(Snimio A. Dagostin)
U slikovitom Brestu pod Učkom, u Općini Lupoglav, u nedjelju 4. svibnja 2025. godine s početkom u 10 sati, održat će se cjelodnevno događanje pod nazivom "Uspori život". Program okuplja radionice koje promoviraju ideju održivog i promišljenog načina života kroz šest tematskih područja. spora hrana, spora ljepota i zdravlje, spori timski rad, spora kreativnost, spora svjesnost i spora razigranost.
Cilj događanja je oživjeti tradicijske održive prakse "sporog života" naših baka i djedova te inspirirati lokalno stanovništvo i mlade da ostanu u svom rodnom kraju te žive sporije i kvalitetnije.
Program započinje u 10.30 sati radionicama "Šumsko pre(o)puštanje" u izvedbi Martine Meštrović te "Drevna metoda enflouraža i osnove botaničke parfumerije", koju vodi Martina Godnič. Nakon pauze u 12 sati, nastavljaju se radionice "Umijeće kuhanja domaćih džemova" s Jurijem Clemenzom i "Izrada igračaka i ukrasa od filcane vune" u organizaciji Udruge Lodrica. Nakon ručka od 13.30 do 14.30 sati, program se nastavlja radionicom "Bojanje tekstila prirodnim bojama" pod vodstvom Gaje Hanzel te "Izradom košara od bekve", koju vodi Mile Lončar. Događanje će biti zaključeno u 16 sati uz "Krugove prijateljstva" i stvaranje zajedničke vizije.
(Modelna šume Istra)
Svi programi besplatni su za posjetitelje. Organizatori žele potaknuti razmišljanje o "sporijem", mudrijem životu, produbljivanju odnosa prema prirodnoj i kulturnoj baštini te stvaranju kvalitetnijih međuljudskih odnosa. Poruka događanja ističe kako napredak ne leži u brzom i nepromišljenom potrošačkom razvoju, već u povratku korijenima te oživljavanju vještina i zanata naših predaka.
Gastronomska ponuda također će biti u skladu s temom "sporog života", a uključuje pripremu gljivarskog i lovačkog kotlića koju će za posjetitelje pripremiti Lovačka udruga Lupoglav i članovi Modelne šume Istra.
Događanje se održava u sklopu projekta "Uspori život u Istri i na Krasu", koji se provodi kroz program Interreg u suradnji slovenskog partnera Fair Legacy Hub i Modelne šume Istra. Projekt ima za cilj povezivanje stanovništva Istre i pograničnih krajeva Slovenije kroz zajednička događanja koja jačaju povjerenje i suradnju među lokalnim zajednicama.
Više informacija dostupno je na www.modelnasuma.hr ili putem e-pošte [email protected].