(Snimila Vanesa Begić)
Pred brojnom publikom u pulskom Shipyardu predstavljeno je posebno izdanje "Tigrastog dječaka", knjige pulske autorice Auguste Benčić Ivančin, koja je premijerno predstavljena na Interliberu.
Ova autorica je u posljednje vrijeme objavila nekoliko romana koji su se pokazali vrlo čitanim, posebice među ženama, a svaki od njih, na neki način, imao je kao cilj progovoriti o određenoj tabu temi. Ovoga puta to je nasilje u obitelji, ali ne nasilje muža prema ženi i djeci, već jedan isto tako strašan oblik nasilja - djeteta prema majci, majci koja mu pruža sve što zna i može. Prethodne dvije knjige "SvingeRaj" i "Jutro poslije Stvaranja", autorica je objavila u vlastitoj nakladi pretprošle godine.
- Na dvadesetak stranica više, u ovom posebnom izdanju s tvrdim koricama, nalazi se predgovor koji potpisuje pulski gradonačelnik Filip Zoričić i pogovor koji potpisuju terapeuti Alenka Kralj i Tomislav Vurušić. Zoričić je dao jako puno ovoj knjizi. Uvijek sam silno zahvalna i onoj koju poznajete kao doktoricu obiteljske medicine, Moreni Peruško Butorac koja je ovdje bila korektorica sjajnoga oka, koja je sve uspjela vidjeti i dati sugestije. U godinu dana od prvog izdanja "Tigrastog dječaka" dobila sam puno povratnih informacija čitatelja-roditelja koji se poistovjećuju s likovima, situacijama ili imaju problema sa svojom djecom koje ne znaju riješiti pa sam odlučila zamoliti stručnjake da na kraju knjige napišu pismo roditeljima i Tigrastoj djeci kako bismo im barem malo olakšali i dali smjernice za daljnji rad na sebi i odnosima, kazala je autorica.
Kako pristupiti i postupati s nasilnim maloljetnicima, djecom i mladima neprihvatljivoga ponašanja te o negativnom trendu i porastu psihičkih poremećaja i mentalnih oboljenja kod djece i mladih, govorili su i Alenka Kralj, mag. educ. soc., spec. TA pod supervizijom, EDMR, Tomislava Vurušića, mag.theol., spec. TA pod supervizijom, edukant dječje i adolescentne psihodramske psihoterapije te Ivana Sokolov Vidulin, univ.spec.iur, pročelnica Grada Pule za društvene djelatnosti i mlade. U tom razgovoru, zahvaljujući bogatom iskustvu sudionika, govorili se o tome kako pomoći djeci, mladima i roditeljima da prevladaju izazove i probleme modernog doba.
Svi predstavljači su se složili da su protagonisti iz knjige vjeran prikaz onoga što se nažalost dešava oko nas, te da terapeuti nemaju čaroban štapić i da se dan-danas i dalje pojedini roditelji srame potražiti stručnu pomoć, no da ipak po tom pitanju stvari idu donekle na bolje. Bilo je govora i o raznim oblicima pomoći, posebice kroz psihoterapiju te o činjenici da je razdoblje korone, izolacije i drugo uvelike utjecalo na obrasce ponašanja kod djece i na porast nasilja, ali ne samo to. Ni društvene mreže nisu uvijek 'nevine' po tom pitanju, a zaključci ovih nadahnutih sugovornika bili su da su itekako potrebni prisutan otac i dovoljno dobra majka u obitelji, te da psihoterapija nije tabu tema.
Augusta B. I. navela je da priprema knjigu o Dini Perven Rabelo, prerano preminuloj pulskoj iznimno nadarenoj stolnotenisačici.
Za glazbeni intermezzo bio je zaslužan duo "Dreamcatcher" iz Zagreba.