Istra outdoor
Ovih je dana obznanjen kalendar utrka Istarske zimske lige u trčanju powered by Plava Laguna za 2022. godinu koja ove godine ulazi u svoje 18. izdanje. Zanimljivo je istaknuti da je istarska zimska treking liga, kroz godine okupila veliki broj trkača, obuhvatila više atraktivnih istarskih lokacija, pa samim time privlači i sve više ljubitelja ovakvog sporta. Kalendar utrka kreirali su, kao i dosad, SD Trickeri iz Pazina.
"Dragi trkači, 18. sezona Istarske zimske lige u trčanju je pred nama, a ovu sezonu, kao i već dugi niz godina, pratit će nas naš glavni sponzor lige Plava Laguna", istaknuli su iz SD Trickeri najavljujući kalendar utrka.
Ove je godine predviđeno osam kola, od kojih će se bodovati šest, a ukoliko ne bude nikakvih problema s Covidom, ponovno će se, najavljuju organizatori, održavati i utrke za djecu u kategorijama predškolarci, 1.-4. razred i 5.-8. razred.
Gledajući raspored utrka prvo kolo je na redu već 6. studenog, a mjesto održavanja je Medulin. Drugo kolo bit će 20. studenog u Svetom Petru u Šumi, treće će biti 4. prosinca u Pazinu, a do kraja godine održat će se još jedno kolo i to 18. prosinca u Sloveniji, točnije u mjestu Sečovlje.
S novom godinom Zimska liga se vraća na jug istarskog poluotoka, na već tradicionalno pulsko kolo koje će se održati 8. siječnja 2023. godine. U siječnju je na rasporedu i šesto kolo koje će se održati u Rapcu 22. siječnja.
Svega dva tjedna kasnije, prvu nedjelju u veljači, održat će se predzadnje kolo u Tupljaku, dok će velika završnice 18. sezone Istarske zimske lige u trčanju završila 26. veljače u Poreču.
Kao i prošle godine nastavlja se s bodovanjem po kategorijama i to njih pet: juniori (do 18 godina), seniori (18+), veterani 1 (40+), veterani 2 (50+) i veterani 3 (60+). Na kraju lige prvo troje muškaraca i žena bit će nagrađeno medaljama. Također, prvo troje najboljih muškaraca i žena u apsolutnom poretku bit će nagrađeno medaljama i sponzorskim nagradama. Uz to idu i tradicionalne prigodne nagrade za najstarijeg natjecatelja i slično.
Startnina lige iznosit će za ovu godinu 150 kuna (za plaćanja izvan Hrvatske 25 eura) za svih osam kola, odnosno 75 kuna ili 10 eura za svako pojedino kolo te će svi koji uplate iznos od 150 kuna do predzadnjeg kola dobiti majicu lige bez obzira na broj istrčanih kola, a majice utrke (za one koji uplate startninu od 150 kn) bit će podijeljene na zadnjem kolu lige.
"S obzirom da je ovo još uvijek specifično vrijeme i nitko ne zna što donosi zima, iako sve upućuje na to da neće biti lockdowna i problema s Covidom, te ukoliko se uslijed više sile i zabrane dogodi da ne budemo u mogućnosti održati sva kola, tada ćemo ligu zaključiti 'virtualnim' kolima po uzoru na pretprošlu godinu. U slučaju da se ne održi niti jedno klasično kolo, svim natjecateljima koji ne žele sudjelovati u virtualnoj ligi, refundirat ćemo startnine. Ukoliko se održi samo jedno kolo imaju pravo na refundaciju 50 posto iznosa startnine.
Ukoliko se održe dva ili više kola startnina se ne refundira. Pobjednici lige bit će proglašeni, a natjecatelji koji su uplatili startninu od 150 kuna moći će računati na majice", poručuju iz SD Trickera.
Bio je to pravi sportski oproštaj od ljetnih avantura! Gotovo šezdesetak natjecatelja podijeljeni u dvočlane timove prvog vikenda listopada odradio je pustolovnu utrku Verudela adventure race u organizaciji Kayak centra Pula. Doduše, bio je to malo "pomaknut" datum s posljednjeg vikenda u rujnu jer je južina tada pomrsila račune organizatoru, ali i tako premještena, ova je avantura ispunila očekivanja sudionika.
Malo kajakarenja pa naizmjenice trčanje i bicikliranje bilo je dovoljno da se u konačnici skupi i više od 40 kilometara, ovisno o vještinama orijentacije, snalaženja na terenu, korištenju prečaca... ili pak gubljenju po grmlju, stranputicama i dobro poznatom "vjeruj mi, znam ja gdje smo?".
Baš kao što i naziv kaže, start je bio na Verudeli, točnije okupljanje i prijave 30-ak timova odrađeno je kod Kayak centra, a tu je ujedno, kao što će vrijeme pokazati, bio i cilj. Natjecatelji su na prvu dionicu - kajakarenja - prebačeni autobusom kod kupališta Stoja i uz kraće odbrojavanje, avantura je mogla početi. Pojurili su timovi sa svojim kajacima u more i uz odlučne zaveslaje krenuli po prvih pet kontrolnih točaka. Cilj je bio stići do plutača koje su redom bile u uvalama predivne razvedene pulske obale - od Valkana, preko Gortanove pa na Saccorgiane i onda je slijedio zaokret oko Svete stijene i Kanjona te povratak do Verudele i tamošnjeg Kajak centra. Uz kratko presvlačenje i oblačenje, uslijedila je dionica trčanja.
Uz obale Bunarine do Ribarske kolibe, preko Stare plinare do Pješčane Uvale i Vinkuranske vale, a pritom su se tražile, ponekad i
uzalud, kontrolne točke na zidu, na stablu, na grani? Ipak, užitak je bio zagarantiran. Ljubitelji aktivnosti na otvorenom i ovaj su put mogli uživati u druženju, lijepom, ali ne pretoplom jesenskom danu, mekanoj podlozi, ali, opet, ne blatnjavoj. U svakom slučaju savršeni uvjeti!
Posebno iznenađenje bilo je savladavanje adrenalinskog dijela u Zabavnom parku Jangalooz u Pomeru, a onda je bilo vrijeme za
preuzimanje bicikala i treći dio utrke. Ovaj put dionica je bila duža. Trebalo je krenuti prema Banjolama pa preko Crvenih stijena do dijela Gornjeg Kamenjaka, a zatim se sjuriti do Šćuze pa preko u Pomer preko Kaštijuna do Valbonaše. Za sve kojima ni to nije bilo dosta, na ovoj je tranziciji u Cave Romane bila ubačena i specijalna orijentacija pa opet red traženja... i gubljenja, jer kontrolne točke su bile na grmlju, grani, maslini, suhozidu... I onda ponovno na bicikl i pravac Pula.
Ovaj put trebalo je pronaći točke kod crkve na Vidikovcu, kod Ferijalnog, na Saccorgiani i konačno je cilj bio tu, ponovno na Verudeli. Nekome je utrka prošla za tri, a nekom i za šest i pol sati. Najbrži su u cilj, očekivano, ušli Slovenci, JB team, iza kojeg su se "krili" Jure Zmrzlikar i Barbara Jolić. Trebalo im je tek 3 sata i 32 minute. Za njima je u cilj ušao muški tim "Kiselo mleko" Damir Delić i Darko Privrat kojima je trebalo 3 sata i 37 minuta, dok su treći bili "Dobra kapljica junior"Jakov i Eduard Brečević s vremenom od 3 sata i 47 minuta.
Dodijeljene su i posebne nagrade najstarijem timu pod nazivom "Mladići" kojeg su činili Darko Kajfeš i Robert Flegar, kao inajmlađem timu "404!Team Name Not Found" iza kojeg je bio simpatični slovenski duo Sandra Žajgar i Mirko Bernić. Podijeljene su nagrade najboljima u muškoj, ženskoj i mješovitim kategorijama koje su osigurali sponzori Keindl Sport Bike i Kalavojna Winery te Jangalooz Pomer, dok odličnu organizaciju potpisuje Kayak Centar Pula, odnosno članovi obitelji Peruško - Sergio, Dea i Ivan.
Mami li vas neodoljivi Gorski kotar na istraživanje, a još ne znate odakle krenuti, Turistička zajednica Gorskog kotara za sve je posjetitelje pripremila jedan iznimno jednostavan i originalan prikaz pješačko-planinarskih staza koje će vas oduševiti. Nije bitno koja vam je kondicija i krećete li u avanturu aktivnog odmora od nule, bitno je postaviti godišnji cilj, svaki tjedan staza jedna, jer su u TZ-u projektom "Gorski kotar HIKE" na novom portalu jasno prezentirane čak 42 pješačko-planinarske staze, a dok obiđete sve bit će staza koliko je i tjedana u godini. Sve su staze prezentirane uz, između ostaloga, jasan opis, detaljan pregled rute s iskazanom dužinom staze, vremenskim trajanjem, zahtjevnošću iste, visinskim profilom, jesu li ili nisu kružnog ili jednosmjernog karaktera.
- Projekt je dvojakog karaktera, s jedne strane prezentira i promovira destinaciju koja se brine o kvaliteti doživljaja svakog posjetitelja. S druge strane projekt se naslanja na našu stratešku odrednicu razvoja wellbeing segmenta usluga i destinacije zdravlja kako bismo blagodati goranskog kraja učinili što dostupnijim našim posjetiteljima, istaknuo je Petar Hrg, direktor Turističke zajednice Gorskog kotara.
U prvu fazu uključene su staze od oko 1 km pa sve do višekilometarskih, kao i onih koje su namijenjene za ugodnu šetnju pa sve do onih kojima je zahtjevnost veća. Time se osigurava mogućnost da se osobe i bez kondicije mogu odvažiti na aktivan odmor koji će pospješiti njihov psihofizički zdravstveni profil kao i kondiciju.
Svaku stazu prati detaljna ilustrirana turistička karta na kojoj su naznačene sve atrakcije i goranske kulturne znamenitosti kao i ostali sadržaji, poput kafića i restorana. Na kartama je, između ostaloga, naznačeno koliko je makadama, a koliko je dionice asfaltirano. Ujedno, sve su karte dostupne u prilagođenom digitalnom formatu što omogućuje i lakše printanje.
Pojedine staze su u cijelosti ili djelomično označene planinarskim markacijama, a oznake na terenu u fazi su nadogradnje i postavljanja. Staze održavaju lokalna komunalna poduzeća i volonteri iz planinarskih društava što je bio jedan od ključnih kriterija izbora staza. Staze su označene gpx tragovima koje se mogu pohraniti u mobilni telefon što posjetiteljima osigurava jednostavno snalaženje i bez markacija u prostoru.
Spomenimo kako Gorski kotar ima i iznimno atraktivan pregled biciklističkih staza. Goranska biciklistička transverzala posjetiteljima omogućuje planiranje višednevnog aktivnog odmora i kvalitetno se naslanja na hiking staze. Ljubiteljima putovanja na dva kotača je na raspolaganju 7 etapa od 28 do 43 km što čini ukupno 260 km, a s 9 kapilarnih poveznica na raspolaganju im je više od 400 km jedinstvenog užitka.
Hrg je zaključno poručio kako oba projekta ulaze u nove faze nadogradnje te se isprepliću i s projektima kojima se želi nadograditi kvalitetno snalaženje i na prometnicama. Podsjetimo, uoči glavne ljetne turističke sezone na autoputu Zagreb-Rijeka postavljena je smeđa signalizacija.
U planu je postavljanje smeđe prometne signalizacije unutar destinacije, što uključuje lokalne prometnice u nadležnosti Države i Županije kako bi unaprijedili doživljaj posjetitelja destinacije i ojačali valorizaciju turističkih potencijala i sadržaja Gorskog kotara. Sustavnim vođenjem prometa i označavanjem turističkih atrakcija smeđom signalizacijom osnažit će se goranska regija u cijelosti, povećati sigurnost u prometovanju te unaprijediti informiranost posjetitelja goranskog kraja. (gorskikotar.hr)
Dvotjedni prilog Glasa Istre u suradnji s Hrvatskom turističkom zajednicom