Nakon korona razdoblja, uslijedilo je post korona razdoblje, kada se stvari donekle vraćaju u neku normalu. Djelatnici u kulturi pri tome se posebno trude, a vrlo aktivan Teatar Fort Forno iz Bala, koji je prošle godine imao iznimno bogatu sezonu, upriličio je predstavu, odnosno svečanu praizvedbu autorskoga projekta "Putovanje kroz Zbrdazdoliju" redatelja Roberta Raponje ispred Kaštela Bembo.
To je ujedno i prva predstava za djecu ovoga kazališta, i prva predstava na programu ove sezone, koju je uz ovo kazalište organizirala i Općina Bale, njezina Turistička zajednica te Mon Perin d.o.o. Razigrana i šarena izvedba bila je uvod u novu kazališnu sezonu.
Predstave za djecu plijene pozornost zabavnim sadržajima, didaktikom koja je cijelo vrijeme prisutna, ali na način da zabavlja, da ne nametljiva. Stvarati za djecu, kako književna tako i kazališna djela, posebice je zahtjevno, jer su djeca najiskrenija publika koja će odmah dati do znanja ako im se nešto dopada ili ne. Veseli mališani razigrano su se penjali po pozornici gledajući što se to zbiva, i zasigurno najveća podrška glumcima koji su ispraćeni aplauzima.
Mladi glumci Dominik Karaula i Grgur Grgić vodili su publiku kroz ovu maštovitu scensku igru, a dakako kada je riječ o predstavama za djecu, sve je tu napravljeno prema modelu glumačke igre koji treba biti brz i precizan.
- Najljepši dio ove predstave je to što želimo prikazati svijet ljepote i radosti putem brojnih putovanja kroz Zbrdazdoliju dvojice dječaka i jedne neobične, ali vrlo zanimljive lutke. Spoznajemo sami sebe kroz putovanja i izazove te otkrivamo da postoji netko nama sličan što u nama izaziva veliku radost, kazao je Grgur Grgić što u biti najbolje sažima bit ove predstave. Otkrivanje. Spoznaja. Radost. Igra.
Znamo koliko je važno poticanje dječje mašte u svakom pogledu, a najbolje se to čini pričanjem priča, bilo pripovijedanjem ili u kazališnoj formi, koja je i atraktivnija, jer je upravo vizualna komponenta ona koja potiče dodatno korištenje mašte, buđenje razigranog djeteta u nama.
Sve počinje kada dvojica dječaka kreću na put izmišljenom zemljom. Pri tome oni domišljaju krajobraze, razne prepreke koje trebaju premostiti, opasnosti kojima se treba oduprijeti, strahove koje valja nadrasti.
Upravo to su karakteristike stvaralaštva za djecu, ta uvijek prisutna didaktička komponenta koja pomaže u oslobađanju od straha, u stvaranju novih svjetova, a prepreke koje treba premostiti, zadaci koje treba riješiti glavni su elementi fantastičnih priča za djecu, kao i bajki.
Producenti predstave su Jasminka Mesarić i Miran Hajoš. Glazbu je skladao Darko Čuvedić, kostimografija, scenografija i lutke djelo su Sande Štrković, a uz nju, vizualni identitet predstave potpisuje i Robert Raponja.
Suradnik za lutkarsku animaciju je Nenad Pavlović, koji je i asistent redatelja, dok je suradnik za scenski pokret Filip Sever. Oblikovanje šminke djelo je Ane Šantar, a likovno oblikovanje plakata potpisuje Krešimir Tomac.
"Putovanje kroz Zbrdazdoliju" treći je kazališni projekt nastao u produkciji Teatra Fort Forno, u sklopu kojeg su protekle dvije sezone izvedene predstave: "Istarske priče i "Sanjari budućnosti" autorskog trojca kojeg čine Boris Senker, Massimo Brajković i Robert Raponja.
Zasluga je to društva Fort Forno iz Bala, a posebice Zaklade Mon Perin, idejnog začetnika i osnivača Plinija Cuccurina i Općine Bale.
Prije početka predstave nazočne su pozdravili Robert Raponja i načelnik Općine Bale Edi Pastrovicchio.