ZANIMLJIVA I IZNIMNA MANIFESTACIJA

LIMENA GLAZBA 44. susreti održani u Rovinju

| Autor: Aleta BRATTONI

Na ovogodišnjim je Susretima sudjelovalo sveukupno osamnaest limenih glazbi s više od 700 glazbenika koji su se rovinjskoj publici predstavili mimohodom od Obale Vladimira Nazora duž Rive kako bi došli do svog cilja, Trga maršala Tita, gdje je i službeno započeo program 44. Susreta

 
 

 

Ova se sunčana i topla subota Limenoj glazbi Rovinj pokazala odličnom za ugošćivanje ostalih 17 limenih glazbi diljem Istre, te Slovenije i Italije, a sve u sklopu 44. Susreta limenih glazbi Istre čiji je domaćin Rovinj posljednji put bio u svibnju 2001. godine.

Na ovogodišnjim je Susretima sudjelovalo sveukupno osamnaest limenih glazbi s više od 700 glazbenika koji su se rovinjskoj publici predstavili mimohodom od Obale Vladimira Nazora duž Rive kako bi došli do svog cilja, Trga maršala Tita gdje je i službeno započeo program 44. Susreta.

Korijeni i tradicija

Predsjednik rovinjske limene glazbe, Dino Bogešić, otvorio je 44. izdanje ove glazbene manifestacije, a s nekoliko se riječi tom prilikom prepunom glavnom gradskom trgu obratio rovinjski gradonačelnik Marko Paliaga.

- S velikim zadovoljstvom upućujem srdačnu dobrodošlicu svim sudionicima 44. Susreta limenih glazbi Istre, događaja čijeg smo se domaćinstva rado prihvatili jer je nedvojbeno riječ o zanimljivoj i iznimnoj manifestaciji, onoj koja godinama okuplja brojne glazbenike te koja predstavlja korijene i tradiciju svakog pojedinog kraja. Iznimno me veseli što danas u Rovinju u sklopu ove manifestacije brojimo nekoliko stotinjak glazbenika iz Hrvatske, Italije i Slovenije koji će predstaviti ono najbolje i najdragocjenije što imaju, a to je talent i ljubav prema glazbi.

Susreti su zatim već tradicionalno svečano otvoreni uz note hrvatske himne koju je odsvirao Puhački orkestar grada Pule, a uslijedile su talijanska himna koju su zajedno odsvirale Limena glazba Buja, Vižinade i Tara, te ona slovenska koju su izveli Kulturno društvo Pihalni orkestar Marezige.

Uz to, podignuta je i zastava susreta, a ta je čast pripala jednom od najstarijih članova rovinjske limene glazbe, Silvanu Russiju. Za vrijeme podizanja zastave orila se istarska himna "Krasna zemljo Istro mila", nakon čega su sve limene glazbe pod vodstvom Giuseppe Pina Bartolija odsvirale kompozicije "Si Bitinade" i "A Figarola", obje djelo velikog rovinjskog autora, glazbenika i profesora Vlada Benussija.

Limene su glazbe prvenstveno svojim mimohodom, a nakon toga i zasebnim predstavljanjem, odnosno kratkim nastupom, nedvojbeno plijenile pažnju brojnih domaćih prolaznika, ali i gostiju.

Gradom su tako prodefilirale sljedeće limene glazbe: Limena glazba Grada Rovinja, Puhački orkestar Grada Pule, Pihalni orkester Sv. Anton, Bras band Zajednice Talijana Vižinade, Limena glazba Tar, Limena glazba Zajednice Talijana Buje, Kulturno društvo Pihalni orkester Izola, Gradski orkestar Grada Labina, Puhački orkestar Lovran, Kulturno društvo Pihalni orkestar Marezige, Limena glazba Pazin, Željezničarsko kulturno umjetničko društvo Limena glazba Roč, Glazbeno društvo Spinčići, Puhački orkestar kulturnog umjetničkog društva Matka Laginje Limena glazba Lovreč, Puhački orkestar "Naša sloga" Babići, Limena glazba Mon Perin Bale, Pihalni orkestar Breg Dolina i Limena glazba glazbenog društva "Sokol" iz Buzeta.

- Ponosni smo što smo imali priliku biti domaćini 44. Susreta limenih glazbi Istre. Kažu da sreća prati hrabre, a nakon mnogih kišnih dana koji su prethodili ovogodišnjim susretima, danas smo zaista imali sreću s vremenom i ove Susrete uspjeli pretvoriti u ugodno i lijepo druženje, rekao je Giuseppe Pino Bartoli, dirigent i voditelj Limene glazbe Rovinj koja je za vrijeme svog nastupa odsvirala pjesme koje savršeno predstavljaju njihov grad, "Rouigno" i "Santa Eufemia", a svoje je vokalne sposobnosti, između ostalih mnogobrojnih talenata, oduševljenoj publici pokazala mlada glazbena nada iz Rovinja, Alessio Giuricin.

Novi procvat

Inače, rovinjska limena glazba, kao i općenito grad Rovinj, ima stoljetnu glazbenu tradiciju. Pionirski pothvat u njenom stvaranju odigralo je osnivanje "Filharmonijske akademije" 1765. godine koju je vodio župnik Pietro Masato, dok je prekretnica bila 1893. godina kada je, nakon osnivanja "Gradskog glazbenog instituta" nekoliko godina ranije, na ulice Rovinja prvi put izašao sastav gradskog instituta pod ravnanjem učitelja Artura Widmera i to u novim uniformama, a taj se povijesni trenutak pretvorio u tradiciju. Rovinjski se sastav nakon toliko uspona ipak raspao 1965. da bi se samo četiri godine kasnije opet oformio, kada limena glazba doživljava novi procvat, a 1976. dolazi i do Prvih susreta limenih glazbi Istre.

Ovogodišnji susreti su, nakon nastupa svih glazbenika, zaključeni primopredajom zastave sljedećem organizatoru koji će u svibnju 2020. biti Tar.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter