na današnji dan, godina je 2012.

Vremeplov Glasa Istre: Od kampa Pineta, preko Butonige do Elizabete II i agenta 007

| Autor: Zoran Oljača
(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


Tvrtka Brijuni rivijera preuzela je kamp Pineta - naslov je udarnog članka Glasa Istre koji je objavljen na naslovnici 6. travnja 2012. godine. U nadnaslovu je stajalo kako je stigao od ružnog pačeta do labuda s pet zvjezdica jer se obnavlja devastirani MORH-ov kamp na brijunskom priobalju. Na naslovnici su svoje mjesto našli i članci u kojima smo govorili kako je podignuta najveća kolektivna tužba za zaštitu prava dužnika odnosno kako su udruge Franak i Potrošač tužile osam banaka, Carinarnica u Puli trebala se pripojiti riječkoj, a osim toga, Povjerenstvo za programe u Areni odobrilo je prvih nekoliko imena izvođača koji su tog ljeta nastupili u Puli. Zeleno svjetlo za svoj nastup dobili su tako Tom Jones, Oliver Dragojević, klapa Cambi, Zdravko Čolić i opera "Aida".

Pineta čeka bolje dane

Trgovačko društvo Brijuni rivijera preuzelo je na upravljanje MORH-ov kamp Pineta kojim je prethodno gospodarila tvrtka Club Adriatic iz Zagreba. Dio je to predradnji razvojnog programa "Brijuni rivijere" jer se upravo na teritoriju kampa Pineta kanilo realizirati dio tog najvećeg hrvatskog turističkog projekta na Jadranu, pisali smo tada u našem listu. Podsjetili smo pritom kako je projekt "Brijuni rivijera" predviđao izgradnju na četiri lokacije i to na Muzilu, Svetoj Katarini i Monumentima te Pineti i Hidrobazi. Za sada su u plan i izgradnje i koncesije ušle samo tri lokacije, izuzev Muzila.

- U kampu je te godine bilo 1.200 gostiju. Sve su kuće uništene i otad nisu u funkciji. U šumi ih ima 45, a uz more 20. Budući da se ne mogu popraviti, te je njihova rekonstrukcija neisplativa, dobili smo rješenje za uklanjanje pa se nadamo da ćemo do konca godine to i učiniti. Ovog ćemo ljeta sve te kuće ograditi da turisti ne bi vidjeli u kakvom su stanju. To je, dakako, "vatrogasno rješenje" do konačnog uklanjanja. Inače, naš kamp ima 600 parcela i može primiti 1.800 gostiju. Prošle smo godine ostvarili 106 tisuća noćenja. Slovenci nam čine 80 posto gostiju, 15 posto su Talijani i Nijemci, dok je jako mali broj domaćih gostiju. Imamo i 300 paušalnih gostiju koji za svoj boravak godišnje plaćaju 1.850 eura.

Dnevne cijene su niže u odnosu na ostale kampove u Istri s obzirom na trenutačno stanje kampa, odnosno bungalova. Stoga dvije osobe i kamper dnevno plaćaju 30 eura, kazao nam je tada upravitelj Pinete Damir Kostešić. Kamp Pineta je nekad predstavljao vojni kamp Turističko naselje Pineta, popularno zvano Perojska šuma. Davne 1975. godine tadašnja Općina Pula prenijela je Pinetu na upravljanje bivšoj JNA, odnosno kasnije MORH-u. Zakup je trajao 30 godina, a istekao je 2005. godine, nakon čega je Vlada u kolovozu 2007. godine donijela Odluku o raspolaganju nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske kojima upravlja MORH, a koje se mogu koristiti u turističke svrhe.

(Arhiva Glasa Istre)(Arhiva Glasa Istre)

Udruga Franak inicirala je podizanje nove, dopunjene i proširene kolektivne tužbe protiv osam banaka, a tužbu podiže Hrvatski savez udruga za zaštitu potrošača - potrošač, izvijestili su tada čelnici udruga Franak i Potrošač. Riječ je o najvećoj kolektivnoj tužbi u Hrvatskoj za čiju je pripremu i doradu okupljen niz pravnih i ekonomskih stručnjaka te prikupljeni brojni slučajevi i analize da bi se što bolje izborili za zaštitu prava dužnika u kreditima s valutnom klauzulom, dakle, ne samo u švicarskim francima, već i u eurima, istaknuli su tada iz udruge Franak koja je novu tužbu inicirala pet mjeseci nakon prve kolektivne tužbe protiv banaka.

Kao i svake godine, otkad je 2008. godine Grad Pula osnovao Povjerenstvo za ljetne programe u Areni, ono je tada odradilo svoj posao i donijelo odluku o dodjeli nekih termina tijekom ljeta. Puljani su to ljeto mogli uživati u koncertima Olivera Dragojevića, klape Cambi s prijateljima, Zdravka Čolića, Toma Jonesa i opere "Aida".

(Arhiva Glasa Istre)(Arhiva Glasa Istre)

U Butonigu koje više nema i Elizabeta II

U feljtonu IstraPLUS, posvećenom velikom petku, stajao je naslov "Na misu u Butonigu koje više nema". Zna se, pisali smo, da postoji akumulacijsko jezero i potok Butoniga, ali manje da je pokraj crkve sv Križa postojalo istoimeno srednjovjekovno naselje, samostalna kaštelanija Pazinske grofovije. Više ga nema, ali postalo je sinonim za naselja i zaseoke uokolo crkve sv. Križa, Bašči, Blekani, Cesatri, Gabrijelići, Glavanovići, Šajkovići, Tončići, i Turki. Kada vjernici tih mjesta idu na misu u crkvu sv. Križa, kažu da idu - u Butonigu.

U rubrici o sportu najavili smo kako nogometaši Istre 1961 na "Drosini" trebaju ugostiti momčad zaprešičkog Intera.

- Treniralo se fantastično, jako kvalitetno, što je dobar znak, jer znači da su potpuno koncentrirani na ono što nas čeka u subotu, a to će biti vrlo, vrlo terška utakmica, naglasio je tada trener Igor Pamić.

(Arhiva Glasa Istre)(Arhiva Glasa Istre)

Na traženje kraljice Elizabete II. svečano otvorenje Olimpijskih igara u Londonu toga ljeta mogao bi uveličati Daniel Craig, alias James Bond, koji je, najavljeno je, sudjelovao u kratkom filmu projiciranom na divovskim zaslonima stadiona, a zatim se i osobno pojaviti, prenio je dan ranije portal Yahoo pozivajući se na jedan dnevni list. London će biti središte svijeta na ljeto, a kako bi Olimpijske igre bile nezaboravan događaj, pripremalo se iznenađenje na traženje same kraljice, tvrdio je tada The Sun u ekskluzivnoj vijesti. Scenarij je jednostavan, ali učinkovit. Kraljica poziva Jamesa Bonda u Buckinghamsku palaču i povjerava mu zadatak otvorenja Olimpijskih igara. Agent 007 helikopterom leti iznad palače i padobranom uskače u središte stadiona pred milijune TV-gledatelja.       

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter