeli smo stvoriti i pravo malo literarno druženje. Prvi buvljak dječjih knjiga održat će se 10. svibnja u Circolu, a uz ponudu knjiga očekuje nas i puno dobre zabave i priča. S obzirom na ograničen prostor za izlaganje, otvorili smo prijave za sve koji žele ponuditi svoje rabljene dječje knjige po povoljnim cijenama.
Prijave su otvorene od 3. do 30. travnja, a potrebno je rezervirati svoje mjesto. Svi zainteresirani mogu se javiti na e-mail [email protected], gdje mogu dobiti sve dodatne informacije. S nama su i naše drage Tete i barbe pričalice – volonteri koji inače pričaju priče hospitaliziranoj djeci u pulskoj Općoj bolnici. Ovaj put izlaze iz bolnice i dolaze direktno s Odjela za pedijatriju u Circolo, kako bi kroz priču i igru razveselili djecu na Štrik BOOKtiku.
- Iz godine u godinu veseli me gledati kako se djeca pred knjigama ponašaju kao u dućanu sa slatkišima ili igračkama – odjednom im se sve sviđa, sve im treba, i to nasušno. Upravo iz te njihove, naizgled prolazne, ali iskrene zainteresiranosti rađa se ljubav prema knjizi, želja za čitanjem i učenjem. Djeca, kao i uvijek, prate trendove – no kada je riječ o knjigama i književnosti, čini se da im je baš sve u trendu! Traže se klasici poput »Ježeve kućice« i »Zbirke bajki«, potom edukativne i stručno osmišljene knjige poput »Ginga u zemlji riječi«, djela koje su kreirali logopedi s jasnim ciljevima i korisnim savjetima. Veliko zanimanje izazivaju i knjige o svemiru, dinosaurima, ljudskom tijelu, kao i predškolske vježbenice te naslovi koji pomažu razumjeti emocije i strahove – poput slikovnice »Ništa strašno«. Hit je i edukativna slikovnica o higijeni »Mrljek i Prljek«, dok su serijali poput »Čovpas«, »Gregov dnevnik« i »Vicevi za djecu« vječiti favoriti. Naši posjetitelji možda jesu mali brojem godina, ali njihovi su interesi – veliki kao svemir.
Infobox (Citat):
»Razgovarati s djecom o uličnoj umjetnosti znači potaknuti ih da podignu pogled, da promatraju grad na novi način, jer umjetnost nije samo u muzejima – ona je i na zidovima, fasadama, plakatima...