"Konjima odzvonilo", javlja vijest iz Buja, gdje se te 1973. smeće još uvijek odvozilo "na konjski pogon"! Rugaju se tome i stanovnici i posjetioci Buja, ali više neće jer je komunalno poduzeće Polet nabavilo "specijalni kamion pa će se od sada odvoz otpada i u Bujama vršiti na suvremen način". U Buzetu se priprema osnivanje srednje škole za stručno obrazovanje, a u Motovunu Ljetna škola arhitekture koju i dandanas organizira Arhitektonski fakultet iz Zagreba
Naslovnica Glasa Istre iz 1973. godine
Dok je Dukeu Ellingtonu, slavnom američkom džez pijanistu, francuski ambasador u New Yorku uručivao orden Legije časti, njujorški je Harkness Balett nastupio u Opatiji, na svečanom otvorenju međunarodnog Festivala opere, baleta i simfonijske glazbe. Jedna jugoslavenska delegacija se vratila iz Helsinkija s konferencije o europskoj sigurnosti i suradnji, a druga se sprema na put u Alžir, na konferenciju nesvrstanih. Titu na Brione stiže Janos Kadar, sekretar CK Mađarske socijalističke radničke partije; odnosi s Mađarskom su prijateljski, nema neriješenih pitanja. Trideseta je godišnjica bitke na Sutjesci, ali i II istarske (barbanske) čete, što će se proslaviti u Sutivancu otvorenjem ceste do Dunaja i nove škole, javlja Glas Istre 10. srpnja 1973.
U prvih šest mjeseci 1973. hrana je poskupjela 26 posto u odnosu na isto razdoblje godinu prije, a troškovi života porasli su za petinu. Osobni dohoci sporije rastu pa su realna primanja 10 posto manja. Vrijednost građevinskih radova opada u čitavoj zemlji, osim u Sloveniji i BiH. Izdana su prva rješenje o oduzimanju nezakonito stečene imovine, a u Austriji su najbrojniji strani radnici Jugoslaveni, rade uglavnom u građevinskoj i komunalnoj djelatnosti; drugi po redu su Turci.
"Jugoslavenski hotelijeri su morali pokazati veliku snalažljivost da bi osigurali smještaj za sve turiste koji su u lipnju željeli ljetovati na obali Jadrana, posebno u Istri", javlja Tanjug o problemu prebukiranosti, odnosno višku rezervacija u odnosu na broj ležajeva. I hoteli duž novigradske obale, najmanje istarske komune, gotovo su popunjeni, još je nešto slobodnih mjesta u domaćoj radinosti i kampu Sirena. Prevladavaju domaći gosti!
Najveći novigradski hotel Laguna bit će otvoren do 15. listopada, a popunjeni su 120-130 dana u godini. Tog ljeta startali su s kulturno-zabavnim i sportskim priredbama za turiste, već je nastupila beogradska grupa La Paloma, a slijede Folklorno društvo Opanak, Mišo Kovač i drugi. Laguna je otvorila i svoju prvu školu skijanja na vodi i tenisa, a idućeg ljeta goste misle dočekati i s grijanim bazenom. Na jugu pak Istre, autokamp Indije poduzeća Rivijera iz Pule, jedan od najvećih kampova u zemlji, gdje je trenutno 800 gostiju, 45 posto više nego lani u ovo doba - nema telefon. Marko Kolić, mladi upravnik kampa, žali se da moraju na telefon u susjedni kamp ili motel.
Tada Istra nije bila samo turistička. U Pazinu se počinje graditi nova tvornica modnog prediva za što je kemijsko-tekstilni kombinat Pazinka dobio međunarodni kredit od pola milijuna dolara. S ovom investicijom, u suradnji s dvjema talijanskim trikotažama, udvostručit će proizvodnju i zaposliti novih 200 radnika, uz sadašnjih 800.
U pulskom Uljaniku već rade programeri, kompjutoraši, a u rubrici "Zanimanje sutrašnjice" predstavlja se Serđo Trento, 26-godišnji elektrotehničar zaposlen u Uljanikovom Centru za elektronsku obradu podataka. Završio je tečaj IBM-a za programere, studira uz rad na Višoj ekonomskoj školi u Puli i programira Uljanikove strojeve. Novinar Nikola Trgovčić, između ostalog, pita ga: "Postoje mišljenja da u našoj zemlji ima previše kompjutora. Slažete li se s tim?"
Uljanik, tada brodogradilište i tvornica dizel-motora, upravo je svečano predao "Nyalu", peti linijski brod građen za trgovačku flotu Sudana. Pula je prva u zemlji upravo osnovala Zajednicu za fizičku kulturu, a za prvog predsjednika izabran je Stevo Šebalj, inženjer zaposlen u Elektroistri. "Nedovršeni A-hotel Brioni polako ali sigurno kompletira svoje sadržaje. Jučer je u hotelu proradio i noćni bar s internacionalnim artističkim programom. Bar koji je otvoren od 22 do 03 sata raspolaže sa 130 sjedećih mjesta u zanimljivo riješenom ambijentu", piše David M. Fištrović.
Radničko sveučilište u Puli nosi ime Jurice Kalca, a pri njemu djeluje i Centar za estetsko obrazovanje, vodi ga Martin Bizjak. Šire filmsku kulturu od vrtića nadalje, organiziraju filmske tribine, projekcije, izložbe, predavanja, okrugle stolove, javna savjetovanja, recimo o organizaciji filmskog programa u školama, ali - nova raspodjela novca namijenjenog kulturi ne obećava i Bizjak razmišlja o ostavci ako se ne osigura dovoljno novca za normalan rad.
Na Labinštini "stabilizacione programe" dostavila je 21 organizacija, većina njih, ali impozantan je i popis onih koji su na to zaboravili - pa podsjetimo što je sve postojalo: Termoelektrana Plomin, Istarski boksiti, Tvornica termičkih uređaja, Kvarnerplastika, Stolarsko poduzeće Raša, Zagrebačke pivovare - OOUR Labin, PIK Labin, Šumarija Labin, Elektra, Stan, Sigurnost… Već su postojale i Labinske konti, a upravo je u Pićnu održana ova 6. smotra narodne glazbe i plesa, pred nedjeljno finale u Dubrovi.
"Konjima odzvonilo", javlja vijest iz Buja, gdje se te 1973. smeće još uvijek odvozilo "na konjski pogon"! Rugaju se tome i stanovnici i posjetioci Buja, ali više neće jer je komunalno poduzeće Polet nabavilo "specijalni kamion pa će se od sada odvoz otpada i u Bujama vršiti na suvremen način".
U Buzetu se sprema osnivanje srednje škole za stručno obrazovanje, a u Motovunu Ljetna škola arhitekture koju i dandanas organizira Arhitektonski fakultet iz Zagreba. Općina Pazin besplatno im je dala na korištenje zgradu bivšeg zatvora, a Fakultet će financirati adaptaciju i za dvije godine otvoriti dugovječnu ljetnu školu. Tih dana 1973. Miroslavu Krleži s državnog vrha stižu telegrami-čestitke za 80. rođendan, u Dubrovniku se otvaraju 24. ljetne igre, a u pulskom kinu Partizan igra "Drakula protiv Frankeštajna".
"Sto dinara za pipanje", privlači nas naslov na pulskoj kronici. "Za svako uočeno diranje voća ili povrća na tržnici od strane kupaca tržna inspekcija kažnjava prodavača sa sto dinara. Ovakva mjera poduzeta je, u prvom redu, zbog higijenskih razloga", pojašnjava novinarka Agneza Urošević te nastavlja kako znatiželjne domaćice čestim pipanjem skraćuju vijek trajanja voća i povrća. Prodavači se bune zašto se njih za to kažnjava; ako kupcu ne daju da pipa, otići će drugome, kažu, ali inspekcija ima odgovor: ako se svi prodavači drže ove zabrane, neće biti drugih.
"Iz gotovo svih pulskih mesnica nestala je govedina, a u zamjenu za nju se prodaje junetina. Ostale vrste mesa pojavljuju se kao slučajno, poput meteorita i još brže nestaju. (…) Preostaje nam, prema tome, da ustvrdimo da li goveda ostaju uvijek mlada (u junećoj dobi), ili, pak, nas mesari štede od starog mesa i prodaju ga nekom trećem?", piše Agneza Urošević.