foto Goran Šebelić/Cropix
Pregovori između prvog čovjeka državnih financija i uprave BAT-a pokrenuti su, no prema neslužbenim informacijama nalaze se u pat poziciji, odnosno nisu polučili nikakvim konkretnim pomacima koji bi dali bilo kakvu pozitivnu naznaku po pitanju nastavka rada tvornice TDR-a u Kanfanaru. To nažalost znači da i dalje ostaje otvorena mogućnost gubitka 500 radnih mjesta u tom pogonu za preradu duhana u Istri, kao i prijetnja za budućnost više od 1.500 vlasnika i radnika OPG-ova koji se bave proizvodnjom duhana u Podravini i Slavoniji
Brojnim apelima za spas duhanske industrije u Hrvatskoj, koji su zadnjim mjeseci stizali s raznih strana, pridružio se jučer i jedan upućen s europske razine. Premjeru Andreju Plenkoviću i ministru financija Zdravku Mariću dopisom u kojem upozoravaju na ogromne posljedice koje bi na radnike, ali i lokalno gospodarstvu u cjelini mogao imati eventualni odlazak BAT-a, obratili su se predsjednik Europske federacije sindikata u sektoru hrane, poljoprivrede i turizma EFFAT Malian Ackholt i generalni tajnik te asocijacije Kristijan Bragason.
Sindikalna federacija EFFAT predstavlja 120 nacionalnih sindikata iz 35 europskih zemalja, te brani interese više od 22 milijuna radnika.
Politika trošarina
Ostanak BAT-a u Hrvatskoj doveden je pod veliki znak pitanja, za što je razlog ocjena kako u Hrvatskoj vlada izuzetno nepovoljna poduzetnička klima, kao i nespremnost ministra Marića da se razmotri i korigira nova politika trošarina koja je glavni uzrok nezadovoljstva. Pregovori između prvog čovjeka državnih financija i uprave BAT-a pokrenuti su, no prema neslužbenim informacijama nalaze se u pat poziciji, odnosno nisu polučili nikakvim konkretnim pomacima koji bi dali bilo kakvu pozitivnu naznaku po pitanju nastavka rada tvornice TDR-a u Kanfanaru. To nažalost znači da i dalje ostaje otvorena mogućnost gubitka 500 radnih mjesta u tom pogonu za preradu duhana u Istri, kao i prijetnja za budućnost više od 1.500 vlasnika i radnika OPG-ova koji se bave proizvodnjom duhana u Podravini i Slavoniji. Upravo da se to ne bi dogodilo reagirao je EFFAT koji upozorava da bi gubitak važnih stranih investitora, poput BAT-a, nanio veliku i nepopravljivu štetu domaćem gospodarstvu, ali i državnom proračunu. U svom dopisu Plenkoviću i Mariću čelnici EFFAT-a podsjećaju kako bi odlazak BAT-a imao negativne socijalne posljedice ne samo za više od 500 radnika koji su izravno zaposleni u pogonu i njihove obitelji, već i na lokalnu zajednicu u kojoj se nalazi tvornica, kao i na poljoprivrednike u Podravini i Slavoniji.