Kako je pisao naš list, veliko povećanje produktivnosti ne prati povećanje plaća. Brodogradilištima u sanaciji ukinuta su čak i neka prava koja pripadaju radnicima prema kolektivnom ugovoru. Stoga je predviđen sastanak predstavnika tri sindikata hrvatskih brodograditelja s ministrom gospodarstva Nenadom Porgesom
Tiskano izdanje Glasa Istre od 4. srpnja 1998.
Neke su teme uvijek iste i uvijek aktualne. Listajući stranice Glasa Istre od 4. srpnja 1998. očito je da su i dalje glavne teme turizam, nogomet i nezadovoljstvo radnika i umirovljenika.
No, kao i uvijek, važno je da ima turista. Optimizam za početak ulijeva podatak da je u području Lučke kapetanije Pula uplovilo 5.685 brodica i jahti, što je skoro pet posto više nego godinu prije. Prema riječima kapetana Antona Lazarića iz Pule, istarske marine su gotovo sve popunjene, što je dobar pokazatelj uoči špice turističke sezone. Jedini manji problem jahtašima predstavlja kvar na 73. kanalu UHF frekvencije radiostanice na kojima se, inače, emitira prognoza vremena.
Poreč je već tada bio perjanica ne samo istarskog već i hrvatskog turizma. Potvrda tome je titula "Turističke zvijezde '98", koju je Poreč osvojio u akciji u organizaciji Hrvatske izvještajne novinske agencije, Hrvatske turističke zajednice i Hrvatske gospodarske komore, koje su birale najpripremljenije mjesto za tekuću sezonu na moru, i prvi put, u unutrašnjosti Lijepe naše. Uoči glavne turističke sezone mjesta su se ocjenjivala po kriterijima važnim za kvalitetnu ponudu - od signalizacije, uređenosti plaža, gastronomije do sporta, zabave i hotelske ponude. Tragom toga Poreč je sa osvojenih 1943 boda iza sebe ostavio Bol i Vodice, dok su u kontinentalnom dijelu Bizovačke toplice zasjenile i Plitvička jezera. Naš list zaključuje da je Istra i dalje najpripremljenija i najagilnija na hrvatskom Jadranu. O fenomenu Poreča piše i novinarka Snježana Matejčić, zagrebačka Porečanka, kojoj je prvi dolazak u Poreč bio kao dolazak na neki drugi svijet. Piše o gradu u koji se puno ulaže, koji je sređen i ima dva klasična turistička bioritma - ljetni užurbani kao u košnici i zimski, mirniji, u znaku građevinskih radova. Piše o nastojanju Poreča da se pozicionira kvalitetom, a ne kvantitetom turista.
Sinonim ludila
Zaključuje: "Poreč je sinonim ljetnog ludila. Domaći ljudski stroj nastoji funkcionirati točno poput švicarske urice. Radi se danonoćno i do iscrpljenja. Nije lako, jer svi ovi drugi u Poreč dolaze na kupanje, opuštanje i zabavu. Teško se naviknuti, možda i nemoguće, ali mnogi su se pomirili da ljeti jednostavno žive nekim drugim životom. A to je upravo posljednji detalj kojeg u gradu moramo dovesti do savršenstva - izjednačiti ga s ostalim karikama u lancu. Naime, Poreč ne smije nastaviti živjeti samo za dva-tri turistička mjeseca, niti samo za turizam. Treba stvar postaviti na noge. Moramo mi građani osjetiti da je ovaj grad najbolje mjesto na svijetu za život te na tome graditi novi turistički image. A Poreč bi mogao biti najbolje mjesto pod kapom nebeskom - samo se još malo treba potruditi, jer nije baš sve na prodaju", gotovo je proročki prije 23 godine zaključila novinarka našeg lista.
Ispravnu je viziju imao i Fridhel Berger, šef njemačke agencije "Top press", specijalizirane za turističke vijesti i informacije. Tada je za naš list izjavio: "Uvjeren sam da će unutrašnjost istre za Europu jednog dana biti druga Toscana". I bi tako. Danas se Istra u Njemačkoj reklamira kao druga Toscana.
Točno pred, po svemu sudeći, još jednu uspješnu turističku sezonu, izgledan je "bijeli štrajk" turističkih djelatnika. Posebnu je smutnju u zahuktalo stanje unijela i javno izrečena prijetnja o "Lockoutu" koji, za razliku od štrajka, nema izričite ustavne osnove, pa je upitno i njegovo provođenje.
I umirovljenici su nezadovoljni. Za nekoliko dana, 7. srpnja, najavljuju izlazak na ulice. Konkretnije, na zagrebačkom će trgu prosvjedovati protiv mjera kojima Vlada izbjegava provođenje odluke Ustavnoga suda i tražiti isplatu mirovina kakve im po toj odluci i pripadaju. Umirovljenici uz to zahtijevaju da svaki od njih dobije rješenje o visini mirovine sukladno odluci Ustavnog suda i rješenje o iznosu duga koji mu duguje mirovinski fond, te da se utvrdi način i dinamika vraćanja duga, piše Glas istre. I brodograditelji negoduju. Naš list piše kako se u Puli s gotovo tri puta manje radnika u brodogradnji obavi isti posao kao i prije rata, ali veliko povećanje produktivnosti ne prati povećanje plaća. Brodogradilištima u sanaciji ukinuta su čak i neka prava koja pripadaju radnicima prema kolektivnom ugovoru. Stoga je predviđen sastanak predstavnika tri sindikata hrvatskih brodograditelja s ministrom gospodarstva Nenadom Porgesom.
Taman uoči turističke sezone otvorena je 11 kilometara duga dionica Istarskog ipsilona Cerovlje - Rogovići koju je rezanjem vrpce u promet pustio mr. Željko Lužavec, ministar pomorstva, prometa i veza. Radi se o dijelu istarskog cestovnog ipsilona u koji je uloženo gotovo 40 milijuna maraka i koji je odmah predan na upravljanje "BINA-Istri". Događaju je prisustvovao i istarski župan Stevo Žufić koji je tom prilikom izjavio: "Podržavano gradnju Istarskog ipsilona, ali jednako tako tražimo da se uvažavaju interesi i želje građana Istre", napomenuo je župan.
Kad je o gospodarstvu riječ, Tvornica duhana Rovinj istarsko je poduzeće s najvećom zaradom. Procjena je to Privrednog vjesnika koji je objavio listu 400 najvećih istarskih tvrtki, a naš list prenosi značajam uspjeh rovinjskog gospodarskog diva.
Puljane i dalje brine buka oko tvornice stakla "Boral" koja im remeti miran san, dok direktor Jozo Hrstić uvjerava da je ona u dozvoljenim granicama i da "bukice ima uvijek i svugdje".
No, sport je lijek za sve probleme i miran san, pogotovo kada stižu dobre vijesti poput one da se Goran Ivanišević plasirao u finale Wimbeldona. No, ipak, nogomet je i dalje najvažnija sporedna stvar na svijetu. Svjetsko nogometno prvenstvo u Francuskoj glavna je tema tih dana, a navečer hrvatska reprezentacija igra s njemačkom za polufinalnu vizu. Utakmici će biti nazočan i hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman koji će u svečanoj loži utakmicu pratiti s njemačkim predsjednikom Helmutom Kohlom.
- Put u Pariz vodi preko Lyona i Njemačke. Hrvatska je večeras na pragu čuda, ulazak u zlatni poker nogometnih besmrtnika. Njemačku "panzer diviziju" treba svladati i Pariz čeka završni ples najboljih na globusu. Devedeset minuta, možda i više, nogometnog rata, s aktualnim europskim prvacima, trostrukim svjetskim prvacima, dijeli nas od rajskih vrtova, piše legendarni Orlando Rivetti.
A za ljubitelje neke druge zabave, poput svjetske teen pop atrakcije "Kelly family" koji 5. srpnja nastupaju u pulskoj Areni, stiže dobra vijest - karata će biti i na dan koncerta.