Kada se zbroje brojke posjetitelja uživo i onih online - imat ćemo pravu sliku o posjećenosti Noći muzeja, manifestacije koja je postala tako popularna u nas zadnjih nekoliko godina.
Uz epidemiološke mjere, drugu godinu zaredom, održana je još jedna Noć muzeja, u hibridnom obliku, nešto je sadržaja bilo uživo, a nešto više online.
U najvećem istarskom gradu nije bilo otvorenja novih izložbi već su se mogli razgledati aktualni postavi. Posjetitelja je bilo svugdje, sve uz mjere i razmake, ne puno, uglavnom pojedinci ili obitelji. Dakako, zbog korone, visokih brojki novozaraženih posljednjih tjedana i posebice zadnjih dana, izostali su kuhano vino i topli čaj, druženja, koncerti i veći organizirani razgledi, no, kako su rekli neki od posjetitelja koje smo sreli prilikom obilaska "ipak se nešto zbiva, bolje to nego ništa".
Uglavnom su se mogli razgledati već ranije postavljeni postavi, poslušati i pogledati predavanja, igre i prikazi zbirka i muzejskih shopova online, no nešto je događanja bilo i uživo.
Uživo su se u Puli mogli razgledati Muzejsko-galerijski prostor Sveta Srca i izložba "Znanjem do zdravlja: 65 godina Medicinske škole Pula", u Galeriji C8 bila je otvorena izložba "Bez zanata nema alata", bio i na programu i obilazak Arene, a izlog Galerije C4 (Carrarina 4) donosi izložbu "Prozor u prošlost - Tehnike ukrašavanja rimskog keramičkog posuđa".
Izložba u Svetim Srcima posvećena upravo zdravlju i Medicinskoj školi, koja, vidi podudarnosti, upravo je uselila u nove prostore i danas svečano inaugurirana, snažno korespondira s aktualnim trenutkom. Već prilikom samog ulaska u prostor, mjerenja temperature i potom čitanja legendi i informativnih ploča o zaraznim bolestima u tritisućljetnome gradu, vidljivo je da se povijest ponavlja. U oko nam je upalo pojašnjenje da je tijekom epidemije variole vere, odnosno velikih boginja u Puli 1872. godine, u tadašnjoj bolnici iza Arene, bilo najprije mjesta za 70 pacijenata. A danas se u bolnici smještenoj na drugoj lokaciji također otprilike isti broj pacijenata bori protiv jedne druge opake bolesti.
U Povijesnom i pomorskom muzeju Istre bile su postavljene izložbe Matije Debeljuha "Utopija" i Dušana Ćurića "Pulska fotoreportaža".
Arheološki muzej Istre imao je vodstva kroz izložbene prostore na Facebooku, Instagramu i Youtubeu zahvaljujući stručnim objašnjenjima svojih djelatnika i gostiju, a bilo je tu i drugih predavanja.
Iz Muzeja suvremene umjetnosti Istre pripremili su mnoštvo sadržaja online, predstavljanje on line kviza, knjižnice, što je već i prošle godine - dakako uz druge sadržaje, bilo vrlo zanimljivo i aktualno.
Rock galerija Pula omogućila je obilazak izložbe "LIVE(R)PULA". Izložba je to koncertnih plakata, dokumenata i fotografija pulskih rock bendova od 60-ih do 90-ih godina prošlog stoljeća, kao i pogled na početak izgradnje stalnog postava Rock galerije - Pula rock dossier. Diego Bosusco Ptica kazao je da je posjetitelja bilo čitavo vrijeme, kako starih rokera, tako i onih mladih, te nekih koji su se prvi put upoznali s bogatom pulskom rock poviješću.
Vođeni razgled Muzeja istarskog maslinarstva izazvao je interes kod raznih dobnih skupina posjetitelja, koji su tako saznali nešto više o maslini i njezinoj važnosti kroz povijest.
Muzej grada Rovinja imao je programe uživo i online, a za tu prigodu uspostavljena je i autobusna linija Rovinj-Rovinjsko Selo-Rovinj, uz pridržavanje epidemioloških mjera.
Između ostalog, kako veli ravnateljica Muzeja Tajana Ujčić, predstavljena su nova vatrogasna vozila, potom restaurirane barile za soljenje sardona, Josip Višnjić (Hrvatski restauratorski zavod) govorio je na temu "Tajni život muzejskog podzemlja", a predstavljena su i preliminarna istraživanja crkvice bratovština sv. Tome Apostola i sv. Franje.
Noć muzeja održana je diljem Istre, što uživo što online.