ilustracija
Iako epidemiološke mjere vezane za povratak učenika u škole još nisu razrađene te je najavljeno da će se pojedinosti o tome kako i pod kojim će se uvjetima učenici razredne nastave od 11. svibnja vratiti u škole znati tek idući tjedan, vijest da će se dio učenika neposredno pred kraj školske godine vratiti u klupe nije naišla na odobravanje prosvjetne struke, piše Novi list.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja zatražilo je da u tom povratku aktivno sudjeluju osnivači škola, a pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije Edita Stilin kaže da su ravnatelji koje je kontaktirala protiv povratka u škole upravo najmlađih učenika koji su željni igre i druženja s prijateljima.
- Pitanje je kako osigurati socijalnu distancu među tako malom djecom, kako osigurati da se ne diraju po licu. Imamo puno učenika koji svakodnevno kombijem idu u školu i pitanje je kako napraviti socijalnu distancu u toj situaciji, kao i u razredu, ali i kako naći motivaciju za povratak u školu u povišenom psihološkom kontekstu, jer on je sada takav. Ima učitelja koji imaju kronične bolesti ili iza kojih su kemoterapije, i što s njima.
Svima je jasno da treba pokrenuti gospodarstvo, ali o tome treba li vratiti djecu u školu treba presuditi struka, a što se prosvjetne struke tiče, svi argumenti su na strani toga da djeca ovu školsku godinu završe na daljinu, od motivacije učenika do prilagođavanja sadržaja. Kakva je da je, nastava na daljinu funkcionira, a suludo je dio učenika ostaviti doma, a dio poslati u školu, i to pred kraj školske godine.
Ova je školska godina takva kakva je, kaotična. Imali smo najprije štrajk, a sada pandemiju, i nisu djeca kriva za to te se ne bi sve trebalo lomiti preko njih. Primorsko-goranska županija, kao osnivač škola, smatra da konačnu riječ trebaju imati epidemiolozi, jer raditi jednoobraznu priču jako je opasno.
Epidemiološka slika nije jednaka u cijeloj Hrvatskoj i tu ne treba pitati roditelje i škole, nego osnivače i epidemiologe, kao i Stožere Civilne zaštite što učiniti. Njihova odluka treba biti konačna, kaže Stilin.
Dodajući kako je nadležno Ministarstvo najavilo još jedan sastanak s ravnateljima škola, ali i osnivačima, pročelnica Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo Grada Rijeke Sanda Sušanj kaže da u ovom trenutku nema potpune informacije o mjerama koje će se morati poduzeti kako bi škole na siguran način primile učenike, izuzev onih informacija o sanitarno-higijenskim uvjetima koje su se, napominjemo, primjenjivale i prije »zatvaranja« škola.
- Iako razumijemo da je ova mjera uvedena kako bi se roditeljima omogućio povratak na posao, jedan od izazova s kojim će se škole suočiti činjenica je da se radi o maloj djeci kojoj je fizičko distanciranje neprirodno te koja su željna igre i druženja s vršnjacima.
Također, razmišljamo o mogućnostima nastave u onim školama gdje ne postoje fizički preduvjeti za razmakom klupa, kao i o mogućim načinima na koji će se odvijati prehrana djece. To su samo neke od nepoznanica oko načina na koji će se smjeti i moći organizirati nastava u školama.
U ovom trenutku smo, kao osnivači, povećali financijske iznose školama namijenjene za nabavku zaštitnog i sanitarno-higijenskog pribora, ali za poduzimanje nekih konkretnijih koraka potrebne su nam upute nadležnih službi, zaključuje Sušanj.
S obzirom na to da je rok za organizaciju relativno kratak, nadamo se kako će konkretne upute nadležnih tijela i službi stići već početkom idućeg tjedna, kako je Ministarstvo i najavilo, što će nam omogućiti konkretnije korake u organizaciji nastave u školama, kaže Sanda Sušanj