otvorena izložba

HDLU Istre: Kada otpad postaje umjetnost

| Autor: Vanesa Begić
(Osobna arhiva)

(Osobna arhiva)


U posljednje vrijeme sve više i više umjetnost postaje ekološki angažirana, nastojeći pokazati i ukazati na sveopće probleme zagađenja te prekomjernog korištenja svega, što rezultira otpadom na razne načine i stran. S druge strane, sve brojniji umjetnici nastoje na isto tako razne načine reciklirati taj otpad i pretvoriti ga u umjetnost.

O svemu tome progovara i izložba "Kada otpad postaje umjetnost" koja je otvorena u petak navečer u Galeriji HDLU-a Istre. Kustos je Igor Gustini, a izlažu Natasha Bakovic, Jasna Barišić, Luciano Bunić, Branka Dubovac, Teo Herceg, Vedran Karadža Tabulov, Petar Katavić, Adele Kokotović, Željko Kranjčević, Denis Licul, Milan Marin, Slavica Marin, Ivica Nikolac, Jadranka Ostić, Izabela Peculić, Aleksandra Rotar, Silvija Sikavica, Mirna Udovčić, Irena Vasilj, Andrej Zbašnik, Marijan Zdunić, Šime Zupčić i Davorin Žitnik.

Svi su odmah uočili rad Šime Zupčića koji predstavlja stiliziranu figuru u sjedećem položaju izrađenu od 30.000 neiskorištenih filtera cigareta koje su predstavljene na način da izgledaju poput pravih opušaka. A čikovi asociraju na smeće, smrad, prljavštinu, a i metafora su za brojne druge pojmove. Mnogi su se posjetitelji poželjeli fotografirati upravo uz tu skulpturu, premda je svaka skulptura, slika, rad specifičan po ekološkoj komponenti, provokaciji ili nečemu drugome.

Davorin Žitnik donosi akrilik, ljepilo i prepoznatljivo krzno zeca, a zec je, kako je zapisao, simbol nade i neuništive slutnje. Rad Natashe Baković "Tuga za morem" je asamblaž, nastao tijekom plogginga, odnosno trčanja u simbiozi sa skupljanjem smeća.

(Osobna arhiva)(Osobna arhiva)

Prilikom otvorenja izložbe, predsjednik Hrvatskog društva likovnih umjetnika Istre Milan Marin kazao je da je ovo prva ovogodišnja tematska izložba, odnosno tematski selektirani projekt, interes je bio veliki, a izbornik Igor Gustini bio je strog selektor.

- Mnogo toga promijenilo se u umjetnosti otkad su početkom prošlog stoljeća novonastale europske avangarde pokrenule kulturnu revoluciju postavljajući temelje za sve buduće generacije umjetnika. Među svima najveće zasluge za likovnu umjetnost imali su Picasso i Marcel Duchamp, zasigurno među najvećim inovatorima i vizionarima u povijesti. U relativno kratko vrijeme ti velikani afirmirali su se u svijetu tako da su njihove ideje brzo postale neizbježne reference za sve likovnjake suvremenog naraštaja.

S vremenom oba umjetnika krenula su različitim putevima. Dok se Picasso fokusirao pretežno na artefakte kao konkretan plod vlastite neograničene kreativnosti, znatiželje i beskrajne energije, Duchamp se zanimao za samu ideju kao takvu, koja dobiva svoje konačno oblikovanje marljivim radom, bez vidljivih spontanih obilježja i često nakon dugog mentalnog procesa. U oba slučaja, rezultati njihove istrage karakteriziraju ujedno i njihove ljudske osobine.

Ova izložba direktno se referira na predavanje "Druga strana umjetnosti" s podnaslovom "Kada otpad postaje umjetnost" koje je održano u prostoru HDLU-a Istre 2023. u sklopu projekta "Edukacija mladih". Također, ova izložba nema nikakve političke niti socijalne namjere, što bi eventualno ova tema mogla potaknuti. Kako smo vidjeli, otpad je već odavno korišten u umjetničkim djelima i nitko više to ne osporava kao umjetnost. Stoga se spontano postavlja pitanje zašto umjetnici u ovom stoljeću još uvijek koriste otpad iako je u biti po tom pitanju sve već rečeno? Ovom izložbom nastojimo odgovoriti na ovo pitanje kao i druga, barem u našem okruženju. Trash ili otpad postoji i bit će ga sve više oko nas. Na nama je da prihvatimo taj izazov i, ako je moguće, da ga pokušamo pretvoriti u umjetnost, kazao je selektor

Igor Gustini.

Izložba ostaje otvorena do 7. ožujka i može se razgledati radnim danima od 9 do 15 sati.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter