škole ud enbot

Grad prijatelj djece: Buzetska osnovna škola ima naj-akciju 2024.

| Autor: Gordana Čalić Šverko
(Foto Saša Pjanić)

(Foto Saša Pjanić)


Projekt "Škole ud enbot" Osnovne škole "Vazmoslav Gržalja" Buzet nagrađen je Poveljom za uspješno provedenu naj - akciju 2024. godine koju dodjeljuje Središnji koordinacijski odbor akcije Gradovi i općine - prijatelji djece. U Buzetu - gradu prijatelju djece, mogu se tako pohvaliti još jednim kreativnim i kvalitetnim projektom.

(Foto Saša Pjanić)(Foto Saša Pjanić)

Višegodišnji projekt

Ravnateljica Jadranka Bartolić Muzica ponosna je što je buzetska škola jedna od četiri škole koje su dobile Povelju za naj - akciju u ovoj godini. Riječ je o višegodišnjem školskom projektu, ove godine finaliziranom izdavanjem knjige "Škole ud enbot".

- Projekt smo pokrenuli na moju inicijativu 2020. godine stoga što se 2017. godine zatvorila područna škola Livade i to me potaknuo da obnovimo spoznaje o školama koje su djelovale na području Grada Buzeta i općina Lanišće i Oprtalj, da ih izvučemo iz zaborava. Osnovali smo tim povjesničara, a vođenje projekta preuzela je učiteljica Kristina Pavletić Prodan. Organizirala je povjesničare koji su prikupljali podatke za knjigu, a svi ostali učitelji, djelatnici i učenici, bivši i sadašnji, generacijski su se uključili u pojedine segmente projekta, kazala je Bartolić Muzica.

- Priznanje nam je svakako vjetar u leđa. Prilikom kandidiranja projekta nismo očekivali da će nas prepoznati na nacionalnoj razni. Pohvalili su nas i na dodjeli povelja prilikom prezentacije projekta u Zagrebu. Uključili smo jako veliki broj sudionika, što je za takve projekte jako važno, da se uključe sve razine kao i šira lokalna zajednica, izjavila je Pavletić Prodan.

Prilikom dodjele priznanja, na svečanom Savjetovanju programa Gradovi i općine - prijatelji djece održanom u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, školski projekt prezentirali su buzetski osnovci Fran Črnac i Gabriel Mulato.

Projekt "Škole ud enbot" trajao je od 2020. do 2024. godine. Provodio se kroz različite aktivnosti u matičnoj školi u Buzetu i područnim školama u Roču, Vrhu i Lanišću. Cilj je bio istražiti postojanje hrvatskih osnovnih škola na području koje je u prošlosti gravitiralo Buzetu na temelju Spomenica škole koje se čuvaju u školskoj arhivi i saznati o školovanju u prošlosti iz priča djedova i baka, mama i tata.

Učitelji Povijesti Enđi Beučić, Manuela Šegon, Mirjan Flego i Kristina Pavletić Prodan organizirali su učenike da fotografiraju današnji izgled školskih zgrada kako bi se one oslikale na satovima Likovne kulture. Jedan od prvih uradaka ovog projekta bio kalendar starih školskih zgrada za 2021. godinu kojeg su oslikali učenici 6. i 8. razreda uz pomoć učiteljice Likovne kulture.

Opće povijesne podatke o prošlosti škola istražili su učitelji Povijesti u Spomenicama škole od kraja Drugog svjetskog rata do danas. U početku se namjeravalo taj zadatak povjeriti učenicima, ali kako je većina Spomenica pisana ručno, dogovoreno je da to ipak učine učitelji jer učenici ne bi razumjeli rukopise.

Najmlađi učenici škole prikupljali su pjesmice, brojalice, crtali školske predmete iz prošlosti i izrađivali slagalice. Učenici drugih razreda u razgovoru sa svojim bakama i djedovima zapisivali su njihove školske priče i izrađivali slagalice. Treći i četvrti razredi su izrađivali memori od različitih materijala pa tako i od čepova staklenki.

Viši razredi su izrađivali dijalektalni rječnik pisan latinicom i starim hrvatskim pismom glagoljicom koja se već više od trideset godina intenzivno njeguje u buzetskoj osnovnoj školi, koja je ujedno i domaćin državne smotre Male glagoljske akademije "Juri Žakan" u Roču. Zatim su zapisivali priče o djedovima i bakama iz školskih klupa i oslikavali dvorišta škola velikim igrama po uzoru na "Čovječe ne ljuti se", ali s imenima mjesta gdje su se nekada nalazile hrvatske osnovne škole na buzetskom području.

Učenici područnih škola istraživali su povijest svojih škola, izrađivali velike zidne karte na platnu s imenima mjesta gdje su nekada djelovale hrvatske škole, također izrađivali razne društvene igre s tematikom tridesetak hrvatskih osnovnih škola koliko ih je u prošlosti djelovalo u njihovom zavičaju.

(Foto Saša Pjanić)Kristina Pavletić Prodan i Jadranka Bartolić Muzica (Snimila Gordana Čalić Šverko)

Skladana i pjesma

Uspješno se surađivalo i s Umjetničkom školom "Matko Brajša Rašan" iz Labina, područnim odjelom iz Buzeta čiji je voditelj Nikola Lovrinić skladao pjesmu "Škola od enbot".

Kao kruna cijeloga projekta, ove godine izdana je knjiga "Škole ud enbot, o prošlosti hrvatskog osnovnog školstva na Buzeštini nakon Drugog svjetskog rata", a čiju su realizaciju omogućili učitelji Povijesti koji su istražujući Spomenice škole napisali tekstove, dok je glavna urednica knjige, učiteljica Kristina Pavletić Prodan uredila prikupljene novinske članke i tekstove bivših učenika i djelatnika škole jer su i oni dali svoj doprinos cijelomu projektu. Inicijatorica i voditeljica cijeloga projekta je ravnateljica Jadranka Bartolić Muzica.

(Foto Saša Pjanić)(Foto PŠ Lanišće)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter