sutra počinje škola

RAZLIKE I SLIČNOSTI KORONA-ŠKOLE U ITALIJI, SLOVENIJI I HRVATSKOJ Talijani svakom učeniku kupili klupu, Slovenci razradili čak šest scenarija

| Autor: Roberto RAUCH i Marcello ROSSANDA
ilustracija

ilustracija


U Italiji se mijenja i raspored sjedenja. Nove klupe dizajnirane su za jednog učenika, a ugrađeni kotačići olakšavaju njihovo premještanje. Gotovo tri milijuna takvih klupa već je stiglo na adrese većine škola na talijanskom poluotoku

  

Lokalna autonomnost pri donošenju odluka najizraženija je u Italiji, gdje je svaka regija za sebe odredila datum početka nastave. Tako će prema odluci Ministarstva obrazovanja grad Bolzano s nastavom započeti već 7. rujna, dok će učenici većine ostalih regija biti oslobođeni školskih aktivnosti do 14. rujna, a neki čak i do 24. rujna.

Ulazak u zgradu škole u većini talijanskih regija biti će u dva vremenska termina, 8:30 i 9:30, dok će javni prijevoz biti reguliran na način da popunjenost ne prelazi 80 posto ukupnog kapaciteta vozila, s instaliranim dozatorima dezinficijensa, uz obavezu nošenja maskica.

Mijenja se i raspored sjedenja. Nove klupe dizajnirane su za jednog učenika, a ugrađeni kotačići olakšavaju njihovo premještanje. Gotovo tri milijuna takvih klupa već je stiglo na adrese većine škola na talijanskom poluotoku. Što se tiče zaštitnih maskica, talijanske vlasti preporučaju nošenje istih u slučaju da nije moguće osigurati fizičku distancu od jednog metra, a obavezne su pri ulasku i izlasku iz zgrade škole. Prozračivanje i dezinfekcija prostorija su, kao i dezinficijensi na hodnicima, opće obavezne mjere koje vrijede uvijek i svugdje, pa i u školama.

Kao i kod nas, talijanska Vlada ponudila je školama mogućnost online nastave u slučaju da nema uvjeta za održavanje epidemioloških mjera. 

Slovenija:

Slovenija je uvela konkretne i uglavnom nedvosmislene mjere, što i ne čudi s obzirom da je škola već počela minulog ponedjeljka. Uspostavljena su četiri glavna modela djelovanja (A, B, C, D) uz dva popratna (C1, C2). Škole će ovisno o epidemiološkoj situaciji dobivati naputke kojeg se modela pridržavati. Model A gotovo u potpunosti priliči školskom sistemu prije pojave koronavirusa te će stupiti na snagu jednom kada virus bude u potpunosti iskorijenjen. Za trenutnu je situaciju usvojen model B, po kojem su škole otvorene svim zdravim učenicima uz pridržavanje određenih epidemioloških mjera. U slučaju pogoršanja situacije škole prelaze na model C, po kojem učenici od prvog do trećeg razreda (u nekim su slučajevima ovdje uključeni i četvrti i peti razred) odlaze u školu, dok viši razredi nastavu provode online.

Ministarstvo obrazovanja pridaje važnosti samom pojmu razreda, koju smatra neodvojivom i nepromjenjivom cjelinom. Isti će se odvajati tek u većim i napučenijim srednjim školama, a jedino će se u takvim primjerima nastava odvijati u dvije smjene. Ni učenici ni profesori u razredu neće nositi zaštitne maske (za potonje to vrijedi ukoliko je u učionici osigurana minimalna fizička distanca od 1,5 metra). Maske su pak obavezne na školskim hodnicima i tokom odlaska na wc. Tjelesni odgoj odvijat će se redovno, uz uvjet da je u dvorani prisutan samo jedan razred te da se prostorija redovito prozračuje, što vrijedi i za školsku menzu.

Za trenutnu je situaciju usvojen model B, po kojem su škole otvorene svim zdravim učenicima uz pridržavanje određenih epidemioloških mjera 

Hrvatska:

U Hrvatskoj je Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo dokument "Modeli i preporuke za rad u uvjetima povezanima s COVID-19 u školskoj godini 2020./2021." koji prikazuje kako će izgledati nastava u školama kao i boravak u vrtićima, uz obaveze nastavnika, djelatnika i roditelja. Kako je ranije najavljivano, objavljena su i tri modela nastave tokom pandemije, a ovisno o uvjetima rada pojedinih škola i trenutne epidemijološke situacije - model A koji podrazumjeva nastavu u školi, model B koji kombinira dosadašnji online oblik nastave te nastavu u školi i model C koji školama dopušta isključivo nastavu na daljinu.

Osnivači moraju osigurati maske za lice za učenike od petog razreda osnovne škole i učenike srednjih škola, kao i potrebna sredstva za higijenu i dezinfekciju. Ravnatelji će planirati mogućnost rada sukladno različitim modelima i procijeniti može li se ovisno o broju učionica u školama izvesti odgojno-obrazovni rad u jednoj ili dvije smjene. Ravnatelji isto tako imaju obavezu utvrditi koji zaposlenici i učenici, temeljem odluke koju donosi obiteljski liječnik, ne smiju raditi i boraviti u ustanovi. U autobusima će, kao u Italiji i Sloveniji, biti obavezno nošenje maskica.

"Poštivanjem navedenih mjera štitimo zdravlje djece/učenika, odgojno-obrazovnih radnika i svih zaposlenika u odgojno-obrazovnoj ustanovi, a neizravno i zdravlje svojih obitelji i građana Republike Hrvatske", navode iz Ministarstva znanosti i obrazovanja. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter