Hotel Plavi u porečkoj Zelenoj laguni proteklog je vikenda bio poprište 18. Robokupa, državnog ekipnog prvenstva u elementarnoj robotici za učenike viših razreda osnovnih škola iz cijele Hrvatske. Državno natjecanje u robotici, koje organizira Hrvatska zajednica tehničke kulture (HZTK) u suradnji s Hrvatskim robotičkim savezom, već dugi niz godina okuplja mlade tehničare iz cijele zemlje, a ove godine domaćin je bila porečka Osnovna škola Finida.
Na natjecanju je sudjelovalo ukupno 75 učenika iz 24 hrvatske ekipe, a tradiciju međunarodnog prijateljstva nastavila je tročlana ekipa učenika iz škole u Brčkom iz susjedne Bosne i Hercegovine, koja u Robokupu sudjeluju već jedanaestu godinu za redom. Prigodnim govorima ovogodišnje prvenstvo su otvorili ravnateljica OŠ Finida Anita Sijerković Radin, te tajnik HZTK Hrvoje Nekić koji se zahvalio domaćinima na gostoprimstvu.
(Snimio Zvonimir Guzić)
- S ovim natjecanjem želimo što više promovirati tehničku kulturu, a samim time i robotiku kao sastavni dio niza tehničkih disciplina koje obuhvaća Hrvatska zajednica tehničke kulture. Iz godine godinu domaćinstvo manifestacije selimo po cijeloj državi da što više djece domaćina dobije priliku vidjeti i osjetiti natjecateljsku atmosferu. Tako u sklopu prvenstva imamo popratne aktivnosti gdje se lokalnim učenicima pokazuju određene stvari vezane za robotiku. Cijeli ovaj proces kreće od edukacije samih mentora koji onda u izvanškolskim aktivnostima kroz rad educiraju učenike, rekao je tajnik HZTK Nekić, istaknuvši da pobjednici Robokupa za nagradu imaju devet dana Ljetne škole u Primoštenu u kojoj sudjeluju i pobjednici ostalih prvenstava saveza pod okriljem HZTK kojih ima ukupno 18, poput saveza modelara, inovatora, filma i fotografije te ostalih srodnih tehničkih sekcija.
(Snimio Zvonimir Guzić)
Pravo sudjelovanja na državnoj razini Robokupa imale su najuspješnije ekipe učenika s izlučnih natjecanja županijske razine na kojima je sudjelovalo najmanje tri ekipe. Ukoliko u nekoj županiji nisu bili ostvareni uvjeti za organizaciju županijskog natjecanja, a postojala je ekipa zainteresirana za sudjelovanje na Robokupu, u cilju poticanja razvoja elementarne robotike, Hrvatska zajednica tehničke kulture omogućila je takvoj ekipi sudjelovanje na državnom natjecanju i bez provedenog županijskog testiranja.
O tehničkim detaljima i strukturi natjecanja više nas je izvijestio Željko Krnjajić, tajnik Hrvatskog robotičkog saveza (HROBOS) koji je rekao da se svaka natjecateljska ekipa sastoji od tri učenika osnovnih škola od petog do osmog razreda uz vodstvo mentora.
(Snimio Zvonimir Guzić)
- Samo natjecanje sastoji se od tri zadatka. U prvom se rade strujni sklopovi, drugi je programiranje mikrokontrolera dok je treći zadatak svojevrsni "air-hockey" gdje pobjednik postaje ekipa koja postigne više golova. Sve zadatke koje imaju na Robokupu, učenici su kroz sličnu temu dobili za vježbu i pripremu sa svojim mentorima tokom godine, rekao je Krnjajić, dodavši da oni kao savez s najboljim učenicima sudjeluju na mnogim europskim i svjetskim natjecanjima gdje postižu zavidne rezultate.
Osim samog natjecanja na Robokupu je bilo i nekoliko popratnih aktivnost među kojima i paralelna vožnja robotskih kolica na kojoj su, kao gosti, svoju spretnost isprobali učenici nižih razreda osnovne škole Nova Vas.
Kako je istaknuo tajnik HZTK Nekić, cilj ovakvih manifestacija je popularizacija tehničke kulture i robotike među mladima, poticanje kreativnosti, timskog rada i tehničkih vještina. Robokup je prilika djeci da se iskažu i veliki poticaj za daljnje usmjerenje i razvoj prema predmetima tehničke kulture, odnosno zanimanjima koja su nužna za razvoj društva.
Stečena znanja i vještine u izradi strujnih krugova, robotičkih konstrukcija i u programiranju koja se stječu u radionicama i pripremama za slična natjecanja, zainteresirani učenici mogu nadopuniti uključivanjem u složenije programe robotike u organizaciji Hrvatskog robotičkog saveza.
Prvi Robokup, održan je 2008. godine u Zagrebu, a 18. izdanje u Poreču samo je nastavak dugogodišnje tradicije koja jamči daljnju popularizaciju robotike i tehničke kulture u cjelini.