U sklopu manifestacije "Šoljanovi dani", koji su u Rovinj doveli i dva iznimna suvremena predstavnika kulture - pisca Miljenka Jergovića i režisera Nebojšu Slijepčevića, Gradska knjižnica i čitaonica "Matija Vlačić Ilirik" pobrinula se za one najmlađe. Knjižnica je, naime, ugostila učenike "petaše" Osnovne škole "Juraj Dobrila" i njihovu razrednicu Anu Bošnjak, za koje su vrijedni "knjiški" djelatnici organizirali poučno i zabavno jutro u znaku književnosti, stvaralaštva i igre.
Nakon okupljanja i vremena provedenog u zelenom dijelu knjižnice - parku u kojem su postavljene biste domaćih velikana, (Matije Vlačića Ilirika, velikog europskog humanista, teologa i reformatora iz 16. stoljeća, Luigija Zaninija, rovinjskog pjesnika čije pjesme pisane na rovinjskoj inačici istriotskog odražavaju duboku povezanost s prirodom i morem i Antuna Šoljana, hrvatskog književnika, prevoditelja i pjesnika po kojem je i nazvana manifestacija), te upoznavanja najmlađih s ostavštinom trojice velikana, druženje se nastavilo u zatvorenom, u društvu knjižničara.
Kapetan koji nije nikada plovio? (Snimila Nina Orlović Radić)
- Antun Šoljan je tijekom života često boravio u Rovinju koji mu je bio velika inspiracija. Bio je jedan od ključnih predstavnika generacije književnika koja se u hrvatskoj književnosti javila pedesetih godina prošlog stoljeća, donoseći novu poetiku i stil. Njegovo stvaralaštvo karakterizira različite žanrove i tematske pristupe, od proze u trapericama do egzistencijalističkih romana. Djela mu odišu ironijom i osjećajem za slobodu duha, bave se društvenim i moralnim pitanjima, mladenačkim sukobima s društvom te potragom za identitetom i smislom života, rekla je i prenijela neke od svojim misli djeci, ravnateljica rovinjske Gradske knjižnice Maja Pulić.
(Snimila Nina Orlović Radić)
"Šoljanovi dani" upravo su bili povod da se djeca, oni na kojima svijet ostaje, ne samo upoznaju s knjigom, već i ponekim (i za početak) djelima ovog hrvatskog autora. Tu mogućnost osigurali su im odlični, zaigrani i kreativni djelatnici Gradske knjižnice.
U nastavku otkrivanja autorovog književnog svijeta, knjižničari su tako petašima na zanimljiv i pristupačan način predstavili i Šoljanovu dječju priču. "Kapetan koji nije nikada plovio", iz njegove zbirke "Ovo i druga mora". Uz mnoštvo smijeha, glume i živopisnih likova, djeca su imala priliku upoznati piščev osebujan stil i poruke koje je prenosio kroz svoju prozu.
(Snimila Nina Orlović Radić)
Inspirirani pričom i kapetanovom pustolovinom, učenici su potom sudjelovali u kreativnoj radionici izrade origami barki, koje su po autorovoj čuvenoj "Lastavici", također nazivali istim imenom. Time su, jer riječ je o stvarnoj barci koju je Antun Šoljan imao u Rovinju, odali počast autoru i njegovoj snažnoj povezanosti s morem i ovim krajem.