Veliki potencijal

OUTDOOR TURISTIČKA PONUDA U ZAŠTIĆENIM PODRUČJIMA ISTRE Ljepote Istre na sajmu u Stuttgartu specijaliziranom za bicikliranje i šetnju u prirodi

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO

Među ključnim trendovima u sektoru turizma upravo je sve veća briga o okolišu, kako hotelijera i ostalih turističkih kompanija, tako i gostiju među kojima je sve više onih koji mijenjaju način kako putuju jer vode brige o okolišu te traže sadržaje koji nude uživanje u prirodnim vrijednostima i netaknutoj prirodi

Outdoor turističku ponudu u zaštićenim područjima Istre, Istarska županija i Turistička zajednica Vrsar nedavno su u sklopu EU projekta KLIM Kontija-Limski zaljev, predstavili na sajmu CMT - die Urlaubsmesse u Stuttgartu, specijaliziranom za bicikliranje i šetnju po prirodi. Među brojnim europskim projektima koje je provela ili upravo sada provodi Istarska županija je i EU projekt LIKE - Living on the Karst Edge, pa je u sklopu ovog velikog njemačkog sajma predstavljeno i sve ono što u tom segmentu nudi Ćićarija, između ostalog i cikloturizam kao razvojni potencijal pod brendom regionalnog parka Ćićarija.

Istra ecoxperience - Sve eko u Istri

- Predstavili smo i izložili promotivne materijale vezane uz outdoor ponudu pješačenja i bicikliranja s naglaskom na eko prijateljske turističke proizvode i ponude u zaštićenim područjima prirode. Prezentirali smo i drugo izdanje brošure o eko prijateljskim sadržajima u Istri pod nazivom Istra ecoxperience - Sve eko u Istri. More i podmorje Limskog zaljeva na zapadnoj obali predstavlja područje posebnog rezervata u moru, dok su njegovi obronci i obala zaštićene prirodne vrijednosti koje uključuju i Posebni rezervat šumske vegetacije Kontija. To je područje od ove godine bogatije za biciklističke staze i poučne šetnice uklopljene u okoliš bez i najmanjeg narušavanja prirodnog ambijenta i sklada kako bi omogućili posjetiteljima kretanje duž cijelog kanala uz mogućnost uključivanja u niz rekreacijskih i edukativnih programa. Na sajmu smo izložili letke, brošure, monografije i plakate, a obogatili smo ga i video materijalima. Sve je super prihvaćeno jer ljudi traže nova iskustva i odmak od gužvi, izjavio je Bruno Kostelić, voditelj Odsjeka za zaštitu prirode i okoliša u županijskom Odjelu za održivi razvoj.

Naglasio je također kako su biciklizam i biciklistički turizam od primarnog interesa za razvoj selektivnih oblika turizma u Istri, a na Ćićariji u slučaju proglašenja regionalnog parka Ćićarija, taj potencijal dobiva posve novo svjetlo.

Među ključnim trendovima u sektoru turizma, napominje Kostelić, upravo je sve veća briga o okolišu, kako hotelijera i ostalih turističkih kompanija, tako i gostiju među kojima je sve više onih koji mijenjaju način kako putuju jer vode brige o okolišu te traže sadržaje koji nude uživanje u prirodnim vrijednostima i netaknutoj prirodi.

- Istarska županija je turistička destinacija koju krase brojne prirodne vrijednosti i krajobrazne ljepote koje nisu isključivo vezane uz more te ponude i turističke sadržaje na samoj obali. Na istarskom poluotoku zaštićeno je 35 područja prirode, a ulaskom Hrvatske u Europsku uniju dodatno nas krasi i 66 područja Natura2000, čime ukupna površina zaštićenih prirodnih vrijednosti u našoj županiji čini 37 posto teritorija. Prirodne vrijednosti naše su bogatstvo i potencijal kojeg štitimo, a nove turističke proizvode razvijamo inovativnim konceptima poput "citizen science" projekata te drugih sadržaja i ponuda unutar zaštićenih područja koje na razne načine uključuju znanost, domaće stanovništvo i naše goste ostavljajući stvaran osjećaj uključenosti i doprinosa zaštiti prirode, napominje Kostelić.

Limski zaljev - posebni rezervat u moru

Istarska županija partner je u EU projektu KLIM Kontija-Limski zaljev, Održivo upravljanje zaštićenim područjima, koji se provodi u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija s razdobljem implementacije od kolovoza 2018. do prosinca 2021. godine, čiji je vodeći partner Općina Vrsar. Projekt se provodi sa svrhom održivog korištenja odredišta šume Kontija i cijelog Limskog zaljeva kroz izgradnju znanstveno-edukacijskog i prezentacijskog centra zaštićene šume Kontija, ali i osiguranjem brojnih dodatnih popratnih sadržaja u skladu s uvjetima zaštite prirode te razvojem šire vizije razvoja područja Limske drage. Ono u svom prostornom obuhvatu uključuje projektno područje, ali se proteže i na područja za sada neuključenih gradova i općina Pazina, Rovinja, Kanfanara, Sv. Lovreča, Svetog Petra u Šumi, Tinjana i Žminja.

Istovremeno, kaže Kostelić, zbog iznimnih prirodnih vrijednosti Limskog zaljeva i šume Kontija, prepoznatih kroz nekoliko različitih kategorija zaštite prirode projektnog područja, Javna ustanova Natura Histrica projektom KLIM planira izradu planova upravljanja tim područjima u svrhu njihove zaštite i održivog razvoja. Šuma Kontija tako postaje jedan od ključnih prirodnih resursa za daljnji razvoj turizma Općine Vrsar.

Projekt KLIM je svojevrsni početak sustavnog pristupa valorizaciji šireg područja Limskog zaljeva i Limske drage koji obiluju iznimnom prirodnom, ali i kulturnom baštinom. Širi okvir i vizija razvoja definirani su dokumentima koje je Istarska županija izradila i prije implementacije projekta KLIM, prostorno programska osnova (PPO) Limskog zaljeva i Limske drage, programski koncept parka Limska draga, koncept design Rekreacijskog parka Limski zaljev.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter