valorizacija znamenitosti

ROVINJ Očuvanje identiteta, povijesti i prepoznatljivosti

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
Svodovi podzemne crkve

Svodovi podzemne crkve


Grad Rovinj krasi bogato nasljeđe prirodne i arhitektonske ljepote kojom mami uzdahe posjetitelja iz cijelog svijeta. Kako bi se te dragocjene blagodati očuvale i dovele do izražaja realiziran je niz projekata uređenja najvažnijih spomenika, a programom sufinanciranja i uređenja gradskih fasada vraća se izvorni izgled starogradske jezgre.

- Svaki grad treba biti u stanju zadovoljiti potrebe današnjeg i budućeg stanovništva, ali u toj namjeri ne smije izgubiti svoj identitet, svoju povijest i svoju prepoznatljivost, podsjetio je gradonačelnik Rovinja Marko Paliaga.

U nizu raznih projekata kojima se nastoji na što bolji način očuvati i valorizirati znamenitosti unutar starogradske jezgre, Grad provodi parterno uređenje trga i okolnog prostora crkve sv. Eufemije.

Projektnom dokumentacijom je, uz smjernice i suglasnost Konzervatorskog odjela u Puli, utvrđena kronologija planiranih radova uređenja, koji obuhvaćaju statičku sanaciju potpornih zidova i grobnica, provođenje arheoloških i konzervatorskih istraživanja unutar zone obuhvata radova te završnu sanaciju i realizaciju novog rješenja partera. Cjelokupno područje zahvata obuhvaća površinu od približno pola hektara, a ukupna vrijednost investicije je 7,5 milijuna kuna.

Tijekom druge faze radova došlo je do vrijednog otkrića starih grobnica i crkvice sv. Mihovila. Kako isto ne bi opet bilo u cijelosti sakriveno od očiju javnosti ispod obnovljenog popločenja Grad je odlučio upotpuniti glavni projekt ojačanjem i statičkom sanacijom potpornog zida i izvedbom pristupne građevine za crkvu sv. Mihovila. Novim su projektnim rješenjem prezentirane nove grobnice na spoju sa zapadnim dijelom platoa, te nadgrobna ploča grobnice Giovannija Battiste Basilisca, a po okončanju istražnih radova i obavljene restauracije iste. Grad je s iznosom od 150 tisuća kuna financirao i radove sanacije krovne konstrukcije i obnove stropa srednjeg broda crkve te ugradnje gromobrana crkve sv. Eufemije.

Na glavnom gradskom trgu obnovljena je fasada Gradskog sata koja je ponovo zasjala izvornim bojama. Radovi od pola milijuna kuna sufinancirani su od strane Ministarstva kulture u iznosu od 190 tisuća kuna. Nedavno su na Gradski sat vraćena i brončana zvona te željezna konstrukcija na kojoj su postavljena nakon što su na istima dovršeni konzervatorsko restauratorski zahvati. Izvođač radova čija vrijednost iznosi 40 tisuća kuna bila je tvrtka Kvinar iz Podstrane, dok je za nadzor bio zadužen pulski Konzervatorski odjel.

Iznosom od 3 milijuna kuna izvedeni su potrebni restauratorski radovi u cilju obnove i očuvanja spomenika kulturnog dobra na Turnini, i to zajedničkim projektom Ministarstva kulture, Hrvatskog restauratorskog zavoda i Grada Rovinja. Također, u posljednje je četiri godine uloženo 60 tisuća kuna u arheološko nalazište Monkodonja.

Radovima na Balbijevom luku, u vrijednosti od 800 tisuća kuna spriječeno je daljnje propadanje kamena od kojega je građen te je vraćen prvotni izgled spomenika koji svojom izvornom ljepotom ponovno krasi glavni gradski trg.

Nastavlja se obnova jedne od najvažnijih kulturnih građevina, kazališta "Antonio Gandusio" u koju je u zadnje četiri godine uloženo više od 2 milijuna kuna. Ugrađene su tako nove stolice na prostoru partera i na balkonu na kojem je sanirana i podna obloga.

U međuvremenu, radi se i na oslobađanju i čišćenju prostorija u prizemlju zgrade kako bi se omogućilo pokretanje projekta prenamjene ovog prostora u budući ulazni hol i garderobe.

Zahvaljujući sporazumu između Grada i Raiffeisen banke realizirani su radovi u vrijednosti od milijun kuna na proširenju Multimedijalnog centra koji je tako obogaćen prostorom za skladište i garderobu te sanitarnim čvorom za osobe s invaliditetom i dodatnim evakuacijskim izlazom.

Dovršeni su i radovi na uređenju velike dvorane Doma kulture koja je tako zasjala u novom, modernijem ruhu. Investicijom od gotovo 700 tisuća kuna zamijenjene su dotrajale stolice sa 113 novih komada udobnih sjedala. Uklonjena je podna podloga, izrađen je novi lamelirani pod i stepenice, zamijenjena su vrata, izvedeni su gipsani radovi stropa, ličilački radovi te su zamijenjena rasvjetna tijela LED rasvjetom.

S ciljem očuvanja i valorizacije stare palače Califfi u kojoj je smješten Muzej Grada Rovinja izvedeni su radovi zamjene vanjske i unutarnje stolarije, ugradnje vatrodojavnog sustava, te unutarnji radovi na uređenju, u ukupnoj vrijednosti od više od 1,5 milijuna kuna.

Rovinj je oduvijek nadahnjivao brojne umjetnike koji su upravo u tom gradu dostigli vrhunac svog stvaralaštva. Od velikih slikara i kipara do pascadura i sapadura s tradicionalnim i prepoznatljivim napjevima, bitinadama, koje su se nekad odjekivale svakim uglom grada. Kultura je i dalje važan dio društvenog života Rovinjki i Rovinjaca. Ona odražava svestranost i plurikulturalnost građana koji ju bezuvjetno njeguju.

Zato je za opće javne potrebe u kulturi uloženo 9,5 milijuna kuna kako bi se podržale brojne kulturne manifestacije (karneval, glazbeni poučak, Ljetni festival, Rovinj Music Festival, Kulturno ljeto, Spring jazz festival, Etnofilm, Dani Antona Šoljana, Dance festival, zabavno glazbeni program tijekom turističke sezone, Baromus festival, božićno novogodišnji program, susreti pjevačkih zborova, programi udruga nacionalnih manjina, Smotra limenih glazbi Istre 2019., Državno prvenstvo mažoretkinja 2018. i rad amaterskih udruga). Ukupno je u razdoblju 2017.-2020. putem javnih natječaja financirano više od 150 programa, manifestacija i izdavačkih projekta udruga s područja kulture.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter