gradsko vijeće

Kajin: Buzetske pročelnice imaju najmanje plaće u Istri

| Autor: Gordana Čalić Šverko
(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


Na posljednjem ovogodišnjem zasjedanju Gradskog vijeća, vijećnici vladajuće koalicije Nezavisna lista/SDP, vijećnici iz Kajinove kvote s liste SDP-a, te vijećnici oporbenog IDS-a, jednoglasno su donijeli zaključak o davanju suglasnosti gradonačelniku Damiru Kajinu za donošenje odluke o pripajanju Park odvodnje Istarskom vodovodu. Buzet je tako prvi grad na području djelovanja Istarskog vodovoda koji je donio takvu odluku.

Reforma vodnog sektora

- Gradsko vijeće Grada Buzeta čini prvi pravni korak u pripajanju svoje gradske tvrtke Park odvodnja u poslovni sustav Istarskog vodovoda te se od ostalih gradskih i općinskih vijeća očekuje slična ili identična odluka jer je Zakon o vodnim uslugama nedvosmislen i obvezujući, komentirao je predsjednik Gradskog vijeća Davor Prodan, vijećnik Nezavisne liste.

Reformom vodnog gospodarstva u Istarskoj županiji predviđena su dva uslužna područja, jedno koje pokriva Istarski vodovod Buzet, a drugo vodovodi Pula i Labin.

Društvo preuzimatelj na uslužnom području 23 koje obuhvaća 27 gradova i općina, je Istarski vodovod Buzet, koji bi trebao preuzeti deset javnih isporučitelja vodnih usluga, a to su: Park odvodnja Buzet, 6. Maj odvodnja Umag, Usluga odvodnja Pazin, Odvodnja Poreč, Odvodnja Rovinj, Usluga Višnjan, Martinela Kaštelir - Labinci, Limska Draga Kanfanar te nakon podjele još i IVS Buzet i VSI - Vodovod Butoniga Buzet.

Vrlo izvjesno je bilo već 2009. godine, kazala je uvodno direktorica Park odvodnje Ervina Kisiček, da se radi o reformi vodnog sektora, da se treba poštivati Okvirna direktiva EU-a o vodama i da je to put kojeg je Hrvatska zacrtala i potpisala pristupanjem EU 2013. godine. Dosta se toga vremenski odužilo, međutim s obzirom na zahtjeve koje Hrvatska ima po realizaciji Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, krajnji rok za realizaciju svega na što se čeka tolike godine je kraj 2024. godine.

Park odvodnja raspolaže s oko 30 kilometara mreže sustava javne odvodnje s crpnim stanicama, upravlja centralnim gradskim pročistačem otpadnih voda mehaničko biološke tehnologije izgrađenim 1978. godine, najstarijim uređajem za pročišćavanje u Istri, koji postiže III stupanj pročišćavanja što je za svaku pohvalu.

U Park odvodnji sedam je zaposlenih od čega tri na pola radnog vremena. Upravne i nadzorne funkcije u Park odvodnji vrše osobe odgovorne za poslovanje Parka, i to bez ikakve naknade za rad punih 11 godina poslovanja Park odvodnje koja je osnovana kao privremena tvrtka do okrupnjivanja.

Usluga ostaje kvalitetna

- Predajemo tvrtku koja je kao takva uspješno realizirala brojne investicijske projekte, primjerice rekonstrukcije komunalne infrastrukture velikog dijela starogradske jezgre: vodoopskrbe, odvodnje, popločenja, koje zasigurno ne bi bilo u toj mjeri da nije bilo Park odvodnje kao voditelja i inicijatora ukupnog projekta. Tvrtku koja nije stvorila nikakve gubitke niti kredite, koja se racionalno odnosila prema poslovanju, kazala je Kisiček te dodala kako je ključno da građani Grada Buzeta i dalje dobivaju uslugu kakvu su dobivali, ako ne sutra i malo bolju.

Istarski vodovod kao društvo preuzimatelj, naglasio je direktor Mladen Nežić, trebao bi preuzeti ukupno deset firmi koje se bave odvodnjom i pročišćavanjem otpadnih voda ili su projektne firme osnovane zbog izgradnje komunalnih građevina. Od tih deset, dvije se moraju podijeliti između dva uslužna područja u Istri, to su VSI - Vodovod Butoniga i IVS.

- Izvjesno je da se do kraja ove godine, do kada je nekakav krajnji usmeni rok za integraciju svih javnih isporučitelja vodnih usluga, niti jedna druga odvodnja neće pripojiti, odnosno da gradska i općinska vijeća, niti skupštine tih odvodnji, neće donjeti odluku o pripajanju. Izuzetno bi bilo bitno da pripojimo barem Park odvodnju, na taj način možda bi spriječili da se prema Istarskom vodovodu pokrenu određene teške sankcije čime resorno ministarstvo i Hrvatske vode iz dana u dan prijete.

Skupština Istarskog vodovoda zasjeda u petak (20. prosinca), nadam se da će ova odluka proći i na našoj Skupštini i da će se shvatiti dobrobit djelomičnog pripajanja čime bi, nadam se, Istarski vodovod na neki način bio pošteđen sankcija, naglasio je Nežić.

Obveza Istarskog vodovoda pripojiti je svu odvodnju, kazao je gradonačelnik Damir Kajin i citirao Šenou "Ide vrijeme dođe rok, eto vraga skok na skok."

- Činjenica je da mi ne želimo previše njih, odvodnje, one ne žele nas, tu mislim na Umag, Poreč, Rovinj, ali obveza je zakonska. Sankcija će biti, država se neće dovesti u situaciju da ostane bez 993 milijuna eura kroz NPOO. Razumijem zašto se nećkaju, ali zakon njih, kao i nas, na ovo pripajanje obvezuje, komentirao je Kajin.

Obvezna integracija

Rukovoditelj pravne službe Istarskog vodovoda Darko Jakac, kazao je kako je Zakon o vodnim uslugama izazvao dosta nesuglasica kod vlasnika Istarskog vodovoda stoga što su mnoge odredbe nelogične, čak u suprotnosti s drugim zakonima, ali je činjenica da su na okolnim uslužnim područjima integracije počele i da je intencija zakonodavca da se provedu pod bilo koju cijenu.

- Cijela ovdje igra, igra se oko partikularnih interesa nekih koji spriječavaju procese i spremni su ugroziti poslovanje Istarskog vodovoda, komentirao je predsjednik Kluba vijećnika Nezavisna lista/SDP Nenad Šćulac te dodao da je pripajanje u najboljem interesu Grada Buzeta te da mu je drago da će Grad Buzet spasiti Istarski vodovod.

- Najvažnije je da se kontinuitet usluge nastavi u jednakoj kvaliteti čak i bolje i po mogućnosti po istoj cijeni, a hoće li biti po istoj cijeni tek će se vidjeti. Idemo u nešto što nam je nametnuto zakonom, istaknuo je potpredsjednik Gradskog vijeća, SDP-ov vijećnik Vedran Majcan.

S izglasavanjem gradskog proračuna za 2025. godinu u visini od 10,3 milijuna eura nije išlo ni približno tako glatko kao s prethodnom točkom. Nakon žustre rasprave gradonačelnika, pročelnica i vijećnika vladajuće koalicije Nezavisna lista/SDP, donesen je s 9 glasova "za" vijećnika vladajuće koalicije Nezavisna lista/SDP i vijećnika iz Kajinove kvote s liste SDP-a, dok su tri vijećnika oporbenog IDS-a bila protiv, iako nisu sudjelovala u raspravi.

U fokusu su, kao i na prethodnom zasjedanju Gradskog vijeća, bile plaće u gradskoj upravi, pri čemu je gradonačelnik Kajin, kazao da pročelnice imaju najmanje plaće od bilo koga u Istri. Bruto plaća pročelnika bez marende je 2.100 eura, neto je to oko 1.600 eura, u Puli 3.355, a u Pazinu, kako je rekao, otprilike kao u Buzetu. "Problem je što za plaće koje imamo, u Grad više neće doći nitko", kazao je.

O plaćama u gradskoj upravi

Tenzije je podignuo amandman Kluba vijećnika Nezavisna lista/SDP, kojim je predloženo smanjenje rashoda za zaposlene za gradsku upravu za 217.000 eura, da bi se nakon stanke pronašao kompromis te predložilo da se taj iznos prepolovi na oko 108.000 eura uz dogovor da će se kroz koji mjesec ponovo razgovarati oko plaća u gradskoj upravi. Kajin, kao predlagač proračuna, prihvatio ga je jer bi se, obrazložio je, u protivnom dovelo u pitanje funkcioniranje čitavog niza institucija u gradu, a raspao bi se i sustav investicija, te je amandman postao sastavni dio prijedloga proračuna.

- Ipak je gradonačelnik prihvatio da ne idemo u prijevremene izbore ili u povlačenje proračuna i novu sjednicu do Nove godine, zaključio je predsjednik Gradskog vijeća Davor Prodan.

Predsjednik Kluba vijećnika Nezavisna lista /SDP Nenad Šćulac istaknuo je kako je na neki način cijeli mandat obilježio problem s plaćama u gradskom sustavu i posebno gradskoj upravi, što na neki način nije slučajno jer se ta priča vuče još iz 2010. godine kada su plaće smanjene i do 48 posto. Iako je bilo puno mogućnosti za povećanje to se nije činilo, tadašnja vlast je namjerno plaće držala niskima. To je bila službena politika.

- Svjesni smo da je trebalo nešto poduzeti. Ova je većina u Gradskom vijeću u protekle tri godine u šest ili sedam navrata podizala plaće u javnom sustavu, kazao je Šćulac. No, dodao je, sada je predloženo povećanje izdataka za zaposlene za dodatnih milijun eura, a gradonačelnik govori kako se smanjuju porezni prihodi pa je pitanje mogu li se izdržati tolika povećanja.

- Pitanje plaća ne može se potezati svakih nekoliko mjeseci, kontinuirano smo uvijek u istom žrvnju kao u filmu Beskrajni dan, rekao je Šćulac. Kazao je kako jesu za dovođenje plaća na primjerenu razinu, ali ne kao što je predloženo, da neki ponovo dobiju najviše i u postotku i u konkretnim eurima, niti će dozvoliti da ih se ucjenjuje odlascima.

Vršiteljica dužnosti pročelnice za financije Zvjezdana Majcan amandman je u prvom istupu protumačila kao 50-postotno smanjenje plaća te dodala kako je Buzet jedini grad u državi u kojem Gradsko vijeće nalaže zaposlenicima da rade ispod minimalne plaće. Korektno bi bilo, kazala je, da je amandman podnesen tijekom javne rasprave.

Večeras sam tu s temperaturom i na tabletama, kao neka budala. To si više neću dozvoliti, komentirala je. Predsjednik Gradskog vijeća, nezavisni Prodan, pojasnio je da se predlaže zamrzavanje plaća, i upitao ju hoće li u tome pomoći većini u Gradskom vijeću ili se pojavljuje kao politički subjekt.

Novi pravilnik o koeficijentima

SDP-ovac Vedran Majcan uvodno je rekao da se proračunom povećavaju plaće za vatrogasce, vrtić, učilište i dom za starije. Proračunskim prijedlogom predviđena je masa plaća za povećanje gradskoj upravi no u materijalima nije dostavljen prijedlog koeficijenata. Nitko nikome ne smanjuje plaće, rekao je, stvar je u tome da se plaće privremeno, prvih nekoliko mjeseci, barem u gradskoj upravi zamrzavaju da se vidi kako će se puniti proračun. Također se osvrnuo i na istup v.d. pročelnice.

- Zaboravlja se da je Gradsko vijeće najviše tijelo Grada, a gradonačelnik i pročelnice izvršitelji. Korekcija predložena amandmanom, usudit ću se reći, gotovo je kozmetika, da na nekoliko mjeseci stanemo na loptu, samo u tom malom segmentu dvadesetak zaposlenih u gradskoj upravi, da se donese novi kvalitetan pravilnik o koeficijentima, i ako se proračun u veljači i ožujku bude punio ispravno, da razmislimo mogu li se plaće povećati, znači tražimo odgodu od nekoliko mjeseci. Nitko neće biti na minimalnoj plaći što je teška manipulacija, pazite što pričate, kazao je SDP-ov vijećnik obraćajući se v.d. pročelnici.

- Uz proračun nije predložena odluka o koeficijentima, stoga što smo na prethodnoj sjednici, kao i na zajedničkoj koordinaciji gdje se razgovaralo o koeficijentima, bili stava da ukoliko se na taj način bude blatilo i prozivalo nas koji radimo u Gradu, takvu odluku ne želimo predložiti. Sredstva su planirana u proračunu, ali odluka nije predložena, dakle nikakvog povećanja početkom siječnja kod nas ne bi bilo. Ne radi se ni o kakvom povećanju plaća kojim bi pročelice odskočile ne znam koliko u odnosu na ostale službenike, pojasnila je emotivno pročelnica za opće poslove, društvene djelatnosti i razvojne projekte Elena Grah Ciliga.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter