(Promo)
Ove se godine obilježava 30. godišnjica jedinog istarskog časopisa za književnost, umjetnost i kulturu u izdanju Istarskog ogranka Društva hrvatskih književnika, Nova Istra. Uz to, obilježava se i 35. godišnjica Istarskog ogranka DHK-a.
- Osim što smo jedini istarski časopis za kulturu, među vodećim hrvatskim časopisima smo, s međunarodnim odjecima i ugledom. Jedini smo hrvatski časopis u članstvu mreže Eurozinea.
Pregled mrežno pretraživih brojeva (online) dostupan je od 2013. do danas, a pregled sadržaja tiskanih svezaka časopisa od 1996. do 2015. dostupan je na web-stranicama Istarskog ogranka DHK-a. Saževši Novu Istru u brojkama, recimo da je prošle, 2024. godine objavljeno, u četiri svezaka 956 stranica gdje priloge potpisuje 107 autora, a prisutno je 15 rubrika, kazao je urednik Boris Domagoj Biletić, ujedno i predsjednik Istarskog ogranka DHK-a.
"Od 60-tih godina, kad je izlazio 'Istarski mozaik', preko časopisa 'Istra' do 1993. godine, održavao se kontinuitet objavljivanja časopisa za kulturu u Istri. Nažalost, taj je kontinuitet nepravedno prekinut, ali danas, nakon trogodišnje 'crne rupe' u zavičajnom časopisnom izdavaštvu s pravom se možemo nadati da će se ta rupa konačno 'obojiti', a "Nova Istra" izlaziti redovito.
Tim je riječima književnik Miroslav Sinčić u ime tadašnjih izdavača "Nove Istre" - Sveučilišne knjižnice Pula, Istarskog ogranka Društva hrvatskih književnika i Koordinacije istarskih ogranaka Matice hrvatske - popratio promociju prvog dvobroja ovog časopisa za književnost, kulturološke i društvene teme u srpnju 1996. godine.
U prvome su broju bila zastupljena djela brojnih velikana književnosti i ne samo, od Milana Kundere, Slavka Mihalića, Karola Wojtyle (Pape Ivana Pavla II.) i niza drugih.
Od tada ovaj časopis redovito izlazi četiri puta godišnje, ili kao dvobroj, no u zadnje vrijeme ipak kao četiri zasebna broja godišnje. Prisutni su raznoliki sadržaji, od novih ostvarenja poezije i proze, književnosti u prijevodu, zavičajnih tema, ogleda i prikaza knjiga...
Inicijativni odbor koji je priredio Osnivačku skupštinu Istarskog ogranka DHK-a, održanu u Puli 2. srpnja 1990. u tadašnjoj Naučnoj biblioteci (danas Sveučilišna knjižnica) djelovao je u sastavu Tatjana Arambašin Slišković, Boris Biletić (prvi predsjednik), Aldo Kliman, Daniel Načinović, Miroslav Sinčić i Stjepan Vukušić. Dr. Biletić je naglasio da im je velika potpora u svemu tome bio tadašnji gradonačelnik Pule, pokojni Luciano Delbianco.
Prvi predsjednik je bio Biletić, od 1990. do 1993., a potom i od 2005. do danas. Ostali predsjednici bili su Miroslav Sinčić, od 1993. do 1996., Tomislav Milohanić od 1996. do 1999., Goran Filipi od 1999. do 2002., te Daniel Načinović od 2002. do 2005.
Do sada su djelovali u bivšoj Prvomajskoj ulici (danas Sergijevaca)/SAKUD zajedno s Maticom hrvatskom i pulskim ogrankom Hrvatskoga društva klasičnih filologa, zatim u Sveučilišnoj knjižnici, u INK-u, nekoliko godina u bivšem MMC-u Luka te od 2007./2008. u Sv. Ivana 1, sadašnjem Klubu hrvatskih književnika "Dr. Ljubica Ivezić".
Tajnici Ogranka, kao i časopisa Nova Istra bili su Miodrag Kalčić, Jadranka Ostić i zatim sadašnja tajnica Vanja Grubišić.
Prvo je uredništvo Nove Istre (od 1996. do 1998.) radilo u sastavu: Boris Biletić, Bruno Dobrić, Daniel Načinović, Miroslav Sinčić i Josip Šiklić. Časopis su oblikovali i tehnički ga uređivali: na početku kratko David Ivić, zatim Enzo Morović i Mario Benčić, a najdulje (od 2000.) Alfio Klarić, na čijemu oblikovnom rješenju sada već godinama, grafičku pripremu i prijelom opet radi David Ivić.