Gašenje tvornice u Kanfanaru, koja danas zapošljava više od 500 radnika, ne samo da bi izazvala pravi mali gospodarski tsunami u Istri, koja bi bila direktno pogođena iznenadnim gubitkom tako velikog broja radnih mjesta, već bi vrlo ozbiljno pogodila i brojne kooperante TDR-a, koji su investirali značajna sredstva u proizvodnju, računajući na dugoročnu suradnju s ovim prerađivačem duhana
"Brine me najava odlaska BAT-a iz Hrvatske, već sam zvao u firmu i raspitivao se. Imam četiri kredita kod Hrvatskih duhana. Ako BAT ode, ne znam što će biti. Katastrofa. Raspitujemo se i nitko ne zna ništa, zato smo zabrinuti." Riječi su to Kristijana Kuzmana, jednog od uzgajivača duhana iz Podravine i kooperanta Tvornice duhana Rovinj. Umjesto fokusa na ovogodišnji urod i berbu, i Kristijan je, poput svojih kolega, već mjesecima zabrinut za budućnost posla kojim se bavi i osigurava egzistenciju sebi i svojoj obitelji.
Ubrzo dogovor
Uzrok zabrinutosti sasvim je konkretan. Upozorenja da zbog nepovoljnog gospodarskog okruženja nakon pet godina poslovanja u Hrvatskoj u BAT-u vrlo ozbiljno razmišljaju o odlasku iz naše zemlje, premda neslužbena, vrlo su ozbiljna. Kap koja je zaprijetila preliti čašu, prema tim pričama, bila je nedavna odluka Vlade o povećanju specifičnih trošarina na cigarete za 40 kuna na tisuću komada, odnosno s 335 na 375 kuna. Nakon tih najava TDR je koncem lipnja posjetio premijer Andrej Plenković koji je, nakon razgovora s prvim čovjekom BAT-a u regiji Adria Zvonkom Kolobarom, najavio razgovore o tome da se proizvodnja nastavi i da se pronađe odgovarajući okvir koji će omogućiti planiranje proizvodnje, politiku cijena u godinama pred nama. Premijer je tom prilikom naglasio da je hrvatska Vlada snažno zainteresirana za strana ulaganja, te da, kad je ova tema u pitanju, razumije i globalni kontekst duhanske industrije, kao i poslovanja BAT-a. No na nastavak i konkretizaciju tih razgovora još se uvijek čeka.
S približavanjem jeseni stvar bi se konačno mogla pokrenuti s mrtve točke, a to sugerira i jučerašnja izjava ministra financija Zdravka Marića. "Ovih dana ćemo sjesti i nakon toga ćemo biti spremni objaviti nešto za javnost. Dogovorili smo se da krenemo u razgovore nakon ljetne stanke jer ljude u BAT-u zanima dinamika trošarinskog kalendara koja će se sada dogovarati", izjavio je Marić.
BAT je inače u jesen 2015. od Adrisa za 505 milijuna eura preuzeo TDR i tvrtke u sastavu Adrisove duhanske strateške poslovne jedinice. Da su u taj posao ušli vrlo ambiciozno, pokazuju podaci o tome da je u tom razdoblju u tvornicu investirano 45 milijuna eura, kao i da je proizvodnja u 2019. iznosila gotovo 12 milijardi cigareta, što predstavlja povećanje od dvije trećine u odnosu na godinu preuzimanja.
Gašenje tvornice u Kanfanaru, koja danas zapošljava više od 500 radnika, ne samo da bi izazvala pravi mali gospodarski tsunami u Istri, koja bi bila direktno pogođena iznenadnim gubitkom tako velikog broja radnih mjesta, već bi vrlo ozbiljno pogodila i brojne kooperante TDR-a, koji su poput Kuzmana investirali značajna sredstva u proizvodnju, računajući na dugoročnu suradnju s ovim prerađivačem duhana. U Podravini se uzgojem duhana koji se prerađuje u Kanfanaru bavi oko 500 OPG-ova s tri tisuće radnika, a površine pod duhanom premašuju tri tisuće hektara.
Sve u svemu radi se o oko 3,5 tisuće sudbina ljudi i njihovih obitelji koji su direktno povezani s poslovanjem TDR-a. "Otkup duhana nam je jako bitan, a Hrvatski duhani otkupe sve količine. Moja čitava obitelj od toga živi već pedeset godina - od djeda, preko oca do mene. Naša zemlja je samo za duhan, druge kulture tu ne uspijevaju zbog pjeskovitog tla i zato nam je proizvodnja duhana jako važna", kaže Kristijan Kuzman, koji zbog toga ipak ne gubi nadu da će na koncu sve ispasti dobro i da će odluka biti donesena brzo kako bi on i ostali proizvođači duhana znali što i kako dalje.
Slično razmišlja i njegov kolega Miroslav Klement. On kaže da teško može zamisliti život bez otkupa duhana koji je žiteljima tog kraja jako važan. "Kod nas zbog tla puno manje rodi drugih kultura i onda ne možemo parirati ostalom dijelu Slavonije. U selu šest kilometara od nas rodi 15 tona kukuruza po hektaru, a kod nas od pet do sedam. Većinom ovisimo o duhanu i bavimo se time otkad ja znam za sebe, to su moji roditelji radili, pa sam uz njih i ja krenuo. Ugovor je na meni već 16, 17 godina", kaže Klement. I on se nada da će BAT nastaviti proizvodnju u Hrvatskoj jer su, kaže, u njih uložili jako puno novca.