PAZINSKO GRADSKO VIJEĆE

SUZANA JAŠIĆ, gradonačelnica Pazina, komentirala odustajanje od gradnje novog vrtića: NAŠLA SAM SE PRED SOFIJINIM IZBOROM

Hoćemo li se zadužiti za odličan projekt gradnje vrtića ili ćemo krenuti s onim što nam je financijski dostupnije  

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
Suzana Jašić (foto Duško Marušić / CROPIX)

Suzana Jašić (foto Duško Marušić / CROPIX)


Trinaesta sjednica pazinskog Gradskog vijeća koja se održala u utorak navečer potrajavši tri sata nije bila nesretna, a hoće li odluke koje su na njoj donesena biti svrsishodne tek ostaje za vidjeti. Najvažnija je bila odluka o prodaji građevinskog zemljišta na području Lovrina koja je na prethodnoj sjednici izazvala polemiku između vladajućih Možemo! i oporbe. Smatraju da je početna cijena preniska (25 eura po kvadratu), pa je prolongirana za ovu sjednicu.Ilustracija

Odmah kažimo da je na samom koncu zasjedanja ta nekretnina (5.746 četvornih metara građevinskog zemljišta stambene namjene) prodana sa 7 glasova vijećnika Možemo! za, dok je 4 prisutnih oporbenjaka bilo suzdržano. Prodana je buzetskoj tvrtki Kreativne tehnologije u vlasništvu Dragana Merlića koja je ponudila najvišu cijenu za 1,36 milijuna kuna (31,4 eura po kvadratu).

No, nije sve teklo tako glatko. Takvoj je odluci prethodilo mnogo zavrzlama. Naime, na međustranačkom je sastanku dogovoreno da se ne ide u prodaju zemljišta ako najviša ponuda ne bude minimalno 40 eura po kvadratu, pa je gradonačelnica Suzana Jašić Gradskom vijeću predložila da izmjene odluke o načinu raspolaganja gradskom imovinom kojom bi se Gradskom vijeću iznimno dopustilo da ako "je to u gospodarskom interesu Grada Pazina, početnu cijenu na javnom natječaju može utvrditi u iznosu višem od njezine tržišne cijene". No, s tim se prijedlogom odluke nije usuglasio gradski Odbor za statut i poslovnik u kojem su članovi šarolikog (i oporbenog) sastava. Kako je kazao predsjednik tog odbora Dean Velenderić vrlo je teško precizno odrediti što je to točno "gospodarski interes Grada Pazina", a i takvom bi se odlukom ušlo u prostor ovlaštenih procjenitelja vrijednosti nekretnina koji su zbog određenih defekata nekretnine i procijenili takvu nisku cijenu nekretnine. Slično je mišljenje izrazio i predsjednik višestranačkog gradskog Odbora za gospodarstvo Ivan Guštin čiji je odbor jednoglasno bio protiv poništenja natječaja.

Gradonačelnica Jašić je kazala da s jedne strane stoji argument da bi takva nekretnina trebala vrijediti više, ali se s druge strane boji da bi Gradsko vijeće time ušlo u prostor špekulacija i licitacija, izgubilo bi se 3-6 mjeseci za novu procjenu i postupak natječaja, a možda bi se na koncu dobila ista ili niža cijena. I konačno, Pazinu ta sredstva trebaju i to u ovoj godini, kazala je. I onda je, kako smo već napisali, većina vijećnika izglasala prodaju te nekretnine.

Na aktualnom satu Endi Rimanić (HDZ) je gradonačelnicu priupitao zašto se u tako kasnoj fazi odustalo od izgradnje dječjeg vrtića na Starom Pazinu nakon što su potrošena znatna sredstva i vrijeme na njegovu pripremu. Također ga je zanimalo zbog čega je kao alternativa izabrano južno krilo glavne zgrade bivše vojarne u kojoj nema dovoljno zelenih površina, a i objekt se nalazi preblizu Domu za starije u gradnji.

- Našla sam se pred Sofijinim izborom. Hoćemo li se zadužiti za jedan odličan projekt s jednim velikim kreditom u financijskom okruženju koje je izuzetno nestabilno, gdje vam cijene rastu u nebo ili ćemo otići s onim što nam je financijski dostupnije. I u jednom trenutku sam prelomila, jer financijska situacija zaista nije dobra, odgovorila je gradonačelnica Jašić. Podsjetila je da je prvotni projekt bio planiran u visini od 23 milijuna kuna, ali su u međuvremenu planirani troškovi porasli na 35 milijuna kuna (bez PDV-a).

Računali su na natječaj Nacionalnog programa oporavka, međutim, iz uvjeta natječaja proizašlo je da bi mogli dobiti samo 13 milijuna kuna, dok bi razliku od otprilike 25 milijuna kuna (s pristupnom cestom) trebao platiti Grad Pazin. Adaptacija zgrade u vojarni procijenjena je na 15 milijuna kuna od čega bi iz natječaja dobili oko 6 milijuna kuna, dok bi Grad trebao osigurati oko 9 milijuna kuna što bi si zajmom mogao priuštiti. "Bolje vrabac u ruci, nego golub na grani", zaključila je poslovicom.

Više u tiskanom izdanju Glasa Istre od četvrtka, 21. srpnja

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter