IZLOŽBA

O ISTARSKOJ OBITELJI KAO NOSITELJICI GOSPODARSTVA: "Fragmenti obiteljskog gospodarstva Istre" u Etnografskom muzeju Istre u Pazinu

Na izložbi, autorice Ivone Orlić, postavljeni su brojni panoi koji donose zanimljiva saznanja o obiteljskim gospodarstvima Istre. Tako je primjerice 1890. godine u Istri prosječan broj članova kućanstva iznosio 6,7, a to je bilo najviše u Hrvatskoj toga doba. Izloženi su i originalni artefakti poput kažuna od slame (ili trukinje?!) ili pak odjeće kosaca (košulja, maja, krožat, brneveke, kaput, jaketa i bareta)…

| Autor: Anđelo DAGOSTIN


Zanimljiva izložba "Fragmenti obiteljskog gospodarstva Istre" autorice Ivone Orlić od prošlog vikenda može se razgledati u Etnografskom muzeju Istre smještenom u pazinskom Kaštelu.

- Ono što karakterizira ovu izložbu je to da je ona samo dio zamišljenog projekta. Naime, Ivona je imala sjajnu ideju da tri etnografska muzeja Hrvatske (Zagreb, Osijek i Split) spoji jednom temom - a to je gospodarstvo u okviru obitelji, kazala je uvodno na otvorenju izložbe dosadašnja ravnateljica Etnografskog muzeja Istre Lidija Nikočević koja je ravnala ovom ustanovom pune 24 godine, a koju je upravo Ivona Orlić naslijedila na toj funkciji.

- Izložba je imala za cilj pokazati istarsku obitelj kao nositeljicu gospodarstva, kazala je Ivona Orlić te dodala da je izložba podijeljena na grane gospodarstva od vinarstva, vinogradarstva, ribarstva do stočarstva.

"A danas imaju dvajset lit i ne znaju primiti matiku. U vinogradu sam kopala, veživala, cimala, i pole san trgala, smo mali punpu na život i smo škicali dva dana, ma to je bilo za umriti drugi dan. Smo špricali u brajdama. Loze smo vezivali s bekami. Sve smo delali s rukami. Škare smo mali ko je kurilo rizati loze. Trgali smo eli škare, eli kosir smo mali. U brentin bi vrgli grojze eli sić ča je bilo, neki put brentina, neki put i sić. Brentin je bija težak za nosit i onda bi bija, fatapošta, jedan muški ki je praznija na kavadanju...", pročitala je Orlić svjedočanstvo Marije (1932.) iz Višnjana, uvršteno u popratnu knjižicu izložbe, naglašavajući nezaobilaznu ulogu žena u svakodnevnom radu.

Posjetitelji su mogli isprobati kopati zemlju (Snimio Anđelo Dagostin)

Na izložbi su postavljeni brojni panoi koji donose zanimljiva saznanja o obiteljskim gospodarstvima Istre. Tako je primjerice 1890. godine u Istri prosječan broj članova kućanstva iznosio 6,7, a to je u to doba bilo najviše u Hrvatskoj. Tu su i originalni artefakti poput kažuna od slame (ili trukinje?!) ili pak odjeće kosaca (košulja, maja, krožat, brneveke, kaput, jaketa i bareta)…

(Snimio Anđelo Dagostin)

Izložba progovara o obitelji koja predstavlja bazičnu ljudsku zajednicu i nukleus društva povezujući različite generacije, unutar koje se definiraju određene uloge, koje će se kasnije tijekom života mijenjati ili zadržavati ovisno o kulturnim, sociološkim i biološkim čimbenicima pojedine društvene zajednice. Smatrajući tradicijske gospodarske grane neizostavnim egzistencijalnim elementom svake obitelji na izložbi su prikazane radne uloge obiteljskih zajednica u 20. stoljeću kroz poljoprivredu i zemljoradnju, ribarstvo, vinarstvo i stočarstvo na području Istre, piše u opisu izložbe.

Artefakti prohujalog 20. stoljeća (Snimio Anđelo Dagostin)

Grafičko oblikovanje izložbe potpisuju KKA studio i Kristina Brajković, a fotografije Mirna Cvek Špralja. Za video su bili zaduženi Bartol i Frane Pekica.

- Zahvaljujem Vam što ste zaista u velikom broju došli na ovu izložbu što najbolje govori o tome da je kultura potrebna, ali ona prava kultura, a ne online, kazao je na otvorenju županijski pročelnik za kulturu i zavičajnost Vladimir Torbica.

Postav pribora za jelo i tanjura (Snimio Anđelo Dagostin)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter